candida si trichomonas

Probleme de sanatate si raspunsuri la ele

Moderatori: dragos6, Night_du, paagli, 121

32 mesaje • Pagina 1 din 31, 2, 3

candida si trichomonas

Mesajde cella0509 » Joi Oct 07, 2004 10:09 pm

Am contactat un trichomonas si candida acum 10 luni, cred ca in urma montarii unui sterilet deoarece pina atunci nu aveam probleme de secretie ca imediat dupa aceea(secretie nu foarte abundenta dar galbena si purulenta f putin mirositoare). Am facut analize de laborator si mi s-a pus acest diagnostic dupa care 3 luni 10 zile pe luna am luat eu si sotul metronidazol,intravaginal Clyon d,si prafuri pt spalaturi dar nici un rezultat. As dori sa-mi recomandati ceva eficient. Este cazul sa renunt la sterilet? Mentionez ca am cezariana acum 5 ani iar steriletul de 10-11 luni.
"
cella0509
cappuccino

RE: candida si trichomonas

Mesajde Anca Panichi » Joi Oct 07, 2004 11:23 pm

Draga Cella,
am un tratament care este f bun, deloc costisitor, iar aceste boli NU vor recidiva. Asadar:iei ovule Klyon sau Betadine(sunt mai puternice) timp de 10 zile si Metronidazol tot timp de 10 zile. sotul tau sa ia Metronidazol timp de 5 zile. Pentru spalaturi:o cutie de Cloramina B. Dizolvi cate o pastila in apa care urmeaza s-o folosesti pentru spalaturile vaginale, bineinteles cu ajutorul unui irigator cu pompita. Nu mai folosi sapun normal pentru zonele intime in perioada tratamentului, ci doar sapun de barbierit(daca mai exista) sau pasta de ras Nivea(sa nu fie mentolata). capatul de la irigator inainte de fiecare folosire sa-l fierbi in ceai de musetel. In timpul tratamentului ar fi bine sa nu aveti contact sexual. cam atat...succer si sanatate maxima! Anca
Anca Panichi
cafe-latte

Mesajde ginatecuci » Vin Oct 08, 2004 10:00 am

Mi se intampla frecvent sa am secretii de acest gen. Sincer m-am saturat de atatea tratamente si spalaturi vaginale. Am citit intr-o carte despre tratarea unor boli cu ceaiuri si am incercat ceaiul de coada soricelului si este excelent. Deci, nu mai iei nici o pastila nimic si faci ceai de coada soricelului in care pui si bicarbonat de sodiu (in timpul fierberii ceaiului) cu care vei face spalaturi vaginale. Este foarte bine sa si bei in acest timp si nu numai seara la culcare cate o cana. Mie mi-a si reglat  ciclul menstrual care venea total aiurea. Bafta!!
ginatecuci
cafe-latte

Mesajde yum-yum » Mie Oct 20, 2004 12:55 pm

Am aceeasi problema, si nu de cateva luni, ci de ani buni. Am luat ceva la inceput, dar am vazut ca nu da rezultate si am lasat-o balta. Acum ma gandeam sa ma duc iar la medic, dar am auzit ca nu prea scapi de asta. O sa incerc ceaiul de coada soricelului, poate da rezultate.
yum-yum
cafe-latte

Mesajde Chyra » Sâm Oct 23, 2004 12:32 am

Am aceeasi problema de aprox. 1,5 ani...Am fost la un medic de 3 ori...3 retete diferite...nimic. Am fost la alti 2 medici, am crezut ca respectiva nu e buna...primul medic avea in cap numai sa-mi ia banii...m-a trimis sa-mi fac ecografii, analize peste analize (bineinteles in incinta cabinetului), am renuntat...nu-mi ajungea un salariu intreg ca sa platesc toate cele...Al doilea mi-a facut din nou aceleasi analize pentru care am platit o gramada de bani (ca doar era particular...)ca sa-mi spuna ca de fapt eu nu am nimic, asa sunt secretiile mele, cu alte cuvinte pur si simplu mi-a spus (printre randuri) "Vino si data viitoare, nu ne strica niste bani in plus..."
Dupa toate astea si dupa atatia bani cheltuiti degeaba, cred ca toata lumea stie ca nu e chiar ieftin sa faci un consult (numai...), am renuntat.
Am spus cand o sa mai dau de bani "multi", o sa reiau activitatea de a merge din poarta in poarta, poate intr-un tarziu o sa ma vindec si eu...

Apropo, din cauza asta eu nu mai pot sa am o viata sexuala normala...la fiecare contact sexual ma doare. Inainte puteam sa o fac cam o data la 2-3 zile, acum chiar si o luna daca a trecut nu mai pot...ma doare ingrozitor... Daca cineva are aceeasi problema, sau poate sa-mi recomande ceva, sa-mi dea niste sfaturi...orice mi-ar fi de mare folos. Pot spune ca deja am ajuns in pragul disperarii.

Ca tot am vazut retetele de mai sus...am sa le incerc, sunt disperata...
Sometimes the people you expect to kick you when you're down will be the ones to help you get back up.
Chyra
cappuccino

Mesajde yum-yum » Lun Oct 25, 2004 9:57 am

eu sunt disperata, nu stiu ce sa mai fac. cum v-am spus si mai sus, nu am fost decat acum cativa ani la doctor, si nu mi-a trecut. acum ma urc pe peretzi de mancarime. nici nu stiu cce sa fac; sa merg la doctor, desi am inteles de la foarte multe pers ca te cam mananca de bani si nu te ajuta cu nimic, sau sa ma tratez singura, cu niste alifii de la farmacie?  in plus, cand ma gandesc ca marea majoritate a medicilor ginecologi sunt barbatzi, ma apuca iar groaza. nici nu concep sa-mi desfac picioarele in fatza unui barbat de 50 ani, iar ala sa se uite la mine ca la un exponat. dar pana la urma cred ca voi lasa la o parte orice urma de pudoare si ma duc, ca nu mai rezist. numai sa dea rezultate, sa stiu ca nu m-am cracit degeaba.
yum-yum
cafe-latte

Mesajde yum-yum » Lun Oct 25, 2004 11:03 am

de cand am scris ultima oara si pana acum, am cautat cate ceva pe internet, legat de infectiile vaginale, si am gasit niste tratamente naturiste, care dupa parerea mea sunt extraordinare, si care ne vor ajuta.
asa cum zicea si gina, ceaiul de coada soricelului este extraordinar in tratarea tuturor problemelor ale aparatului genital. am citit undeva ca o tipa s-a tratat de cancer cu aceasta planta. si nu a facut decat sa bea enorm de mult ceai. pt infectiile vaginale, trebuie sa bei cam 2 cani de ceai pe zi, insa aceasta cantitate este facultativa, in functie de cat puteti bea.
am mai gasit un tratament cu ceai de marul-lupului. iei 1 lingura de marul-lupului, 1 lingura de radacina de tataneasa, 1 lingura de flori de musetel, pe care le lasi la inmuiat de seara pana dim intr-un litru de apa. dimineata  filtrezi, iar apa rezulata o pui deoparte. apoi iei plantele, le pui iar intr-o jumatate de litru de apa, si le pui la fiert, si le lasi pana scade apa la jumatate. apoi il lasi sa se raceasca, il strecori, si amesteci cu cealalta jum de litru, si cu acest amestec faci spalaturi vaginale. tratamentul dureaza 7-10 zile, dupa care faci o pauza de 2 sapt pt a se reface flora vaginala.
am citit ca este foarte indicat sa mananci cat mai mult iaurt, pt ca acesta impiedica desele aparitzii ale infectiilor vaginale.
aopi, am gasit ceva pt scurgerile vaginale normale. iei 4 linguri de otzet, un litru de apa calda, si cu acest amestec faci spalaturi. reface aciditatea vaginala.
am mai gasit un tratament cu vasc, care cica te scapa imediat de infecti. iai o mana de frunze si ramurele de vasc, si le fierbi intr-o cana de apa( cam putin dupa parerea mea) cam 10 min. se lasa la racit, se strecoara, si iar facem spalaturi, de 2 ori pe zi.
cam atat am descoperit pana acum. daca mai gasesc ceva interesant, va comunic si voua, ca stiu ce chin e sa ai problemme de genul asta. sper ca retzetele astea ne vor fi de folos.
yum-yum
cafe-latte

Mesajde Rodicuta » Sâm Noi 20, 2004 12:56 pm

Lucrez la o clinica privata, si chiar zilele trecute am dezbatut acest subiect cu un medic ginecolog. Steriletul n-ar fi indicat sa-l mai pastrezi, daca infectia persista, exista alte riscuri legate de mentinerea steriletului. In general, tratamentele sunt ineficiente daca nu au fost prescrise corespunzator de la inceput, sau ineficienta se datoreaza reinfectiei. Te poti reinfecta repede, daca nu se respecta tratamentul de catre ambii parteneri, sau regulile stricte de igiena. De scapat o sa scapi. Nu este bine sa solicitati tratamente prin internet, este bine sa va prezentati la un medic competent. Este foarte putin probabil sa va fi infectat prin intermediul instrumentarului, depinde la ce cabinet ginecologic v-ati prezentat.
Rodicuta
cafe-latte

Mesajde anda_s » Dum Noi 28, 2004 3:17 pm

Am o intrebare pentru voi care cunoasteti destul de bine aceasta boala venerica.Mama mea are trichomonas cam de o luna.ia medicamente si face spalaturi vaginale.as vrea sa imi spuneti daca aceasta boala se poate lua si de la toaleta,sau daca purtam aceiasi chiloti (menajera ii mai incurca) si daca exista simptome.am fost o singura data la ginecolog,pe atunci eram virgina si nu mi a facut control doar o ecografie,dar acum mi e groaza sa ma duc sa ma cracesc acolo.
anda_s
cappuccino

Mesajde onytza » Joi Dec 02, 2004 7:34 pm

am facut sex cu partenerul meu si de cateva zile am niste mancarimi insuportabile si niste surgeri de culoare galbuie.vreau un sfat.e posibil sa ma infectat de la el?astept un raspuns.multumesc.
onytza
cafe-latte

Mesajde Chyra » Lun Dec 06, 2004 2:16 am

In legatura cu folosirea aceleiasi toalete nu stiu sigur ce sa spun, eu nu am auzit pana acum pe cineva care sa fi luat boala asta folosind acelasi WC cu o persoana bolnava...
Folosirea chilotilor, nu cred ca e o idee buna. Nu stiu ce sanse ai sa te imbolnavesti, dar eu nu cred ca merita riscul...

Iar in legatura cu partenerul, este foarte posibil. Daca nu ai mai avut contact sexual cu altcineva, iar tu nu erai bolnava. Mai exista si posibilitatea sa fi facut voi acolo niste prostii mai mai...si sa fi folosit obiecte murdare, mainile murdare sau sa folosesti solutii de igiena care sa fii afectat PH-ul secretiei tale (sapunul) etc...sunt multe variante.
Sometimes the people you expect to kick you when you're down will be the ones to help you get back up.
Chyra
cappuccino

Mesajde onytza » Mar Dec 07, 2004 8:35 pm

multumesc ptr raspuns.mai astept si alte pareri.ma simt mai bine deja.
onytza
cafe-latte

Mesajde woody_woodz » Mar Dec 14, 2004 7:05 pm

si eu am simptomele - secretie abundenta, care nu miroase daca schimb absorbantul in 4-5 ore, alb galbuie - asta dinainte chiar de a avea prima menstruatie (adica ani buuuni de atunci) , insa cand am fost la medic, mi-a spus prima data (la inceput) ca este normal si m-am linistit.... acum un an am mai fost la 3 ginecologi....2 mi-au facut analizele secretiei si nimic - au spus ca este ceva hormonal si nu trebuie sa ma ingrijorez insa am fost sfatuita sa fac totusi acel tratament cu ovule si pastile....al treilea a observat o rana in interior si a spus ca asta este cauza si ca dupa ce se vindeca nu o sa mai fie asa scurgeri abundente...un alt tratament... acum in ultima vreme am oarece mancarimi..scurgerea este parca mai abundenta ca niciodata...si prietenul meu este suparat pentru ca il refuz de multe ori (asta pentru ca am niste dureri ingrozitoare) si chiar sunt stresata de chestia asta...ma enerveaza faptul ca nu pot purta lenjeria intima fara absorbant zilnic, si am devenit "super mofturoasa" in ceea ce priveste dragostea-- dus neaparat inainte si eu si el - daca nu mi-e scarba..si va dati seama ca deja s-a dus momentul... asta numai pentru ca ma simt murdara mereu chiar si la 10 min dupa dus...
M-AM SATURAT!!!!!
O sa mai merg la un cabinet de planing fam , dar m-am zgait pe internet dupa unu vreo2 ore si nimik.. <STRONG>dati-mi si mie o adresa de cabinet de planing familial PLEASE</STRONG>
woody_woodz
cafe-latte

Mesajde Chyra » Vin Dec 17, 2004 4:28 am

Woddy te inteleg perfect...stiu cum e faza cu dusul...stiu cum e faza cu absorbantul...stiu cum e faza cu ginecologii etc etc...Noi suntem impreuna de 5 ani, iar de 2 ani nu mai avem o viata sexuala normala...acelasi lucru il spun si eu: "m-am saturat!!". Numai ca e vorba de sanatatea noastra, nu trebuie sa renuntam...

Am o prietena care are aproximativ aceeasi problema, si se chinuie de ceva timp sa faca un baby...Se pare ca a aparut o raza de lumina pe strada mea, am inteles ca a gasit un medic extraordinar (noi doua cautam de ceva timp un medic...).

In legatura cu ce ai cerut tu, mi-ar placea sa te ajut cu mai multe infromatii, dar nu stiu in primul rand de unde esti...Eu sunt din Constanta...iar aici gasesti cabinete de Planing peste tot. Sunt sigura ca in orice judet mare gasesti nenumarate cabinete ...trebuie doar sa ai norocul sa nimeresti unul in care medicii sunt destul de pregatiti pentru ceea ce fac (daca ma intelegi...).

Numai bine si Sanatate pentru toata lumea.
Chyra
cappuccino

Mesajde queen30 » Joi Dec 23, 2004 9:26 pm

as dori adresa medicului din constanta ,eventual numele...pls...sunt si eu in aceeasi "oala"ca si voi ...sanatate multa la toata lumea si sarbatori fericite!multumesc!
queen30
cafe-latte

Următorul

32 mesaje • Pagina 1 din 31, 2, 3

Înapoi la Sanatate