ce am voie in bagajul de mana in avion ?

Orice topic ce nu isi gaseste locul in categoriile existente

Moderator: dragos6

14 mesaje • Pagina 1 din 1

ce am voie in bagajul de mana in avion ?

Mesajde lucik » Mar Iun 30, 2009 10:59 am

am si eu o nelamurire: merg cu avionul in UE si vreau sa duc niste oua proaspete de gaina de curte; am voie cu ele in bagajul de mana ? ca am tot cautat prin liste cu bunuri permise, periculoase, lichide etc. si nu le gasesc la interdictii... dar mi-e ca la control sa nu mi le scoata; in cazul asta le-as ambala corespunzator si le-as pune la bagajul de cala. ce credeti, cum o fi mai bine ?
Există o armonie în toamnă şi o strălucire în cerul ei, care nu poate fi regăsită de-a lungul verii, ca şi cum n-ar putea fi, ca şi cum n-ar fi fost vreodată (P.B. Shelley)
lucik
cappuccino

Mesajde dragos6 » Mar Iun 30, 2009 12:22 pm

da' ce, crezi ca aia n-au oaoa la supermarket? :P

uite ce pretentii are TAROMul:
TAROM scrie:Materiale care nu pot fi transportate

Din motive de siguranta, articolele mentionate mai jos nu vor fi transportate in bagajul dumneavoastra:
explozivi, munitii, artificii;
materiale iritante sau ofensive;
gaze comprimate (ex: butan, oxigen, propan);
materiale corozive (ex: acizi, produse alcaline, acumulatori, mercur);
lichide si solide inflamabile (ex: acetona, gaze lichefiate, alcool industrial, chibrituri);
materiale magnetice, otravuri (ex: arsenic, cianuri, insecticide);
materiale radioactive;
materiale oxidante (ex: decoloranti, nitrati, peroxizi);
este interzis a se transporta arme ofensive in cabina de pasageri.
orice produse de origine animala: carne, lapte sau produse derivate din acesta, neconservate.

de asemeni,
1. Obiecte neacceptate
A. Pasagerul nu trebuie sa includa in bagajele sale:
[***]
c) obiecte al caror transport este interzis prin legi sau reglementari in vigoarein oricare stat de plecare sau destinatie;

cum ouale matale (sau ale sotului? :shock: ) nu cred sa fie 'conservate', si avand in vedere ca pot exista reglementari cu privire la importul produselor de origina animala si in tara de destinatie (deci risti sa ti le confiste la vama, indiferent de bagajul in care le ascunzi), e mai cuminte sa le lasi acasa si sa te multumesti cu ce-oi gasi acolo...
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde barboneli » Mie Iul 01, 2009 12:11 am

Ptr. ca eu merg mai mult cu avionul decat dragos..., care are marele avntaj ca poate pleca si cu masina proprie sau autobuz, tren, balon, carutza cu boi..., etc. vreau sa mai adaug ceva la lista!!! In bagajul de mana nu ai voie nici sticla (plastic) cu apa, inceputa sau neinceputa. In schimb, dupa ce ai trecut controlul, poti sa-ti iei ce vrei, de la Dutty-Free...!!! Nu ai voie instrumente de manichiura, pedichiura, cutit de taiat porcul, si nici chir o forfecutza sau pila mica de unghii...!!! In schimb..., iti dau ei la masa, in avion, cutit si furculita de metal, cel putin in avioanele noastre El-Al..., cutitul e bont tare, dar furculitza poti s-o vari in ceafa unuia. Cum am incercat eu s-o fac, in ceafa aluia din fata mea, 132Kg. si care statea numai cu scaunul pe spate (ma rog..., nu cand decolam sau aterizam...), cea ce mi-a stricat calatoria....! Dar tocmai cand imi luam avant s-o fac..., m-au impuscat si pe urma m-au aruncat din avion....! :shock:
Ultima oară modificat de barboneli pe Mie Iul 01, 2009 12:22 am, modificat 1 dată în total.
barboneli
frappuccino

Mesajde alinuta » Mie Iul 01, 2009 12:20 am

:D :D :D ce figura esti, barbo

iete de ce-mi place mie Franta! ca aici am timp sa va citesc :P :drunken:
alinuta
frappuccino

Mesajde barboneli » Mie Iul 01, 2009 12:26 am

:? :) Iar esti in Frantza...??? Sper sa ne intalnim la concursul foto "apa"...? Eventual facem niste poze pe....sub apa !!! :idea: :cool:
barboneli
frappuccino

Mesajde alinuta » Mie Iul 01, 2009 12:30 am

barboneli scrie::? :) Iar esti in Frantza...??? Sper sa ne intalnim la concursul foto "apa"...? Eventual facem niste poze pe....sub apa !!! :idea: :cool:

iar! :alien:

nu cred ca voi participa la concurs, chiar daca tema e foarte interesanta...de data asta o sa votez!
cat despre fotografiile sub apa....mi-as dori sa fotografiez sub apa, dar nu stiu daca voi avea vreodata aparatura necesara :?
alinuta
frappuccino

Mesajde alinuta » Mie Iul 01, 2009 12:35 am

barboneli scrie:Sper sa ne intalnim la concursul foto "apa"...? Eventual facem niste poze pe....sub apa !!! :idea: :cool:

eu sper sa ne intalnim pe la Paris :cool: ... chiar si pe sub apa :drunken:
alinuta
frappuccino

Mesajde barboneli » Mie Iul 01, 2009 12:42 am

:? :) Shlabe shanse...!!! Da ce..., se preconizeaza vre-un potop...? Ca eu, in Sena nu intru !!!
barboneli
frappuccino

Mesajde Night_du » Mie Iul 01, 2009 5:58 pm

Linistita poti. Poti sa mai pui si ulei, neste sare si o tigaie, si, avand in vedere ca companiile low-cost nu-ti ofera nimic de papa, poti face o omleta in avion..Asa se invata minte si aia de la agentie sa dea de mancare personilor care utilizeaza avioanele lor..................................
Iti recomand sa pui si o sunculita tot de casa :drunken: ..............................
Imagine
Night_du
simply the best

Mesajde barboneli » Mie Iul 01, 2009 10:00 pm

:? :cool: Mai, mai...! Maramuresenii astia...!!! :D
barboneli
frappuccino

Mesajde dragos6 » Mie Iul 01, 2009 10:30 pm

Night_du scrie:Iti recomand sa pui si o sunculita tot de casa :drunken: ...

si palinca, nu?
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde dargo » Mie Iul 01, 2009 10:32 pm

si o telemea de sibiu :D
Soulmate, dry your eye...cause soulmates never die

Cata parere-i in destin / Cata greseala-i imprejur.
Imagine
dargo
frappuccino

Mesajde barboneli » Mie Iul 01, 2009 11:00 pm

:shock: :? Hai ca am incurcat fata (baiatul) de tot...!!! Telemeaua e OK, atata timp cat nu are infipti in ea, doi electrozi si o baterie legata de ei...!!! Cu palinca, nu tine ! Nici un lichid nu se mai permite acum! In valiza..., asta e altceva ! Dar si aia trece control...! Vin 3-4 militieni..., gusta fiecare din palinca, mai gusta o data sa vada daca nu explodeaza nimeni..., pe urma, 2 sunt scosi din serviciu ca E betzi deja..., aialalti 2, se cearta intre ei ca palinca de la ei din sat, e mai buna..., dar uita s-o mai bage in valiza..., intre timp, ala mai istet descopera ca mai e si branza de burduf in valiza..., iar cand vad si roata de cascaval de Penteleu...., zice ca asta e patrimoniu national si e interzis de scos din tara...!!! !!! :shock: "Ce patrimoniu, ce valoare..., pe asta l-a facut bunica-mea...!!!" :evil: Aaaaa..., da? Atunci numai bunica-ta poate sa-l scoata din tara...!!! Pai cum sa-l scoata bunica-me din tara..., ca abia acu o saptamana am inmormantat-o..., toate astea erau ptr. frat-su..., de 123 de ani, din Austria...!!! Aaaaa...da? Da ce..., el mai are dinti sa muste din cascavalul asta...??? :? Pai nu, dar il prajesc cu ouale alea..., pe care dragos mi-a zis ca nu am voie sa le iau..., asa era planu'..., amestec cu palinca pe care o mai am in valiza trei-a..., si gata..., e moale ca mamaliga...!!! Si cum unul din aia doi politisti..., sforaia deja, ultimul care mai statea in picioare, dar putin aplecat..., in sfarsit ia dat drumul sa treaca si cu oua si cu cascaval si cu branza de burduf..., palinca si carnatii de casa !!! Altfel, in nici un caz nu mai apucam sa gust din bunatatile astea romanesti....., niciodata !!!!! :bom: :drunken: :D :drunken:
barboneli
frappuccino

Re: ce am voie in bagajul de mana in avion ?

Mesajde barboneli » Mie Feb 29, 2012 11:32 pm

da, da.... ce vremuri... !!!! :ymdaydream: :-D
Imagine Imagine
barboneli
frappuccino

14 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Locasul off-topic