ce obiceiuri se aplica la un mot.....

Culori, materiale, tendinte, bijuterii, accesorii

Moderatori: dia21, sweetsweet, 121

8 mesaje • Pagina 1 din 1

ce obiceiuri se aplica la un mot.....

Mesajde mmb » Mar Oct 16, 2007 10:18 am

dragelor,
am rugamintea de a ma ajuta si pe mine cu niste sfaturi in ceea ce priveste obiceiurile la mot, ce se face, cum se face, de catre cine...etc... :sad:
mmb
cafe-latte

Mesajde yoghi » Mar Oct 16, 2007 10:45 am

la copiii mei la mot au venit nasii si i-au taiat par din motul din frunte. Apoi i-am pus sa aleaga(pe copii) dintre obiectele de pe o tava. S-ar zice ca , in functie de ce alege, va fi caracterul sau meseria de mai tarziu.

In unele zone cica se rupe turta la fete si se taie motul la baieti!
yoghi
dor de duca

multumesc...

Mesajde mmb » Mar Oct 16, 2007 11:14 am

dar.... ce se mai face? trebuie cumparat ceva pentru copil? cine are datoria? se face masa ca la botez???
mmb
cafe-latte

Mesajde yoghi » Mar Oct 16, 2007 3:36 pm

depinde de obiceiurile zonei, casei si de gura lumii!

noi am facut o masa restransa, doar cu nasii. Iar ei, deoarece erau din alta localitate si nu stiau cat de mare e copilul, au preferat sa aduca bani, sa cumparam noi ce-i trebuie!
yoghi
dor de duca

Mesajde yaluro » Mar Oct 16, 2007 3:38 pm

yoghi scrie:depinde de obiceiurile zonei, casei si de prostia lumii!

corect ?
yaluro
frappuccino

Mesajde mamitza_16 » Mar Oct 16, 2007 3:48 pm

la noi in sudul tarii de ex . nasa cumpara toata tinuta copilului din ziua respectiva , apoi mama cu copilul in brate , este asezata pe o galeata plina cu apa si acoperita cu un capac (sa nu cada in ea ), iar nasul ii taie motul copilului din patru parti ale capului in forma de cruce , cel mai "mare" mot fiind cel din frunte ! apoi nasa tine tava cu obiecte si copilul alege ce vrea el , dupa care pe aceeasi tava se "arunca "darurile (de obicei bani) invitatilor . in rest se mananca si se bea ca peste tot !
mamitza_16
frappuccino

Mesajde yoghi » Mar Oct 16, 2007 4:51 pm

acum zi-mi si mie rostul galetii cu apa!

la noi de la botez copilul vine in hainele cumparate de nasi! doar atat! la mot...

zau ca depinde de cat de ... "la carte" vrei sa fii.

mie personal mi se pare o prostie toata tevatura asta! La nunta, inteleg, dar la mot, botez, inmormantare si parastas... sa ma ierte Dumnezeu!!!!
copilul e cel in cauza! sau mortul!
cu ce se alege el? noi, cei de langa avem o groaza de stress!
yoghi
dor de duca

Mesajde mamitza_16 » Mie Oct 17, 2007 5:43 pm

zau ca nu stiu ce rost are exact galeata ! cica "plinul" galetii sa-i aduca tot din plin si lui noroc si bunastare . cat e prostie si cat e datina nu mai stiu . dar oricum cate bordeie atatea obiceie . si da , si la noi la fetite li se rupe turta nu li se taie motul ! in rest procedura e cam aceeasi ! in fine , totusi , unele obiceiuri chiar daca nu sunt asa "negustoresti" sunt tare frumoase si e pacat ca in timp se vor pierde de tot .
mamitza_16
frappuccino

8 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Ce se poarta