Ce stiti de Hepatita C?

Probleme de sanatate si raspunsuri la ele

Moderatori: dragos6, Night_du, paagli, 121

8 mesaje • Pagina 1 din 1

Ce stiti de Hepatita C?

Mesajde Alderaan » Dum Ian 17, 2010 12:16 pm

Salut tuturor.Vad din ce in ce mai des pe forumuri persoane care se plang de faptul ca au fost infectate cu Hepatita C in general de la stomatologie. Stie care care sunt conditiile de transmitere ale virusului hepatitei C? Adica se transmite doar in momentul in care dentistul opereaza pe cineva in momentul "X" si foloseste aceleasi instrumente nesterilizate la urmatorul pacient? Stie cineva cat rezista virusul in aer liber? Bunicul meu a facut cancer hepatic din cauza hepatitei C pe care o luase dintr'un spital.Sunt nitel cam speriat de stomatologi mai nou.Am incercat sa caut un cabinet care sa arate cat de cat si oarecum sa stiu ca sterlizeaza instrumentarul cum trebuie.Eu in general ii rog pe stomatologi sa imi arate cum desfac instrumentarul etc.
Multa Sanatate si Credinta in Dumnezeu. Cheers
Alderaan
cafe-latte

Mesajde anena » Dum Ian 17, 2010 3:19 pm

Dr.Google iti poate oferii informatii nelimitate in acest sens.
anena
frappuccino

Re: Ce stiti de Hepatita C?

Mesajde Night_du » Dum Ian 17, 2010 9:04 pm

Cum adica doar in momentul X? Ce ai vrut sa spui?
Si ce intelegi prin cat de cat? Din mesajul tau deduc ca traiesti intr-o maghernita si cabinetele de acolo sucks, sorry.
Cum desfac instrumentarul, adica? Am impresia, fara ofensa, ca ori esti un fobic, ori incerci sa afli informatii mai multe, dar care, cumva, sa nu arate ignoranta ta.
Fii linistit ca nu te pune nimeni la zid, daca nu ai destule cunostinte in legatura cu boala X, dar a face putin "teatru" mi-se pare de prost gust. Puteai sa spui mai simplu: "vreau mai multe informatii despre..." si ti-s-ar fi raspuns (chiar daca, asa cum spune Anena, musiu Gugal este plin...).

---------------------

Ok. Sa te lamuresc...

Hepatita C...boala infectioasa a ficatului, declansata de tulpina C a virusului hepatic. (in prezent se cunosc tulpini virale hepatice de la A la G...)

Hepatita C face parte, din cauza caii de transmitere si ca BTS...boala transmisibila sexual, chiar daca are procentaj scazut.

Calea de transmitere NU este numai stomatologica sau manichiurica...virusul se transmite prin orice cale (exceptie cea digestiva), in care o persoana intra in contact cu umorile persoanei infectate...ser, sange, secretii sexuale, tatuaje, circumcizii, barbierit...infine, TOT ce contine material genetic.

Persoanele dializate prezinta un mai mare pericol pt a se infecta (tocmai pt ca, pt cine nu stie, in timpul dializei, sangele trece prin niste tuburi, se filtreaza, intrand apoi in circulatia individului printr-o alta "poarta"...daca aparatura nu este bine dezinfectata si curatata, prezinta risc crescut de infectare).

De asemenea, personalul sanitar este mult mai expus si la a contacta boala, dar si la a o transmite.

O alta cale de transmitere este cea "verticala", de la mama la fat, tocmai pt ca virusii sant de ordinul micronilor, mult prea mici pt a putea fi retinuti de bariera placentara. (procentul, insa, este mult mai mic, decat cel al hepatitei B, care se transmite in acelasi fel)

Seringile utilizate in comun (in cazul dependentilor) sant un alt mijloc de transmitere.

In timpul alaptarii...se cunosc mult prea putine cazuri, astfel ca metoda este inca in discutie.

Aparatele de manichiura, pedichiura, cosmetica, barbierit, circumcizie...pot fi periculoase doar in masura in care contin material genetic, adica sange.

Transmiterea sexuala este in procent mult mai mic, comparata cu Hepatita B, dar nu este de neglijat. Oricum procentajul s-ar ridica pana la 8% din cazuri.

Calea principala ramane transfuzia de sange, sau operatiile care necesita aport de ser sau sange.

De regula vaccinarea contra hepatitei, este de un real folos, chiar daca contra Hepatitei C nu exista vaccin (ca si impotriva Hep B).

Ceea ce nu stie populatia este ca, desi virusul C este raspunzator de cazuri de ciroze hepatice, Hepatita C se poate trata (15%-20% din cazuri ajung la ciroza... oricum procentajul este mult mai mic comparat cu ciroza alcoolica).

Schema de tratament include antivirale pe termen lung, imunostimulante, vitamine si protectoare hepatice, si interferoni (care interferoni sant proteine naturale "specializate" pt a lupta contra infectiilor virale), schema de tratament decisa de comisia de sanatate la care trebuie sa apeleze pacientul bolnav de Hep C. Dosarul trebuie sa fie verificat si aprobat ulterior de comisie, pt a beneficcia de interferoni.
Intrucat corpul uman, nu produce cantitati industriale din aceste proteine, este ajutat cu aport din afara.

Preventie? Obiecte de toaleta personala personalizate, personal specializat pt piercing si tatuaje, prezervativ pt contactele sexuale intamplatoare, daca, din nefericire, va drogati, utilizati seringa proprie.
Imagine
Night_du
simply the best

Mesajde Karina33 » Dum Ian 17, 2010 9:27 pm

Gabitzo ai uitat personajul! E cel cu prezervativul si cu fata ce lua totusi AC...Vai de el daca-i asa obsedat de toate!
viatzaerozsirozestelumeatoata
Karina33
irish coffee

Mesajde Night_du » Dum Ian 17, 2010 9:56 pm

Nu uitai. Ca de aia ma si aprinsei. :P Cam multe fobii, dar mna...am incercat sa ii raspund cat mai profesional cu putinta.
Sper c-a inteles, si sper, din inima, ca nu mai are intrebari legat de vaccinari, virusi, boli si alte cele.
Sau, ma rog, este dreptul lui sa intrebe, dar eu una, din modul in care intreaba, deduc ca se consuma prea mult si inutil.
Plus ca campaniile astea de indobitocire a populatiei (este parerea mea, si mi-o mentin) nu fac altceva decat sa semene panica in randul oamenilor.

Eu as propune Guvernului Romaniei si Ministerului Sanatatii, sa faca campanii de educatie a persoanelor, asa cum se facea odata...pe vremea lui Ceasca.
Imagine
Night_du
simply the best

Mesajde Alderaan » Lun Ian 18, 2010 2:44 pm

Karina33 scrie:Gabitzo ai uitat personajul! E cel cu prezervativul si cu fata ce lua totusi AC...Vai de el daca-i asa obsedat de toate!

Da da...ala e...ala cu fobii :)).

Bun..se pare ca nu m-am facut inteles.La Mr.Google m'am interesat mai mult decat ati putea crede.Dar din ceea ce imi spune'ti voi si ceea ce e pe google e o oarecare discrepanta.Cam 80% din cazurile vazute au avut drept cauza stomatologia.Si referitor la instrumentar..poti "sa mananci de pe jos" din cabinetul cu pricina,dar daca nu sterlizizeaza instrumentarul in mod corect tot degeaba. Eu ma refeream daca aveti cumva informatii la durata de viata a virusului B/C in aer liber ( de ex pe un ac/bisturiu).

Faza cu momentul x. Il opereaza la masea pe X-ulescu, persoana care este purtator al virusului C.Instrumentarul nu este sterilizat iar la ceva ore/o zi il opereaza pe Y cu acelasi instrumentar.Este posibil ca transferul sa se mai produca?

De ce ma interesez de chestiile astea? De curiozitate in proportie de 80%.

BTW in general la hepatita C si B viremia se tine sub control cu tratament si se incearca sa se tina la un nivel scazut.Am auzit o vorba ca" daca ai c/b o ai toata viata"-Nu mai ai boala dar ai virusul C care poate fi transmis.Ei...mai nou am aflat ca daca tratamentul cu interferon reuseste 100% si viremia=0 inseamna ca virusul a fost distrus in totalitate si nu mai esti purtator.

Acum nu mai fiti si voi "Gica Contra" daca vedeti un paranoic ca intreaba pe acest forum.Daca nu va place de persoana in cauza sau nu va convine ce a scris puteti ignora postul si sa treceti mai departe.
Intotdeauna am fost persoana care am luat in considerare si partea cu "Dar daca...?"
Alderaan
cafe-latte

Mesajde Alderaan » Lun Ian 18, 2010 2:46 pm

Night_du scrie:Nu uitai. Ca de aia ma si aprinsei. :P Cam multe fobii, dar mna...am incercat sa ii raspund cat mai profesional cu putinta.
Sper c-a inteles, si sper, din inima, ca nu mai are intrebari legat de vaccinari, virusi, boli si alte cele.
Sau, ma rog, este dreptul lui sa intrebe, dar eu una, din modul in care intreaba, deduc ca se consuma prea mult si inutil.
Plus ca campaniile astea de indobitocire a populatiei (este parerea mea, si mi-o mentin) nu fac altceva decat sa semene panica in randul oamenilor.

Eu as propune Guvernului Romaniei si Ministerului Sanatatii, sa faca campanii de educatie a persoanelor, asa cum se facea odata...pe vremea lui Ceasca.

Da...ai dreptate 100%
Alderaan
cafe-latte

Mesajde Night_du » Mar Ian 19, 2010 12:55 am

Te rog sa fii mai atent cand citesti posturile. Nu am afirmat nicaieri ca stomatologia nu ar fi periculoasa. Am spus "calea de transmitere nu este NUMAI stomatologica", ceea ce confera un cu totul alt inteles frazei.

Nu stiu de unde ai luat informatiile, dar din informatiile mele (si din practica) persoanele infectate cu HCV erau in procente ceva mai mici (s-ar putea sa si gresesc, nu zic nu). De altfel, varii studii arata ca procentul infectarii cu HCV prin operatiuni stomatologice ajunge la nu mai mult de 15-20%.

Sa nu exageram, din datele tale ar reiesi ca fiecare 8 din 10 persoane, sant infectate HCV, ceea ce face ca aproximativ 35% din populatie sa fie infectata. Nu ti-se pare prea mult?

Legat de masurile de asepsie si antisepsie din cabinete si spitale...trebuie sa intelegi ca un cabinet este obligat prin lege sa aiba un contract cu un prestator de servicii in ceea ce priveste aruncarea deseurilor chirurgicale (adica arderea in crematoriu) si un contract cu o firma care ofera servicii de sterilizare a materialului moale si uscat (moale=tampoane...uscat=instrumentar).
Fara aceste doua importante contracte, cabinetul nu poate exista. Sa fie clar.

Inca nu s-a putut stabili cu siguranta cat poate trai un virus inafara corpului uman (voci afirma ca HCV traieste pana la o luna... :? sa fim seriosi).
Avand in vedere ca virusul nu este o forma de viata in sine, ci un fel de program, de altfel se si numesc "entitati biologice la limita vietii", ca sa traiasca are nevoie sa intre intr-o celula pt a-i transcrie informatia (nu intru in detalii lungi, iti ajunge sa stii ca in procesul transcrierii ADN-ului viral, intervin doua tipuri de ARN mesager)...
Ori cate celule crezi tu ca supravietuiesc pe un bisturiu, de azi pe maine?

Sa fim bine intelesi...un virus este un program...nu este o entitate biologica de sine statatoare.
Avand in vedere ca hematia traieste infara corpului cateva ore (sau pana proba de sange se usuca), cat crezi ca supravietuieste un virus?
Este un fals biologic sa afirmi ca virusul traieste sau moare...este viu sau mort...El este doar informatie criptata.

Repet...nu s-a stabilit cu precizie cat poate trai inafara celulei sustinatoare de viata, voci afirma ca poate supravietui pe suprafete pana la cateva zile. Mi-se pare ilogic.

Si repet...un cabinet nu poate exista (nici nu i-se da aprobare de functionare) daca nu are ca prestator de servicii, o forma de sterilizare.

Asa ca, din al meu pdv, te consumi prea mult.
Ai tot dreptul sa intrebi, ai tot dreptul sa ceri informatii, dar de aici, pana la a-ti crea varii scenarii in minte, e cale lunga.

Nu-ti strica, pt propria-ti liniste mentala, sa respecti regulile de igiena, si daca sufletul tau chiar o vrea, poti cere stomatologului si oricarui alt tip de medic, sa desfaca trusa de intrumente in fata ta.
Imagine
Night_du
simply the best

8 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Sanatate