clatite

Retete, trucuri, sugestii si idei pentru gatit.

Moderatori: dia21, sweetsweet, 121

15 mesaje • Pagina 1 din 1

clatite

Mesajde mimi* » Sâm Mar 03, 2007 7:22 pm

clatitele alea subtiri care se ruleaza, adica astea
[img6d966b]http://www.reteteculinare.ro/forum/files/08_big_104.jpg[/img6d966b], stiu cum se fac! stie cineva cum se fac astea???
[img6d966b]http://www.andrealucich.com/adm/photo/21_072502_Fig_Pancakes_web.jpg[/img6d966b]
It`s ok, I`ve got lost on the way... but I`m a supergirl, and supergirls don`t cry!
Imagine
mimi*
frappuccino

Re: clatite

Mesajde yoghi » Sâm Mar 03, 2007 7:53 pm

[quote14635f="mimi*"]clatitele alea subtiri care se ruleaza, adica astea
...stiu cum se fac! stie cineva cum se fac astea???
[img14635f]http://www.andrealucich.com/adm/photo/21_072502_Fig_Pancakes_web.jpg[/img14635f][/quote14635f]

[color=blue14635f]E un aparat special...pancake???
Se pune aluatul inauntru si se pune pe foc si pe o parte si pe alta.

Faceau reclama la tv.[/color14635f]

[img14635f]http://www.hsmtv.com/Pancake%20Express.jpg[/img14635f]
yoghi
dor de duca

Mesajde yoghi » Sâm Mar 03, 2007 8:05 pm

www.savontv.com/perfect-pancake.html

1 1/2 cup Stratton's Self-Rising Whole Wheat Pancake mix
1 egg
1+ cup water
2 tablespoons vegetable oil
Mix together and fry on hot griddle. Makes 7-9 pancakes.
( strattonhouse.com/index.php?section=products&...)
yoghi
dor de duca

Mesajde mimi* » Sâm Mar 03, 2007 8:05 pm

si la tigaie chiar nu merg :( ??? ma gandeam ca e alt aluat si se fac si in tigaie!
It`s ok, I`ve got lost on the way... but I`m a supergirl, and supergirls don`t cry!
Imagine
mimi*
frappuccino

Mesajde yoghi » Sâm Mar 03, 2007 8:10 pm

[color=blue038741]NU cred ca ti-ar iesi la fel![/color038741]
yoghi
dor de duca

Mesajde dragos6 » Sâm Mar 03, 2007 9:09 pm

am eu o tigaie d'aia si o ofer cui o vrea, ca n-am gasit faina din aia speciala si nu merge sa faci din aluat clasic...
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde dorina17 » Sâm Mar 03, 2007 10:22 pm

ba da.....merg din aluat de pandispan, un picut mai consistent, in tigaie de teflon cu capac, pe care nu-l ridici decat cand intorci foaia cam la un minut -doua . Poti sa pui zahar optional in aluat...depinde cum vrei sa le mananci, daca vrei cu sirop de artar pe care nu-l mai gasesc pe aici, dar merge cu orice fel de sirop facut in casa...atunci nu pui zahar...daca vrei sa le mananci simple pui in aluat stafide, nuci....sau poti fara zahar ca aperitiv cu branza dulce....sunt delicioase. nu mai fac de multa vreme ca n-am timp :?
Imagine
In viata exista doua tragedii. Una e sa obtii ceea ce doresti cealalta sa nu obtii(G.B.S)
dorina17
blue eyes

Mesajde hasse » Joi Mar 08, 2007 3:12 pm

[color=blue6685f5]nu te mai chinui, Mimi; precis nu sunt grozave!
dar daca te pricepi sa faci clatite obisnuite, la tigaie obisnuita poti pur si simplu sa le asezi una peste alta, precum foile de tort, cu umplutura ta preferata intre ele! miam! sunt sigura ca or sa-ti placa [/color6685f5]
hasse
irish coffee

Mesajde curlygirlie » Mar Apr 17, 2007 10:08 pm

Mimi, poti incerca sa le faci in aparatul de waffles. Desigur ca nu sunt ceea ce doresti tu dar poti incerca altceva decat clasicele clatite (de fapt cele din prima poza sunt crepes).
"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."
- Rabindranath Tagore
curlygirlie
irish coffee

Re: clatite

Mesajde Lilianap » Joi Apr 19, 2007 3:23 pm

[quote250b15="mimi*"] stie cineva cum se fac astea???
[img250b15]http://www.andrealucich.com/adm/photo/21_072502_Fig_Pancakes_web.jpg[/img250b15][/quote250b15]

aceste clatite se fac si in tigaie, insa ceea ce nu vei gasi pe la noi este praful din care se prepara, la care se adauga doar lapte.

O ruda, un prieten, cineva de prin Canada, America insa te-ar putea ajuta. Daca vei gasi si in magazinele noastre sa-mi spui si mie unde, ca deja imi ploua in gura numai cand ma gandesc la cat sunt de bune.
Lilianap
cappuccino

Mesajde ridendo » Sâm Apr 21, 2007 6:21 pm

am mancat la cineva niste clatite cu branza dulce ,care dupa ce au fost umplute cu aceasta compozitie,au fost unse cu smantana+zahar si date la cuptor ,pentru cateva minute.Imi venea sa ma ling pe degete...;am incercat si eu sa fac acasa ...,clatitele mi-au iesit bune,dar cand le-am dat la cuptor cu smantana,aceasta s-a scurs in tava si mi-a iesit ceva ce a trebuit sa adun cu lingurita de prin tava. :-( :-(
Stie cineva cum se fac aceste clatite?poate ar fi trebuit sa adaug si ou in compozitia de smanatana?parca nu mai am curaj sa incerc...
ridendo
cream latte

Mesajde ankita » Vin Mai 04, 2007 10:39 pm

Mama cumperi de la piata niste branza dulce de vaci,o freci cu zahar ,pui si niste zahar vanilat,putina esenta de vanilie....cateva stafide(daca iti plac)...faci compozitia asta...pe urma int-un vas iena/yena...pui cate o clatita, peste clatita compozitie...iar o clatita si tot asa pana termini clatitele...
Dupa ce ai terminat misiunea asta faci o crema din ceva smantana cu un ou si putin zahar....si pui peste clatite..bagi la cuptor 20-30 min pana vezi ca au prins o culoare aurie si gata...
Poti sa le papi calde sau reci...cel mai bine le lasi putin sa se raceasca si tai toate chestia ca pe tort...feliute
Pofta buna.... :D
NEVER SAY NEVER....AND SMILE TODAY TOMORROW CAN BE WORSTE!!!
ankita
espresso

Mesajde ridendo » Sâm Mai 05, 2007 12:08 am

multam,[b7848c3]ankita[/b7848c3],..deci asta era..oul!bata-l vina!de aia mi-a curs compozitia.Mie imi plac clatitele impaturite in forma lor clasica,rulate si data viitoare le voi ingramadi in tava ca pe sardele si ...sper sa imi reuseasca;voi mai pune si scortisoara proaspat macinata... :) mmmm,ca-mi ploua-n gura!
ridendo
cream latte

Mesajde Anca1405 » Dum Oct 28, 2007 6:05 pm

Mimi*,pt clatitele americane am si eu o reteta(pe care inca nu am incercat-o,recunosc).
Ingrediente:2cesti faina,1plic praf de copt,1lingura zahar,1/2lingurita sare,1ou,2cesti lapte,2linguri unt(sau margarina)
Mod de preparare:se amesteca faina cu praful de copt,sarea si zaharul.Separat se mixeaza oul cu laptelesi cu untul topit.Apoi aceasta compozitie se toarna peste cealalta si se amesteca bine pana cand se obtine o coca moale(nu asa lichida ca cea de la clatitele noastre ci mai tare,nu trebuie sa curga).Clatitele se prajesc intr-o tigaie,in unt incins.Se pun cam 2 lingurite unt in tigaie pt fiecare clatita.Compozitia se pune in tigaie si se intinde cu ajutorul unei linguri.Clatitele se servesc cu unt topit peste ele si/sau cu sirop de artar(am inteles ca se gaseste in Carrefour la raionul de produse dietetice).
Ingredientele de mai sus sunt pt vreo 5 clatite.
Ma bucur daca ti-am putut fi de ajutor! :)
Anca1405
cafe-latte

Mesajde lilos137 » Dum Ian 13, 2008 5:09 pm

Incercati clatite clasice, rulate! Pe clatita pui biscuiti sfaramati cat mai fin si rondele de banane. Atentie, ca este "greu" ptr stomac! Mie, dupa prima clatita, deja mi se facuse rau. Dar sunt grozave, mai ales calde! Pofta buna!
lilos137
cappuccino

15 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la In bucatarie