ingrijirea peste iarna a trandafirului japonez

Tot acasa e mai bine! Cum sa avem un camin mai primitor

Moderatori: dragos6, 121

6 mesaje • Pagina 1 din 1

ingrijirea peste iarna a trandafirului japonez

Mesajde evaarad » Mie Oct 12, 2005 8:03 pm

As vrea sa stiu cum se ingrijeste trandafirul japonez iarna, cat de des se uda. Iarna o tin in fata geamului, este si caloriferul langa, nu stiu daca e bine. Se pune ingrasamant in aceasta perioada? Mai am si o cala dar nu stiu ce sa fac sa infloreasca. O am de 3 ani si nu a inflorit, nici pui nu face, numai fruze. :sad: szia evaarad
evaarad
cafe-latte

a

Mesajde popa alina » Vin Oct 21, 2005 9:11 am

in general, iarna nu se mai administreaza plantelor ingrasaminte.
Trandafirul japonez, cel putin asa fac eu, se tunde toamna, iar peste iarna se uda mai putin ,atunci cand pamantul de la suprafata ghiveciului s-a uscat putin.Iti dai seama cand cere apa si dupa aspectul frunzelor care devin putin moi .Daca il tii langa calorifer ar fii bine sa-l stropesti si pe frunze cu apa, sau din cand in cand sa-i faci un dus.Il pui in cada si chiar il stropesti cu dusul avand grija ca apa sa fie putin calaie.
Gasesti mai multe informatii la :www.egradini.ro (scuze...)
popa alina
cafe-latte

Mesajde syssy » Vin Oct 21, 2005 10:13 am

[b910074]Hibiscus rosa-sinensis[/b910074] ([i910074]trandafir chinezesc, hibiscus[/i910074]), e ceea ce numim noi trandafir japonez.Iarna, planta trebuie tinuta la aprox. 13 grade C si udatul trebuie redus.De altfel, trandafirul trebuie udat moderat si tinut la o temperatura medie in celelalte sezoane.Fiind o planta de marime medie, primavara devereme trebuie tunse cca.2/3 din tulpini, pentru a o mentine compacta.Sper sa te ajute si aceste detalii.
syssy
mochaccino

Mesajde danaflorescu » Mar Oct 25, 2005 12:43 pm

Am si eu un trandafir... cam de 4 anisori (iarna asta). In primii 2 ani a mers tare rau, desi ii puneam tot ce avea nevoie. Acum infloreste nonstop, cred ca de 1 an. Ii pun ingrasamant cam o data pe luna, apa in fiecare zi cate putzin, seara, si il stropesc cu pulverizatorul. Toate frunzele mai mari le rup, iar daca are numai 2-3 boboci, il ciurui destul de tare de frunze. Nu e mare, pt ca ii tai des crengile, ca sa creasca mai deosebit, deci acum e cam cat un monitor, dar tulpina e groasa. Are ff multa lumina si cam 20-22 de grade. Pana acum 2 ani, nu avea mai mult de 17 grade decat vara... 26 maxim, dar acum, am o logie mare, cu termopan si calorifer la vest, care e mai mult sera, si oaza mea de liniste, si acum plantele mele sunt foarte fericite.
danaflorescu
cafe-latte

Mesajde danaflorescu » Mar Oct 25, 2005 12:51 pm

Cum nu face pui...????????
Ca eu tai cregute si le arunc!!!!! Prietena mea, care are trandafir, acum 4 ani a taiat o crenguta, a pus-o in apa si cand avea radacuni de 2-3 cm dese, l-am pus in ghiveci. Si al ei o perioada facea probleme... dar de cand face ca mine si al ei e la fel de nebun :) Sa nu ii cada soarle direct, ca sa nu se usuce frunzele... si uda-i frunzele, in care pune 3-4 picaturi de ingrasamant. Nu dispera ca nu infloreste.... potzi sa ii lasi doar cele mai mici frunze si sa rupi tot restul... Frunzele vechi ii mananca resursele, si nu va inflori, si nici nu va creste... Mama are un trandafir la servici de 2 metri fff batran, dar care nu inflorea, si .... era cam pleostit. O colega noua, cum a venit si l-a vazut... a luat o foarfeca si l-a ciuruit de i-a lasat doar frunzele de max 2 cm. Hehe.... si ala a inebunit apoi... si dupa 4 luni a inflorit. Eu sunt tare mandra de al meu! Si e rosu-singeriu... cu flori mari, desi tzin doar 2 zile.
Poate pot sa te ajut mai mult....
danaflorescu
cafe-latte

Mesajde Inea » Mar Oct 25, 2005 2:22 pm

"sera" mea din balcon are, pe langa multe alte flori, si trei trandafiri japonezi, cu floarea rosie, batuta.Vara ii rasfat in soarele de rasarit (orientarea apartamentului)si in aer proaspat (pe perioada verii, din balconul inchis, renunt la cele doua foi de geam centrale). Iarna, copii mei cu frunze si flori, poposesc la birou (este foarte spatios si luminos) unde vor sta pana in primavara. Eu nu-i tai din toamna, astept luna februarie sau martie cand toate ramurile vor fi taiate din scurt (la doua noduri).In prima zi calda de primavara (cand noaptea nu mai sunt temperaturi negative) ii scot pe balcon la aer si soare, cu ramurelele proapat crescute.Folosesc ingrasamant lichid (din florarii) si il aplic conform instructiunilor de pe flacon. ESENTIAL pentru inflorire abundenta sunt taierile, temperaturile de peste 20 grade, luminozitatea puternica (soarele de rasarit, in cazul meu, este perfect).In general nu este o planta mofturoasa, dar ADORA caldura si lumina.
Inea
cappuccino

6 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Design interior, flori si gradina