drojdia de bere- buna la slabit?

Cum sa mananci sanatos

Moderatori: Night_du, dargo, paagli, 121

15 mesaje • Pagina 1 din 1

drojdia de bere- buna la slabit?

Mesajde ashevia » Lun Apr 06, 2009 1:34 pm

buna!
am aflat de curand ca drojdia de bere ajuta intr-o anumita masaura la slabit, dar citesc acum pe net ca cica....ingrasa? :shock:
cum vine acuma treaba...ingrasa ori ajuta in curele de slabit?
daca stie cineva cum stau lucrurile cu drojdia asta, m-as bucura tare sa ma lamureasca :drunken:
mersi fain :!:
ashevia
cafe-latte

Mesajde michi 73 » Lun Apr 06, 2009 5:25 pm

Drojdia de bere e un amestec de ciuperci care contin toate vitaminele B, cred ca 12. Stimuleaza pofta de mancare, combate anemia, deci...trage si tu concluzia daca ingrasa sau nu.Eu m-am ferit toata viata de complex B dar am facut cure cu vitamina B6 pentru stimularea sistemului nervos (indicatii date de medici nu de vecine)
"eu am fost ca tine(?),tu vei fi ca mine
michi 73
frappuccino

Mesajde Miki_Andrescu » Mar Apr 07, 2009 2:02 pm

Deci ingrasa sa inteleg, daca stimuleaza pofta de mancare:( si sa scrii ca poti slabi cu ea....cam nasol.
Miki_Andrescu
cafe-latte

Mesajde ashevia » Mar Apr 07, 2009 4:29 pm

e aiurea...la plafar de unde am luat comprimatele...DROJUN se numesc...mi s-a spus ca daca le iau inainte de masa ingrasa si daca le iau dupa masa ajuta la slabit :shock:
acuma sunt si mai in ceata decat eram inainte.
nu e nimeni care a facut vreo cura cu drojdie sa imi spuna ce efect are de fapt? :|
multumesc pt raspunsurile pe care mi le-ati dat pana acum :hi:
ashevia
cafe-latte

Mesajde michi 73 » Mar Apr 07, 2009 6:02 pm

Asta sa fie singura intrebare fara raspuns din viata ta. Daca nu vrei sa te rotunjesti, uita de drojdia de bere.
"eu am fost ca tine(?),tu vei fi ca mine
michi 73
frappuccino

Mesajde Karina33 » Mie Apr 08, 2009 8:12 am

Eu am urmat prin '92-93 cure cu drojdie de bere. Dar drojdie proaspata, nu pastile, e cam scarboasa dar si-a facut efectul. Intr-adevar da pofta de mancare, ca orice complex de vitamine, asa ca daca ai chef sa slabesti iti recomand miscarea nu pastilele.
Am avut o nevralgie de trigemen si-mi trebuiau B-urile si cum nu-mi plac in mod deosebit pastilele si injectiile am cautat unde le pot gasi in mod natural.
viatzaerozsirozestelumeatoata
Karina33
irish coffee

Mesajde boo-boo » Mar Apr 14, 2009 3:13 pm

Nici eu nu mai inteleg ce e cu drojdia de bere.Mi-am cumparat comprimate de la plafar si am tinut o cura de o saptamana(3 comprimate pe zi, inainte cu 20 de minute de mesele principale) si nu am slabit nici un gram, ba mai mult am sesizat o usoara ingrasare :( :shock: Am citit undeva ca folosirea curenta a drojdiei de bere are de asemenea un efect regenerator, care poate ajuta organismul sa ramina tinar si in forma. Nutritionistul american Paul Bragg, care era la rindul sau un mare amator de drojdie de bere, afirma ca aceasta nu contine numai o mare cantitate de proteine, minerale si vitamine, ci si acid nucleic. Astazi se stie faptul ca acidul nucleic conduce procesul de formare a celulelor noi, care le inlocuiesc treptat pe cele deteriorate. In mod normal, acidul nucleic isi pierde treptat aceasta capacitate de a comanda reinnoirea celulelor. Dupa Bragg insa, acidul nucleic continut in drojdia de bere poseda capacitatea misterioasa de a intirzia imbatrinirea prematura. Persoanele in virsta, carora li se prescrie drojdie de bere, pot constata in doar citeva luni o ameliorare a starii generale, precum si un surplus de energie binefacatoare. Si am mai citit ca acest remediu natural poate fi folosit
boo-boo
cafe-latte

Mesajde boo-boo » Mar Apr 14, 2009 3:15 pm

Acest remediu natural poate fi folosit
boo-boo
cafe-latte

Mesajde boo-boo » Mar Apr 14, 2009 3:16 pm

Scuze...nu mi se publica mesajul nush de ce.Spuneam ca poate fi folosit si in tratarea obezitatii, cromul facand minuni in aceasta situatie
boo-boo
cafe-latte

Mesajde dragos6 » Mar Apr 14, 2009 3:42 pm

boo-boo scrie:... aceasta nu contine numai o mare cantitate de proteine, minerale si vitamine, ci si acid nucleic. Astazi se stie faptul ca acidul nucleic conduce procesul de formare a celulelor noi, care le inlocuiesc treptat pe cele deteriorate. In mod normal, acidul nucleic isi pierde treptat aceasta capacitate de a comanda reinnoirea celulelor. Dupa Bragg insa, acidul nucleic continut in drojdia de bere poseda capacitatea misterioasa de a intirzia imbatrinirea prematura...

n-am mai citit de mult aberatii asa de mari! pai cum puii mei (LA NAIBA!) sa fie o celula (ce este oare drojdia de bere?!) FARA acizi nucleici?!? (ADN + ARN).

Imagine
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde dorina17 » Mar Apr 14, 2009 4:29 pm

:shock: in curand o sa facem copii cu drojdie de bere! :twisted: (dupa parerea unora)

:alien: io acum am o obsesie cu tarata de grau
Imagine
In viata exista doua tragedii. Una e sa obtii ceea ce doresti cealalta sa nu obtii(G.B.S)
dorina17
blue eyes

Mesajde badguy_goodguy » Mar Noi 24, 2009 5:06 am

mama si cu o prietena au inceput sa manance drojdie de bere...

si slabesc 1 kg pe zi !!!! si asta constant de 1 saptamana!

eu m-am ingrozit de ce fac ele!

am intrat doar aici sa intreb daca nu li se poate intampla ceva!
badguy_goodguy
cafe-latte

Mesajde mamitza_16 » Mar Noi 24, 2009 9:40 am

badguy_goodguy scrie:mama si cu o prietena au inceput sa manance drojdie de bere...

si slabesc 1 kg pe zi !!!! si asta constant de 1 saptamana!

eu m-am ingrozit de ce fac ele!

am intrat doar aici sa intreb daca nu li se poate intampla ceva!

pai , io zic sa nu stea pe langa vreo soba , ca poate or sa inceapa "sa se dospeasca" :mrgreen: !
iar serios , habar n-am ca n-am auzit asa ceva !cand eram mica , in perioada pubertatii ,imi faceam masti cu drojdie de bere amestecata sau nu cu ,cateva picaturi de zeama de lamaie sau cu un pic de miere , contra cosurilor. curata foarte bine ,si chiar avea efect . in rest ... cu drojdia am facut doar paine si cozonaci . buni rau :mrgreen: !
(parerea mea e ca nu de la drojdie slabesc ele asa. probabil alta e cauza , si nu vor sa-ti spuna. cine stie ce pastile minune beau pe furis.)
mamitza_16
frappuccino

Mesajde dargo » Mar Noi 24, 2009 9:48 am

1 kg pe zi, zici? pai in 15 zile nu se usuca de tot de pe suprafata pamantului?

PS: cum pana mea sa dai un kil jos pe zi?
Soulmate, dry your eye...cause soulmates never die

Cata parere-i in destin / Cata greseala-i imprejur.
Imagine
dargo
frappuccino

Mesajde badguy_goodguy » Mie Noi 25, 2009 4:30 pm

Nu , ca sunt la categoria grea.
Si de la 90kg au ajuns pe la 80 ...
badguy_goodguy
cafe-latte

15 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Dieta & nutritie