e bun ceaiul de soc???

Cum sa mananci sanatos

Moderatori: Night_du, dargo, paagli, 121

12 mesaje • Pagina 1 din 1

e bun ceaiul de soc???

Mesajde lusette » Mar Sep 06, 2005 7:56 am

Buna dragalashelor !!!

Spuneti-mi si mie  va rog frumos daca stiti ceva de ceaiul de soc, nu tinctura de  flori de soc.
M-am  gandit sa ma apuc sa  beau ceai de soc si as  vrea sa stiu ce reactii are de la cineva care a baut.

Ma puteti ajuta ????
lusette
cafe-latte

RE: e bun ceaiul de soc???

Mesajde marianas » Mar Sep 06, 2005 11:06 am

E un laxativ moderat si diuretic. Provoaca transpiratia (nu exagerat, nu te gandi) si astfel se elimina toxinele. Mie imi place ca ajuta impotriva constipatiei si are gust f. bun. Nu depasi insa trei cani pe zi.
marianas
cafe-latte

Mesajde lusette » Mar Sep 06, 2005 11:14 am

deja am baut o cana azi dimineata si am simtit efectul diuretic .

vroiam sa mai stiu daca este indicat pentru  o dieta de slabit..

mi-am  luat la mine o sticla de 1 l pe care  o beau cam in 9 ore. nu cred ca depasesc foarte mult ratia.

dar de curiozitate: ce se intampla daca  depasesc??? efectl laxativ e mai puternic.

multumesc mult pentru  raspuns.
lusette
cafe-latte

Mesajde marianas » Mar Sep 06, 2005 1:38 pm

Daca bei un litru e ok. Nu e bine daca bei prea mult tocmai pentru e diuretic si pe langa toxine elimini si minerale din organism si nu prea e bine
Ceaiul de flori de soc AJUTA in curele de slabire, tocmai datorita efectului laxativ, diuretic si sudorific.

Nu tine insa loc de dieta si sport! Deci nu te astepta la efecte miraculoase. Desi, repet, este f. bun. Este preferatul meu.

Vrei sa slabesti? Ce inaltime si greutate ai?

marianas
cafe-latte

Mesajde lusette » Mar Sep 06, 2005 1:43 pm

sunt constienta ca doar AJUTA  din pacate nu se poate slabi asa de usor.

am 1.65 si 71  kg. si as vrea sa ajung macar pana la 65. merg la sala cat de des pot si am renuntat la mancat seara....doar ceva  fructe.

am zis ca daca da o mana de ajutor si ceiul de soc n-ar fi rau.

problema este ca as vrea sa scap de astea 6 kg cam intr-o luna. pana acum nu prea m-am tinut de sportul asta: slabitul dar .... e timpul
lusette
cafe-latte

Mesajde marianas » Mar Sep 06, 2005 1:48 pm

Intr-adevar, e foarte important sa te simti bine in pielea ta si daca e nevoie sa dai cateva kg jos e bine sa nu mai stai pe ganduri.
E vorba si de sanatatea ta, care nu trebuie neglijata.

Si eu am avut 64 kg la 1.68, acum am insa 55 kg.

Am slabit insa treptat, nu pot sa zic ca mi-a fost usor dar uite ca se poate.

Fa tot posibilul sa mergi la sala de cel putin 3 ori pe saptamana, e foarte important. Daca tii o cura de slabire e f. important sa faci sport, ca sa eviti urmele urate cum ar fi celulita, vergeturile.

Apoi, slabesti mult mai frumos facand sport. Degeaba esti slab daca atarna carnea pe tine si n-ai pic de muschi.

Hai ca nu te mai bat la cap. Bafta multa si ambitie si daca mai ai nevoie de sfaturi... any time!
marianas
cafe-latte

Mesajde lusette » Mar Sep 06, 2005 2:42 pm

esti super draguta

sper sa am vointa pana la capat. adica macar o luna ca apoi daca vaz rezultate....am alta ambitie

nu ma bati la cap.
lusette
cafe-latte

Mesajde marianas » Mar Sep 06, 2005 2:53 pm

Rezultate poti vedea si in mai putin timp. Nu cere f. mult din prima, ca sa eviti dezamagirile. Apoi, e bine sa slabesti cate putin si sanatos, evitand astfel acumularea kg pierdute imediat dupa cura de slabire. Auzi peste tot: schimba-ti stilul de viata - e foarte important! Pentru inceput scapa de dulciuri, orice contine zahar, orice contine faina sau grasimi prea multe. Neaparat!

Invata sa mananci sanatos, oferindu-ti in acelasi timp toate vitaminele si mineralele de care organismul are nevoie. Nu te infometa! Conteaza si CE mananci si CUM combini mancarea, nu neaparat CAT mananci.

Nu combina niciodata carbohidratii cu proteinele si lipidele. Adica daca papi carnitza nu adauga paine, cartofi sau orez, ci legume cel mai bine.

Carbohidratii se consuma cel mai bine in prima parte a zilei (dimineata de exemplu niste cereale integrale cu lapte degresat) si daca mai ai pofta de carbohidrati in timpul zilei mananca-i singuri, nu combinati.

La fel, fructele nu se combina ci se mananca intre mese sau in loc de masa (in loc de cea de seara). Daca le combini fermenteaza si numai placut nu e.

Sunt niste reguli simple pe care daca le respecti o perioada iti va fi f. usor sa le urmezi fara sa te gandesti macar si vei vedea ca te vei simti mai bine.

NU UITA DE SPORT!!!! ca tot zici ca nu te bat la cap... :)

marianas
cafe-latte

Mesajde lusette » Mar Sep 06, 2005 2:57 pm

multumesc mult pentru sfaturi. incerc sa nu le uit.

azi chiar am fost in oras sa imi iau o hainuta si nu imi place deloc cand vad ca nu imi vine mai nimik 

dar  poate resusesc sa mai scap asa usor usor de ceva kg

lusette
cafe-latte

Mesajde marianas » Mar Sep 06, 2005 2:58 pm

Cu multa placere! Sigur vei reusi! Nu depinde decat de tine.
marianas
cafe-latte

Mesajde lusette » Mar Sep 06, 2005 4:05 pm

e posibil ca ceaiul de soc sa imi provoace somnolenta???
lusette
cafe-latte

Mesajde marianas » Mar Sep 06, 2005 5:16 pm

Nu stiu! La mine nu avea efectul asta.
marianas
cafe-latte

12 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Dieta & nutritie