Dupa epilat firele cresc pe dedesupt

Probleme de sanatate si raspunsuri la ele

Moderatori: dragos6, Night_du, paagli, 121

22 mesaje • Pagina 1 din 21, 2

Dupa epilat firele cresc pe dedesupt

Mesajde diddy_15 » Sâm Iul 15, 2006 2:15 pm

Buna!
As avea si eu o problema: dupa epilat pe picioare firele cresc pe dedesupt, fiind nevoita sa le "storc", iar apoi raman niste semne destul de inestetice care nu trec prea repede.
Ati putea sa imi dati vreun sfat in aceasta privinta?
diddy_15
cafe-latte

Mesajde abcabc » Sâm Iul 15, 2006 3:07 pm

ai problema asta in cazul epilatului cu ajutorul lamei de ras sau cu ajutorul epilatorului?
daca folosesti lama de ras,intotdeauna vor aparea acele fire de par inestetice.eu iti sugerez sa folosesti ceara sau orice altceva care sa-ti smulga definitiv(pana in 2 sapt) firele de par.
abcabc
cafe-latte

Re: Dupa epilat firele cresc pe dedesupt

Mesajde Estella^^^ » Sâm Iul 15, 2006 4:44 pm

[quotec6053c="diddy_15"]Buna!
As avea si eu o problema: dupa epilat pe picioare firele cresc pe dedesupt, fiind nevoita sa le "storc", iar apoi raman niste semne destul de inestetice care nu trec prea repede.
Ati putea sa imi dati vreun sfat in aceasta privinta?[/quotec6053c]

[bc6053c][color=greenc6053c]opsss!
Firele iti cresc pe 'dedesuptul' picoarelor ? Ai reusit(involuntar bineinteles) sa ma faci sa rad ...Merci ! :laughing4: :laughing2: :laughing5:

Deci parul iti creste sub piele ... ce poti face e sa nu te mai epilezi cu aparatul ...[/colorc6053c][/bc6053c]
Estella^^^
irish coffee

Mesajde paagli » Sâm Iul 15, 2006 6:37 pm

si mie mi se intampla uneori si nu am depistat cauza exacta - mi s-a intamplat chiar si dupa epilarea cu ceara - solutia care la mine functioneaza este folosirea unui gel de dus abraziv si, daca nu se rezolva asa, dai cu piatra ponce - fara sa apesi - in sens invers cresterii firului de par.
hasi khusi meye ... sukhi meye
paagli
frappuccino

Mesajde alys77 » Mar Iul 18, 2006 8:19 pm

Incearca sa nu te mai epilezi cu aparat sau lama ...macar o perioada , iar la dus foloseste un peeling (crema speciala de peeling ,sau tarate de grau ,malai, etc) si maseaza zonele cu probleme in sensul invers de crestere al firului de par .Lasa sa creasca putin mai mare firul si mergi la cosmetica la epilat cu ceara de unica folosinta.
Dar de baza : sa fie o cosmeticiana buna, foarte buna!
alys77
cafe-latte

Mesajde Estella^^^ » Mar Iul 18, 2006 10:38 pm

[quote06b3ab="alys77"]Incearca sa nu te mai epilezi cu aparat sau lama ...[/quote06b3ab]

[b06b3ab][color=green06b3ab]Nu e logic ceea ce spui ...
Parul epilat cu aparatul sau ceara iese cu radacina ... dupa logica mea e normal sa creasca sub piele si sa strapunga pielea mai greu ...
Cand folosim lama pt. a scapa de parul nedorit nu are cum sa creasca sub piele pt. ca radacina nu e smulsa ( cu lama radem firul crescut la suprafata )...deci nu e acelasi lucru [/color06b3ab] [/b06b3ab] :P
Estella^^^
irish coffee

Mesajde alys77 » Mie Iul 19, 2006 9:59 am

Estella ,nu stiu de ce consideri tu ca nu este logic ..in fine , eu vb din experienta proprie si din experienta multor , multor femei!
In urma epilarii cu ceara se vad imbunatatiri ,in sensul ca firele de par nu cresc sub piele.
alys77
cafe-latte

Mesajde dorina17 » Mie Iul 19, 2006 10:16 am

Deci sa inteleg ca dupa ce te epilezi cu ceara firele de par nu mai cresc sub piele? Dar unde?..
Imagine
In viata exista doua tragedii. Una e sa obtii ceea ce doresti cealalta sa nu obtii(G.B.S)
dorina17
blue eyes

Mesajde paagli » Mie Iul 19, 2006 12:18 pm

[quotee97105="alys77"]Estella ,nu stiu de ce consideri tu ca nu este logic ..in fine , eu vb din experienta proprie si din experienta multor , multor femei!
In urma epilarii cu ceara se vad imbunatatiri ,in sensul ca firele de par nu cresc sub piele.[/quotee97105]

nu-i adevarat. mie mi-au crescut sub piele dupa epilare cu ceara. acum folosesc aparat de epilat si uneori cresc sub piele. nu am reusit sa depistez cauza exacta.
paagli
frappuccino

Mesajde dorina17 » Mie Iul 19, 2006 12:26 pm

[quote6b7560="paagli"][quote6b7560="alys77"]Estella ,nu stiu de ce consideri tu ca nu este logic ..in fine , eu vb din experienta proprie si din experienta multor , multor femei!
In urma epilarii cu ceara se vad imbunatatiri ,in sensul ca firele de par nu cresc sub piele.[/quote6b7560]

nu-i adevarat. mie mi-au crescut sub piele dupa epilare cu ceara. acum folosesc aparat de epilat si uneori cresc sub piele. nu am reusit sa depistez cauza exacta.[/quote6b7560]
Mai fetelor....repet.... unde Dumnezeului ar trebui sa creasca daca nu sub piele? este adevarat ca dupa ceara cresc mai greu pentru ca sunt smulse din radacina , pe cand aparatele doar il taie la suprafata.
Imagine
In viata exista doua tragedii. Una e sa obtii ceea ce doresti cealalta sa nu obtii(G.B.S)
dorina17
blue eyes

Mesajde paagli » Mie Iul 19, 2006 12:31 pm

dorina, fii fericita, daca nu intelegi inseamna ca nu ti s-a intamplat niciodata .. cum sa iti explic eu tie ... unele fire mai recalcitrante cresc sub piele, se vad, dar nu pot fi smulse decat daca indepartezi stratul subtire de epiderma care le acopera. ca sa nu mai spun ca daca insisti sa le zgandari se pot si infecta :? o cosmeticiana mi-a spus o data ca asta se intampla cand ceara e prea fierbinte, dar mie mi s-a intamplat uneori sa creasca cateva fire asa si dupa epilarea cu aparat electric ...
paagli
frappuccino

Mesajde Aliana19 » Mie Iul 19, 2006 12:52 pm

Eu ma epilez cu aparatul si uneori sunt cateva fire ce cresc sub piele, dar insesizabil. Daca mi se pune pata scobesc putin cu un ac si se rezolva. :alien:
Aliana19
frappuccino

Mesajde dorina17 » Mie Iul 19, 2006 12:59 pm

[quotebbbffb="Aliana19"]Eu ma epilez cu aparatul si uneori sunt cateva fire ce cresc sub piele, dar insesizabil. Daca mi se pune pata scobesc putin cu un ac si se rezolva. :alien:[/quotebbbffb]
Si nu ti-e teama ca se poate infecta? Si eu folosesc tot aparat. Dar daca este aparatul bun nu misse intampla nimic, cateva zile este O.k.
Imagine
dorina17
blue eyes

Mesajde Aliana19 » Mie Iul 19, 2006 1:02 pm

Nu-mi este frica pt ca nu ridic decat un strat fff subtire de epiderma. De regula le trec cu vederea, am firul de par subtire si nu se observa decat daca privesti mai atent.
Aliana19
frappuccino

Mesajde Estella^^^ » Mie Iul 19, 2006 7:20 pm

[quote5dd85e="dorina17"][quote5dd85e="paagli"][quote5dd85e="alys77"]Estella ,nu stiu de ce consideri tu ca nu este logic ..in fine , eu vb din experienta proprie si din experienta multor , multor femei!
In urma epilarii cu ceara se vad imbunatatiri ,in sensul ca firele de par nu cresc sub piele.[/quote5dd85e]

nu-i adevarat. mie mi-au crescut sub piele dupa epilare cu ceara. acum folosesc aparat de epilat si uneori cresc sub piele. nu am reusit sa depistez cauza exacta.[/quote5dd85e]
Mai fetelor....repet.... unde Dumnezeului ar trebui sa creasca daca nu sub piele? este adevarat ca dupa ceara cresc mai greu pentru ca sunt smulse din radacina , pe cand aparatele doar il taie la suprafata.[/quote5dd85e]

[b5dd85e][color=green5dd85e]Imi pare rau dar epilatorul meu smulge firul de par cu radacina cu tot...

Si fiind firul scos cu radacina unde ati vrea sa creasca radacina cumva la suprafata?
[/color5dd85e][/b5dd85e] :drunken: :laughing5:
Estella^^^
irish coffee

Următorul

22 mesaje • Pagina 1 din 21, 2

Înapoi la Sanatate