Fermentatia vinului

Retete, trucuri, sugestii si idei pentru gatit.

Moderatori: dia21, sweetsweet, 121

2 mesaje • Pagina 1 din 1

Fermentatia vinului

Mesajde florinina » Sâm Aug 25, 2007 2:54 pm

Stie cineva cum se procedeaza in cazul in care vinul se opreste din fermentat?
Avem o bolta cu struguri negri,cu boabe marunte, nu stiu ce soi, pe care i-am cules pe 18 august, a fost stors pe 22 august si a fermentat doar o zi.Ce ar trebui sa fac in acest caz? [b69c994][/b69c994]
florinina
cafe-latte

Re: Fermentatia vinului

Mesajde dragos6 » Dum Sep 02, 2007 12:30 pm

florinina scrie:Stie cineva cum se procedeaza in cazul in care vinul se opreste din fermentat?
Avem o bolta cu struguri negri, cu boabe marunte, nu stiu ce soi, pe care i-am cules pe 18 august, a fost stors pe 22 august si a fermentat doar o zi.Ce ar trebui sa fac in acest caz?

pai daca s-a oprit... asta e! nu prea mai ai ce-i face. astepti cateva zile sa se sedimenteze drojdia si il poti trage (prin sifonare) in sticle sau intr-o damigeana mai mica decat vasul in care a fermentat. totusi la cat a fost de cald in aceste zile si daca tii cont si de cantitate (nu cred ca de pe o bolta poti face prea mult must), o zi nu e chiar asa putin.

fermentatia alcoolica are loc cand mustul este suficient de dulce si caldut si are drojdiile necesare. toate acestea conduc la producerea unui vin cu un continut de alcool in functie de cat de dulce a fost mustul (sunt tabele care iti pot spune ce tarie alcoolica poti obtine, in functie de densitatea mustului inainte de fermentare). evident, fermentatia aceasta trebuie sa fie anaeroba, altfel se trece direct si la pasul urmator al reactiei care este fermentatia acetica si obtii un otet de foarte buna calitate!
dragos6
Rasnita de cafea

2 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la In bucatarie