Angajeaza vreo firma fara experienta?!

CV-uri, interviuri, salarii, negocieri...

Moderatori: sweetsweet, 121

7 mesaje • Pagina 1 din 1

Angajeaza vreo firma fara experienta?!

Mesajde CarminaV » Mie Oct 31, 2012 7:16 pm

Salut toata lumea!

Prietenul meu a terminat facultatea si lucreaza momentan intr-un loc unde sunt conditii destul de mizere si pe un salar mai mult decat jalnic. Nici macar nu e pe domeniul lui, nu a gasit nimic, desi a cautat mai bine de un an.

El are toate categoriile facute pe carnetul de sofer, pentru ca este pasionat de soferie, si ar vrea de fapt sa mearga sa lucreze pe camion. Ar mai lipsi doar sa-si faca anumite atestate necesare, dar alea nu sunt greu de obtinut.

Lucrul care ii da lui batai de cap este faptul ca nu are experienta aproape deloc pe TIR si nu stie daca il angajeaza cineva in conditiile astea... Am auzit de o firma din Timisoara care teoretic angajeaza tineri fara experienta, Hartltrans parca se numea, dar nu suntem siguri nici de aceia...
Stie cineva cumva daca are vreo sansa sa-si gaseasca de lucru pe comunitate in conditiile astea?
Sau stiti vreo firma care angajeaza si fara experienta?

Ma bucur daca ma poate ajuta cineva ;)

Carmi
CarminaV
cafe-latte

Re: Angajeaza vreo firma fara experienta?!

Mesajde dragos6 » Mie Oct 31, 2012 7:24 pm

Probabil va fi greu dacă nu imposibil de găsit o astfel de firmă. Cine ar da pe măna unui începător un camion de peste 200.000 de euro, cu marfă poate de milioane în remorcă?
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde CarminaV » Lun Noi 19, 2012 1:18 am

Bine, nu e vorba ca nu stie sa manevreze camionul, e vorba de faptul ca nu a fost anagajat oficial pana acuma.

Inteleg si punctul de vedere pe care l-ai exprimat tu, si eu m-as gandi de mai multe ori inainte sa angajez un incepator, mai ales pe o masina atat de scumpa, dar pe de alta parte, e destul de necorect faptul ca nici macar nu primesti sansa sa arati ce poti.
CarminaV
cafe-latte

Mesajde dragos6 » Lun Noi 19, 2012 2:09 am

Şoferia nu presupune doar 'a şti să manevreze' un camion.
La astă mă refeream... şi de aia de obicei la un camion sunt echipe de câte 2 şoferi. Mai bine caută un şofer meseriaş care să-l ia 'ucenic'.
Imagine
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde Alex_and_R » Lun Noi 19, 2012 3:02 am

da, mai sunt si firme care angajeaza soferi fara experienta. La una mi-am trimis si eu actele si m-au acceptat, de saptamana viitoare incep. ;)
sincer, cam am emotii, dar mi s-a spus ca o sa fiu in echipa cu cineva care are experienta.
firma se numeste Hartl trans si e in Timisoara
@dragos
daca e sa se intample ceva rau, se intampla si daca ai experienta, si daca nu ai
trebuie sa fii stapan pe volan si pe tine
oricum, si cei care au acum ani de experienta au inceput tot de la zero, nu? :)
Alex_and_R
cafe-latte

Mesajde CarminaV » Lun Dec 31, 2012 4:51 pm

Salut lume!

Mersi Alex, am dat si noi intre timp peste Hartl. Am mai citit si in alte forumuri de firma asta, si eram curiosi daca sunt cu adevarat seriosi, etc... Pana la urma ne-am convins ca este o sansa buna asa ca si-a trimis prietenul meu dosarul la ei, sa vedem ce iese!

Le doresc tuturor un an nou fericit plin de bucurii!
CarminaV
cafe-latte

Mesajde dragos6 » Lun Dec 31, 2012 5:17 pm

Să fie într-un ceas bun! La mulţi ani şi vouă!
Imagine
dragos6
Rasnita de cafea

7 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la La serviciu