Lucru Manual cu Andrele

Culori, materiale, tendinte, bijuterii, accesorii

Moderatori: dia21, sweetsweet, 121

34 mesaje • Pagina 1 din 31, 2, 3

Lucru Manual cu Andrele

Mesajde flory_mina » Lun Oct 24, 2005 2:04 am

Salut de aici din departari!
Am incercat sa gasesc o sectiune corespunzatoare pt intrebarea mea in site-ul 121., mai mult, pana acum nu am gasit nimic referitor la ceea ce urmeaza sa intreb, si sper ca am incadrat pe cat de bine am putut. Ca sa fiu explicita, ..., am 2 perechi de andrele numarul 4 si respectiv 6 si cu lana pe care o am, doresc sa fac logodnicului meu un pulover (marimea 50) pentru iarna care soseste. Iar eu am marea rugaminte la dumneavoastra sa ma ajutati cu mode, tipuri, tot ce puteti gasi, inclusiv site-uri sau poate si carti pe care as putea sa le procur, pt a putea face un cadou frumos sper eu de sarbatori :).
Va multumesc, Flory.
flory_mina
cafe-latte

Re: Lucru Manual cu Andrele

Mesajde laura1970 » Lun Oct 24, 2005 10:25 am

M-am uitat acasa si am rasfoit revistele mele de tricotaje. Din pacate nici una nu are un site web. Eu am revistele "Maini indemanatice" (care a disparit de pe piata intre timp) si Verena-Burda. Nici revista asta nu am mai vazut-o, si nici pe internet la publicatiile Burda nu mai apare. Am cautat numai site-uri din Romania, de aceea ma gandesc ca poate numai la in Romania e asa. Sper sa poti gasi pe internet la publicatiile Burda din alte tari revista Verena.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult.
laura1970
mochaccino

Draga Laura1970

Mesajde flory_mina » Mie Oct 26, 2005 6:14 pm

Draga Laura, iti multumesc ca mi-ai raspuns, si ma bucur foarte mult ca avem in comun acest subiect. Poate tu ma poti ajuta. Astept cu nerabdare indrumarile tale.Sper sa nu devin prea plictisitoare, dar aceste obiceiuri batranesti :) mie-mi sunt foarte dragi. Sunt casnica si cred ca ar fi util pt casa mea, nu numai placerea de a avea ceva facut de mana mea. Acest lucru a inceput sa dispara din zi in zi o data cu disparitia batranilor, si zic acest lucru,deoarece de la parinti sau alti apropiati nu am putut sa mai aflu nimic.
Astept raspunsul tau; toate cele bune de aici din departari Flory.
flory_mina
cafe-latte

Re: Draga Laura1970

Mesajde laura1970 » Joi Oct 27, 2005 10:48 am

Ma bucur ca mi-ai scris. Mie imi place sa tricotez. Ma "linisteste" dupa o zi obositoare de lucru si imi plac tricotajele "manuale". Si cum cele care apar in comert mi se par prea scumpe... mi le fac singura.
O sa incerc sa te ajut cum pot. O sa ma interesez cum pot accesa scannerul de la firma mea, incat sa iti trimit cateva modele, sau tehnici de lucru aparute in revista. Spune-mi cat de avansata esti la tricotat (adica ai mai facut vre-un lucru tricotat, si daca da, daca ai facut modele simple sau mai complicate - mai multe culori, modele gen "gaurele", "bumbi") ca sa stiu pentru inceput ce fel de tricotaje sa selectez pentru scanner (in cazul in care o sa am acces la el, inca nu stiu).
laura1970
mochaccino

Mesajde CLavi » Joi Oct 27, 2005 11:11 am

Draga Flory, eu pot sa te ajut dandu-ti adresele unor site-uri:
www.tricotin.com/
www.lionbrand.com/
www.berroco.com
www.phildar.fr
www.modadea.com
www.bernat.com
www.manidifata.it
Sunt interesante, iti explica cum sa faci anumite modele...o sa vezi tu. Atat ca sunt in franceza, engleza si italiana. Sper sa te descurci.
Spor la treaba si pupici! :hi:
CLavi
cappuccino

Mesajde syssy » Joi Oct 27, 2005 11:17 am

[b69afb9]Clavi[/b69afb9]:super hint!Merci!
After all...tomorrow is another day!
syssy
mochaccino

Mesajde CLavi » Joi Oct 27, 2005 11:25 am

Cu mare placere SYSSY! :P
CLavi
cappuccino

Mesajde rox-ana » Joi Oct 27, 2005 5:47 pm

Nu am facut dupa marimi niciodata, eu am facut la ochi ,chiar daca am crosetat ,sau tricotat.Am vreo doua carti de crosetat si tricotat ,dar nu pot sa fac dupa ele,mai ales ca astia din Can. nu fac ,ca cei din Rom. Eu doar la croitirie masor in mare cam ce vreau sa fac si cos asa.Cel putin pt. fetita mea cite nu i-am cusut , tricotat,crosetat....pina si cojocel i-am facut dela din raiat pe dinafara si blanita pe dinauntru,cum se purta acum un am.Nu ca sint marea croitoreasa ,dar asta cred ca este in singe ,pt. ca bunica mea era croitoreasa de fel .De multe ori nu vreau sa mai cos ,dar cind vad cite un material frumos parca ma striga si deja stiu ce sa fac din el...apropo chiar zilele astea m-am luat sa tricotez o fustita cu bretelute pt. fetita mea.PS daca, crezi ca iese la fix prin marimi ,fa asa cum crezi tu.Mi-am adus aminte ca o prietena de=-a mea se chinuia saraca sa-i faca gagicutului ei un pluaver si de vreo 3 ori la facut si desfacut,era cind prea mare,cind prea mic...nici nu am intrebat-o daca la mai terminat,dar stiu ca pt.ea ce si-a facut a facut fara sa masoare si fara probleme.Bafta si spor la munca.bye
rox-ana
mochaccino

Salut

Mesajde flory_mina » Sâm Oct 29, 2005 12:06 am

Draga Clavi, nici nu stii cat de mult m-ai ajutat. Iti multumesc pt adrese, nu stiam ca aici italienii au si ei astfel de indeletniciri :). Chiar am cumparat acum 2 ore revista Mani di fata si e intr-adevar interesanta.Si celelalte adrese sunt interesante.
Inca o data Multumesc. Flory.
flory_mina
cafe-latte

Salut

Mesajde flory_mina » Sâm Oct 29, 2005 12:28 am

Draga Rox - Ana, iti multumesc pt ca mi-ai scris. Ma bucur foarte mult ca avem acest subiect in comun. Sa stii ca pe de-o parte ai dreptate cu marimile, dar eu chiar sunt incepatoare si trebuie sa primesc ceva detalii mai multe pana incep sa le simt la mana sa le pot masura cu ochiul asa cum face cineva meserias. Am cumparat deja o revista de aici, multumita lui Clavi pt adresele care mi le-a dat, si cred ca o sa pot incerca ceva fara sa desfac de 3 ori puloverul asa cum i s-a intamplat prietenei tale. Daca eram in romania poate rezolvam mai usor cu ajutorul unui batran.Daca poti sa ma ajuti cu orice, primesc cu mare drag.
Pe curand Flory.
flory_mina
cafe-latte

Mesajde CLavi » Sâm Oct 29, 2005 2:31 pm

Ciao Flory!
Ai putea sa le intrebi si pe doamnele care vand la mercerii. Sau ai putea sa te duci in piata(sunt anumite zile din saptamana cand se face piata cu haine, plante,etc...sti la ce ma refer?)unde sunt tarabele cu fel de fel de produse de mercerie. Intreaba-le si pe doamnele care vand acolo, daca ai vreo nelamurire, ca sunt unele foarte dragute si iti pot explica.
Succes!
Lavi
:hi:
CLavi
cappuccino

Salut!

Mesajde flory_mina » Lun Oct 31, 2005 10:28 pm

Draga Clavi, stiu sigur despre ziua de sambata cand se face piata, nu sunt sigura si de ziua de miercuri, dar stiu la ce te referi. Acum studiez revista si cateva site-uri, daca voi avea nevoie de mai multe detalii in ultima instanta voi apela la o doamna din piata.Vad eu. Acum doar lucrez si desfac :). Daca mai gasesti lucruri interesante, sa-mi scrii.
Multumesc pt tot Flory.

P.S. Esti cumva prin Italia, nu vreau sa fiu indiscreta, dar am observat ca stii despre pietele de aici mult mai bine decat mine :)
flory_mina
cafe-latte

lucrul de mina-tricotaje

Mesajde CAMELIA_S » Mie Noi 02, 2005 2:13 pm

Buna,
ma bucur ca nu sunt singura careia 2-3 randuri de tricotat intr-o seara ii aduce relaxarea necesara dupa o zi grea la servici sau dupa o zi de munca prin casa...
Candva am intrebat o prietena , experta in ale tricotatului cum face de nu strica deloc.Mi-a raspuns ca lucreaza ca in croitorie, dupa o piesa pe care o ia drept sablon: lucreaza, masoara si tot asa.
De atunci, cand lucrez pt. puiul meu ii iau o bluzita drept sablon si nu am probleme.
La fel si pentru puloverele de adulti.
Eram si eu o cititoare fidela a revistei VERENA, dar nu se mai publica.
Candva si revista AVNTAJE avea modele f. bune de tricotaje.
Astept raspuns
CAMELIA_S
cafe-latte

Mesajde rox-ana » Mie Noi 02, 2005 5:36 pm

Flory-mina am revenit sa-ti spun
,ca la croset iese mai fixa marimea si pot sa-i dau dreptate lui Camelia-s cu stiutul putin croitorie sau sa folosesti un alt pluaver ca marime....eu nu mi-am dat seama sa-ti spun cind ti-am lasat mesajul celalalt ,dar am realizat cu intirziere ca eu cind i-am facut fetitei mele o salopeta tricotata am folosit metota croitoriei.In orice caz cu un sfat de aici ,unu deacolo,sper sa te lamuresti .Ps eu nu sit experta ,doar o pasionata de lucrurii facute de mina (de mine).Uneori ma simt ca o babuta,mai ales cind ma duc sa cumpar yarn si vad numai doamne invirsta pe acolo,dar tot imi place si in general iarna parca este o necesitate.Cam atit am avut de scris ,sanatate si spor la treaba tie si tuturor pasionatelor.pa
rox-ana
mochaccino

Tricotaje

Mesajde CAMELIA_S » Joi Noi 03, 2005 10:54 am

Draga Rox
iti multumesc pt. confirmare
Te sfatuiesc ca pe viitor cand lucrezi , mai ales pt copii sa inepi lucrul de la gat pentru fata-spate
si de sus pentru maneci.
Cand vor creste si lucrurile vor ramane mici , poti sa strici doar bata si un pic din lucru si mai adaugi lana/ fire/yarn ori de aceeasi culoare ori altfel.
CAMELIA_S
cafe-latte

Următorul

34 mesaje • Pagina 1 din 31, 2, 3

Înapoi la Ce se poarta