nisip la rinichi (microlitiaza renala)

Cum sa mananci sanatos

Moderatori: Night_du, dargo, paagli, 121

15 mesaje • Pagina 1 din 1

nisip la rinichi (microlitiaza renala)

Mesajde Gratian15 » Mie Ian 24, 2007 2:31 pm

De o vreme, mai precis 2 luni am facut o ecografie si am aflat ca am nisip la rinichi, v-as ruga sa-mi dati niste sfaturi(despre alimentatia care ar trebui sa o am, mai precis regimul) si ce sa consum ca sa scap de nisip, in caz ca ati avut si voi acest ghinion ca si mine :( MERSI MULT
Gratian15
cafe-latte

Mesajde read-my-lips » Mie Ian 24, 2007 5:45 pm

Gratian te pot sfatui pt ca am fost si eu diagnosticata cu microlitiaza renala in urma cu o luna. La mine s-a manifestat prin dureri difuze la nivelul rinichiului drept. Nu e grav, daca incepi un tratament si o dieta adecvata. Cel mai importanat pt a elimina nisipul este sa bei cel putin 2-3 litri de lichide pe zi.Lichide inseamna apa plata ( 2 litri) si ceai de matase de porumb si cozi de cirese (1 litru) . Adica 3 cani de ceai de matase de porumb si 3 cani de cozi de cirese( sau mai mult daca poti) . Le indulcesti cu miere daca ti se par neplacute la gust. Ca regula, apa plata trebuie sa bei oricum 2 litri pe zi, ceaiul bei o luna, faci pauza, o sapt, apoi iar o luna, 2. Ia si un flacon de Rovatinex , picaturi si iei 3-4 picaturi de 4 ori pe zi inainte de mese pana termini flaconul. in ceea ce priveste dieta, manaca mai putin sarat, branza nesarata, mai putine lactate, in general, evita grasimile si mancarurile "grele" . Bafta!
read-my-lips
irish coffee

Mesajde read-my-lips » Mie Ian 24, 2007 5:47 pm

Gratian te pot sfatui pt ca am fost si eu diagnosticata cu microlitiaza renala in urma cu o luna. La mine s-a manifestat prin dureri difuze la nivelul rinichiului drept. Nu e grav, daca incepi un tratament si o dieta adecvate. Cel mai importanat pt a elimina nisipul este sa bei cel putin 2-3 litri de lichide pe zi.Lichide inseamna apa plata ( 2 litri) si ceai de matase de porumb si cozi de cirese (1 litru) . Adica 3 cani de ceai de matase de porumb si 3 cani de cozi de cirese( sau mai mult daca poti) . Le indulcesti cu miere daca ti se par neplacute la gust. Ca regula, apa plata trebuie sa bei oricum 2 litri pe zi, ceaiul bei o luna, faci pauza, o sapt, apoi iar o luna, 2. Ia si un flacon de Rovatinex , picaturi si iei 3-4 picaturi de 4 ori pe zi inainte de mese pana termini flaconul. in ceea ce priveste dieta, manaca mai putin sarat, branza nesarata, mai putine lactate, in general, evita grasimile si mancarurile "grele" . Bafta!
read-my-lips
irish coffee

Mesajde Catalina1984ro » Mie Ian 24, 2007 6:40 pm

CEAI , CEAI si iar CEAI!!! pana te saturi...si dupa ce te saturi..tot CEAI!

...dar poti sa incerci si cu bere :D
Catalina1984ro
cappuccino

Mesajde eli@ » Mie Ian 24, 2007 8:28 pm

O reteta luata de pe internet:

[color=brown6afdce]''reteta naturista pe care o am a fost incercata cu reusita 100% de socrul meu si inca cateva persoane care i-au recomandat-o . Socrul meu avea pietre la bila , acestea au fost depistate in urma unei ecografii si i s-a recomandat apoi operatie si regim alimentar strict.
A aflat prin cunostinte cu totul intamplator de acest tratament, poate l-ati mai auzit si voi , nu stiu daca l-ati incercat sau nu insa pe mine m-a uimit rezultatul rapid si foarte eficient pe care l-a avut. Dupa numai 1 luna , cand a revenit la ecograf , a avut surpriza sa vada cum pietrele disparusera in totalitate!!
Din acest motiv am decis ca ar fi super ca acest tratament sa fie stiut de cat mai multe persoane .
Iata care este tratamentul urmat de socrul meu:
- in fiecare dimineata timp de 23 de zile se ia in urmatoarea schema de tratament , pe stomacul gol ,tamaie + ulei masline astfel:

prima zi ....1 bob de tamaie +1 lingura de ulei masline
a doua zi....2 bobite de tamaie + 1lingura de ulei masline
a treia zi ..3 bobite de tamaie + 1lingura de ulei masline

...etc..pana in

a 12-a zi ...12 bobite de tamaie + 2-3linguri de ulei masline

pe urma se iau in ordine descrescatoare

a 13-a zi ...11 bobite de tamaie + 2-3linguri de ulei masline
a 14-a zi ...10 bobite de tamaie + 2-3linguri de ulei masline

..etc..

a 22-a zi ...2 bobite de tamaie + 1lingura de ulei masline
a 23-a zi ...1 bob de tamaie +1 lingura de ulei masline

Dupa aceasta zi se termina tratamentul se face pauza 1 zi, dupa care se beau timp de 3 zile 2 cani pe zi una dimineata si una seara de ceai de pelin.

Foarte important !!
Tamaia se pune direct pe limba,se inghite si pe urma se ia uleiul de masline, nu trebuie ca tamaia sa aibe contact cu dintii deoarece ii ataca!!''
Multa sanatate!
[/color6afdce]
[img:390c82ac44]http://i146.photobucket.com/albums/r251/elia_02_album/flori/natu11.gif[/img:390c82ac44]
eli@
espresso

Mesajde read-my-lips » Mie Ian 24, 2007 8:39 pm

eli, cu tot respectul , eu am scris o reteta verificata! Am citit si eu pe net chestiunea asta cu tamaia, dar ceaiul ramane totusi o alegere mai buna, pt ca ideea e de a consuma lichide pt a elimina nisipul , dar si pt a evita formarea altuia. poate ca reteta aleasa de tine de pe net e buna, pe moment , dar in timp nu poti consuma numai tamaie. :D Si doamne fereste sa ai alergie la tamaie.. Mirosul imi place, dar gustul... :D
read-my-lips
irish coffee

Mesajde dorina17 » Joi Ian 25, 2007 1:41 am

[quoteb37f9e="eli@"]O reteta luata de pe internet:

[color=brownb37f9e]''reteta naturista pe care o am a fost incercata cu reusita 100% de socrul meu si inca cateva persoane care i-au recomandat-o . Socrul meu avea pietre la bila , acestea au fost depistate in urma unei ecografii si i s-a recomandat apoi operatie si regim alimentar strict.

[/colorb37f9e][/quoteb37f9e]
tu confunzi bila cu rinichiul.....uleiul de masline dreneaza bila..asta o stiu de multa vreme....insa chestia cu tamaia nu o inteleg...deci pui pe limba si inghiti ca ataca dintii....iti inchipui ce pateste bietul stomac!
Pentru rinichi....are dreptate read....ceai, ceai, ceai....matase de prumb, coada calului, coada soricelului, cozi de cirese!
Imagine
In viata exista doua tragedii. Una e sa obtii ceea ce doresti cealalta sa nu obtii(G.B.S)
dorina17
blue eyes

Mesajde ttavi » Joi Ian 25, 2007 11:04 am

[quoted892e4="dorina17"][quoted892e4="eli@"]O reteta luata de pe internet:

[color=brownd892e4]''reteta naturista pe care o am a fost incercata cu reusita 100% de socrul meu si inca cateva persoane care i-au recomandat-o . Socrul meu avea pietre la bila , acestea au fost depistate in urma unei ecografii si i s-a recomandat apoi operatie si regim alimentar strict.

[/colord892e4][/quoted892e4]
tu confunzi bila cu rinichiul.....uleiul de masline dreneaza bila..asta o stiu de multa vreme....insa chestia cu tamaia nu o inteleg...deci pui pe limba si inghiti ca [bd892e4]ataca dintii[/bd892e4]....iti inchipui ce pateste bietul stomac!
Pentru rinichi....are dreptate read....ceai, ceai, ceai....matase de prumb, coada calului, coada soricelului, cozi de cirese![/quoted892e4] Tamaia distruge smaltul dintilor ; se fac bilute din miez de paine cu bobul de tamaie incorporat !
ttavi
cappuccino

Mesajde ttavi » Joi Ian 25, 2007 11:14 am

Reteta verificata : Bai de coada calului seara inainte de culcare ; se opareste continutul a 2 cutii de " coada calului " ( de la plafar ) cu 2 litri de apa clocotita si se acopera ; se lasa cam 30 de minute ; se toarna compozitia in cada , intr-un saculet de panza ( o fata de perina ) ; se umple cada cu apa fierbinte ( maxim suportabil ) si se sta in apa 25-30 minute ; apoi se merge la culcare , sub o plapuma groasa si se transpira pana dimineata . Efectul se vede cam dupa a doua baie si consta in colorarea foarte intensa a urinii ; se elimina astfel si nisip si pietre . Succes !
ttavi
cappuccino

Mesajde danielaz » Joi Ian 25, 2007 3:23 pm

Reteta verificata :
biseptol pastile 2*2/zi dimineata si seara 5zile.
Beti bere.
Aveti grija cu ceaiurile prea multe sa nu faceti un blocaj renal!
danielaz
cappuccino

Mesajde cordula » Sâm Ian 27, 2007 1:03 am

Exact tratamentul dat de Read-my-lips l-am tinut si eu cu vreo trei ani in urma si am scapat de o pietricica la rinichiul drept. Rovatinexul distruge pietrele la rinichi si in combintie cu ceaiul respectiv din matasea porumbului si cozi de cirese (ceai diuretic de la plafar, am impresia ca se gaseste chiar sub aceasta denumire) fac minuni.
cordula
frappuccino

Mesajde turcuaz » Mar Ian 30, 2007 2:55 pm

[color=bluef3fa95] [bf3fa95]Alte ceaiuri diuretice[/bf3fa95]; pe langa cele de matase de porumb si de cozi de cirese, ar mai fi:
:arrow: ceaiul de urzici;
:arrow: ceaiul de papadie;
:arrow: ceaiul de musetel;

:? Acum nu stiu ce sa zic; mie [uf3fa95]medicul mi-a interzis[/uf3fa95] sa beau [bf3fa95]ceaiuri diuretice[/bf3fa95]; mi-a zis sa beau ceaiuri obisnuite si muuuuulta apa
Cu "ajutorul" diureticelor eliminam minerale utile organismului[/colorf3fa95]
turcuaz
irish coffee

Mesajde turcuaz » Mar Ian 30, 2007 3:07 pm

[quotec080d6="danielaz"]Reteta verificata :
[uc080d6]biseptol pastile [/uc080d6]2*2/zi dimineata si seara 5zile.
[uc080d6]Beti bere.[/uc080d6]
Aveti grija cu ceaiurile prea multe sa nu faceti un blocaj renal![/quotec080d6]

[color=bluec080d6] :? Sper ca te refereai la bere fara alcool;
-sau berea sa nu se bea in timpul tratamentului cu biseptol :drunken: Se stie ca biseptolul e antibiotic[/colorc080d6]
turcuaz
irish coffee

Mesajde danielaz » Joi Feb 08, 2007 3:09 pm

[quote05b64a="turcuaz"][quote05b64a="danielaz"]Reteta verificata :
[u05b64a]biseptol pastile [/u05b64a]2*2/zi dimineata si seara 5zile.
[u05b64a]Beti bere.[/u05b64a]
Aveti grija cu ceaiurile prea multe sa nu faceti un blocaj renal![/quote05b64a]

[color=blue05b64a] :? Sper ca te refereai la bere fara alcool;
-sau berea sa nu se bea in timpul tratamentului cu biseptol :drunken: Se stie ca biseptolul e antibiotic[/color05b64a][/quote05b64a]
Biseptolul este un antibiotic cu spectru larg si eficace in aceasta situatie.
Si un (1)pahar cu bere/zi dupa masa nu dauneaza antibioticelor, intreaba orice doctor!
Adica, un pahar de tratament nu o bere de intretinere!!
danielaz
cappuccino

Mesajde dragos6 » Joi Feb 08, 2007 3:26 pm

[quote59e2f2="Clasificarea ATC (Anatomica Terapeutica Chimica)"]J. Antiinfectioase de uz sistemic

[list59e2f2] * J01. ANTIBIOTICE
[list59e2f2] o J01A. TETRACICLINE
o J01B. CLORAMFENICOL
o J01C. PENICILINE CU SPECTRU LARG
o J01D. ALTE ANTIBIOTICE BETALACTAMICE
o J01E. SULFONAMIDE SI TRIMETHOPRIM
[list59e2f2] + J01EB. SULFAMIDE CU DURATA DE ACTIUNE SCURTA
+ J01ED. SULFAMIDE CU DURATA DE ACTIUNE LUNGA
+ [b59e2f2]J01EE. COMBINATII DE SULFAMIDE CU TRIMETHOPRIM INCLUSIV DERIVATI[/b59e2f2][/list59e2f2][/list59e2f2][/list59e2f2][/quote59e2f2]
mai pe romaneste, e o combinatie de sulfamida cu trimetroprim; nu este din clasele (J01A...J01D) care sunt inhibate de catre alcool. ==>> merge si cu bere! (preferabil fara alcool, totusi, poate mai conduceti vehicole, carucioare, mame soacre la gara...)
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

15 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Dieta & nutritie