cum te lasi de bautura...

Prieteni, rude, cunostinte si cum ne intelegem cu ei

Moderatori: dragos6, dargo, dorina17, 121

32 mesaje • Pagina 2 din 31, 2, 3

Mesajde lilos137 » Dum Ian 20, 2008 1:23 am

Eu cred ca omul nici nu vrea sa fie ajutat. Ii este bine, ca daca i-ar fi rau, ar lasa bautura, ar cauta ajutor in jur, daca vede ca nu reuseste singur. Probleme are toata lumea, asta nu e o scuza.
lilos137
cappuccino

Mesajde anena » Dum Ian 20, 2008 3:42 pm

Din pacate alcoolul este unul dintre cele mai distructive droguri.Nici un dependent de alcool nu recunoaste acest lucru, pt. ca daca ar realiza asta ,i-ar fi mai usor sa faca ceva pt. a scapa de aceasta dependenta.
anena
frappuccino

Mesajde Night_du » Dum Ian 20, 2008 4:33 pm

Trebuie sa intelegeti ca alcoolismul este o boala ca oricare alta, cu rasunet ulterior in tot organismul, e-adevarat. Marea majoritate a alcoolicilor ajung sa depinda de acest drog pt. ca genetic, ei au predispozitie spre asa ceva.In populatia generala, A. are o frecv. de aprox. 2-5%, in timp ce in fratrie (intre frati),are o frecv. de 10-50%.Studiile pe gemenii monozigoti (gemenii identici, intotdeauna de acelasi sex) arata ca exista o frecv. de 45%, iar la cei dizigoti de 36%.Exista receptori (D2) care in A. sint hiposensibili.(detaliile medicale nu sint importante pt. topic).Este de retinut faptul ca la alcoolici, metabolismul diferitilor neurotransmitatori (acetilcolina, serotonina, ......)este perturbat. In procesul de biosinteza a acetaldehidei (care rezulta din catabolismul alcoolului), se elibereaza substante care au efecte farmacologice asemanatoare opiaceelor.
Deci, factorul genetic este f. imp. in dependenta de alcool. La urma-urmei mai toata lumea consuma alcool, dar nu toti ajung la dependenta.
Desigur ca problemele ....(sociale... de orice gen ar fi ele), pe un teren deja tarat, nu fac altceva decat sa puna paie pe foc. Este valabil si pt. imitatia "prietenilor"...
Lucru valabil la mai toate categoriile de droguri (exceptie facind cafeaua care spre deosebire de celelalte se poate utiliza ca medicament in hipotensiune, medicamentele hipertensoare fiind mai inexistente... Thomasin pic., Cofeina f. -utilizat doar in spitale si Cofedol tb. care nu stiu daca se mai fabrica).
Este greu pt. ochiul neavenit sa considere A. o boala in sine, tocmai pt. repulsia care o trezeste si pt.frecventa cu care exista. Si, intr-adevar,(cum spunea cineva mai inainte) alcoolul este cel mai ieftin si mai usor de gasit.

"Tratamentul" acestei afectiuni este adeseori o munca de Sisif. Nu de putine ori cei care se duc la dezalcoolizare, se re-intorc la aceeasi meteahna. Se subintelege ca revenirea la o viata normala e de atatea ori mai grea, cu cat "recidivele" sant mai dese.

Din p. meu d.v., in Ro vor mai trece multi ani pana cand omul de rand, va avea acces la tratamente specializate, si acest lucru nu se va putea efectua pana cand nu vom recunoaste ca alcoolismul e o BOALA.
Night_du
simply the best

Mesajde dorina17 » Dum Ian 20, 2008 5:38 pm

pe lilos o inteleg....am observa ca-i place sa dezgroape mortii ...are o scuza, e noua...dar, mai gabitule....n-ai venit nitelus cam tarziu cu sfaturile? de prin iulie pana acum ori s-a dezalcoolizat ori nu mai conteaza
Imagine
In viata exista doua tragedii. Una e sa obtii ceea ce doresti cealalta sa nu obtii(G.B.S)
dorina17
blue eyes

Mesajde Night_du » Dum Ian 20, 2008 5:58 pm

Bey.. mai bine mai tarliu decat niciodata... :P
Night_du
simply the best

Mesajde pysy 09 » Dum Feb 01, 2009 2:46 pm

pitbully scrie:cunosc si am auzit de o pastila care face treaba asta.
daca vrei ma pot interesa si iti voi spune maine dupa ce intreb persona respectiva.

m-ar interesa si pe mine numele acelei pastile contra bauturi..ti-as fi foarte recunoscatoare daca ma vei ajuta cat de poate de repede..multumesc :|
pysy 09
cafe-latte

Mesajde danuska86 » Dum Feb 01, 2009 3:24 pm

:!: medicamentul se numeste ANTALCOOL

citeste bine prospectul inainte
nu se recomanda ingerarea de bauturi alcoolice in timpul tratamentului , acest lucru ducand la intoxicatii severe , uneori letale .
deci , mare atentie !
enjoy the moment
danuska86
irish coffee

Mesajde dargo » Dum Feb 01, 2009 4:54 pm

nu te juca cu focul
Soulmate, dry your eye...cause soulmates never die

Cata parere-i in destin / Cata greseala-i imprejur.
Imagine
dargo
frappuccino

Mesajde dragos6 » Dum Feb 01, 2009 6:44 pm

dargo scrie:nu te juca cu focul

Corect!!! alcoolul e foarte inflamabil!!! :drunken: si alcoolistii, si mai si!!!
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Re: cum te lasi de bautura...

Mesajde gogoasainfuriata » Dum Feb 01, 2009 7:11 pm

scumpamea scrie:uite am un coleg de serviciu care are mari probleme cu alcoolul. lucram impreuna de aproape un an, nu e un tip rau ci a avut prea multe probleme in viata. are 35 de ani si nu e insurat, iar problemele si le ineaca in alcool. credeti ca exista sanse de vindecare? daca da, cum fac sa il ajut? mersi mult

Problema e psihica. Trebuie dus la un psihoterapeut specializat pe probleme de dependenta.Nu se rezolva doar cu pastile.
gogoasainfuriata
cappuccino

Mesajde dragos6 » Dum Feb 01, 2009 7:33 pm

gogoasainfuriata scrie:
scumpamea scrie:a scris ea ce a scris, da' a facut-o in 15 Iun 2007 23:54 !!! iar ultima ei activitate in acest forum a fost in oct 2007!!!

Problema e psihica...

deci problema ta, care e? ca nu e unicul topic dezgropat la care te trezesti dand raspunsuri?! (nu ma refer la calitatea raspunsurilor, ci doar la futilitatea lor!!!)
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde danuska86 » Dum Feb 01, 2009 7:36 pm

dragos6 scrie:
gogoasainfuriata scrie:
scumpamea scrie:a scris ea ce a scris, da' a facut-o in 15 Iun 2007 23:54 !!! iar ultima ei activitate in acest forum a fost in oct 2007!!!

Problema e psihica...

deci problema ta, care e? ca nu e unicul topic dezgropat la care te trezesti dand raspunsuri?! (nu ma refer la calitatea raspunsurilor, ci doar la futilitatea lor!!!)

:D :D :D
enjoy the moment
danuska86
irish coffee

Mesajde danuska86 » Dum Feb 01, 2009 7:40 pm

:cool: Dragos , imi permit sa pun si explicatia cuvantului futilitate ca sa nu te acuze cineva ca ai vorbit urat , dragule . :drunken:

FUTILITATE = INUTILITATE , LIPSA DE SERIOZITATE , FRIVOLITATE .
enjoy the moment
danuska86
irish coffee

Mesajde gogoasainfuriata » Dum Feb 01, 2009 8:34 pm

dragos6 scrie:
gogoasainfuriata scrie:

Problema e psihica...

Pai vad ca topicul asta a fost dezgropat de altii inaintea mea.
gogoasainfuriata
cappuccino

Mesajde danuska86 » Dum Feb 01, 2009 8:45 pm

gogoasainfuriata scrie:Pai vad ca topicul asta a fost dezgropat de altii inaintea mea.

eu am raspuns unei postari de azi , tu ai raspuns unei postari de acum 2 ani .
asta e diferenta .
enjoy the moment
danuska86
irish coffee

AnteriorUrmătorul

32 mesaje • Pagina 2 din 31, 2, 3

Înapoi la Noi si ceilalti