o scurta caracterizare

Prieteni, rude, cunostinte si cum ne intelegem cu ei

Moderatori: dragos6, dargo, dorina17, 121

46 mesaje • Pagina 1 din 41, 2, 3, 4

o scurta caracterizare

Mesajde dargo » Mar Noi 03, 2009 12:09 am

ma gandeam sa facem un mic joc...sa ne caracterizam intre noi prin 4 cuvinte (nu conteaza ca sunt substantive, adjective sau verbe), dar 4 CUVINTE barbo, nu 4 propozitii, nu 4 fraze si nici 4 paragrafe, pe bune acum lasand gluma la o parte. si fara sa o dati in jigniri, ofense, critici etc, incercati sa fiti sinceri si obiectivi. asta e lista, daca uit pe cineva va rog sa adaugati.
1. dragos6
2. barbo
3. vladuli
4. dorina
5. night_du
6. sylvie
7. lia
8. sidy
9. anena
10. sweetsweet
11. dargo (as aprecia daca as primi numai critici, pe bune)
12.alexandrutza
13. tessa
14. dna michi
15. Anonima09
16. arrom
17. mamitza
18. titilica
19. ruth
20. ioana.darius.blaj (stiu ca nu am scris corect)
21. silvioara
22. sorana
23. pit (moama ca pe tine era sa te uit)
24. dia
25. saga
26. marcyu
27 kioko
28. aliana
29. ela24
30. alinuta
31. adada
32. raluca 8
33. leoaica gina
34. raluca_SA
35. oana_daniela

a se intelege ca i-am pus pe forumistii mai activi in ultima vreme...si inca ceva, din cele 4 atribute, cel putin unul sa fie un defect, NEAPARAT. cine nu stie sa primeasca o critica si sa o inteleaga...pierderea lui...astept
Soulmate, dry your eye...cause soulmates never die

Cata parere-i in destin / Cata greseala-i imprejur.
Imagine
dargo
frappuccino

Mesajde dragos6 » Mar Noi 03, 2009 12:59 am

somn usor!
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Re: o scurta caracterizare

Mesajde Tessa! » Mar Noi 03, 2009 11:04 am

dargo scrie:sa ne caracterizam intre noi prin 4 cuvinte (nu conteaza ca sunt substantive, adjective sau verbe), dar 4 CUVINTE barbo, nu 4 propozitii, nu 4 fraze si nici 4 paragrafe

nu cred ca-i o idee buna sa pui 4 cuvinte doar, prefer 4 paragrafe, fiecare paragraf justificand cuvantul, mai ales daca nu e un cuvant ...favorabil, dar si daca e. Sa zicem ca zic ca X e helpful, pai atunci sa imi/ii aduc aminte de o situatie cand sfatul ei/lui a fost util, si asa mai departe se deapana amintiri. Nu-i mai fun?

p.s. oricum eu nu ma bag la asa ceva, nu imi place sa pun etichete pe oameni, ptr. ca e superficial ei fiind o insumare de trasaturi, unele care apar in diferite contexte.
my beliefs: www.fnpa.ro
my work: http://www.claudia-marcu.webs.com
our kid: http://mamica-lui-robi.blogspot.com
Redirectioneaza gratuit 2% din impozitul pe venit, altfel ramane la stat si il dau ei unde vor... Eu am dat mereu la ♥ http://www.apam.ro/
Tessa!
irish coffee

Mesajde dargo » Mar Noi 03, 2009 11:10 am

Tessa! scrie:
dargo scrie:sa ne caracterizam intre noi prin 4 cuvinte (nu conteaza ca sunt substantive, adjective sau verbe), dar 4 CUVINTE barbo, nu 4 propozitii, nu 4 fraze si nici 4 paragrafe

nu cred ca-i o idee buna sa pui 4 cuvinte doar, prefer 4 paragrafe, fiecare paragraf justificand cuvantul, mai ales daca nu e un cuvant ...favorabil, dar si daca e. Sa zicem ca zic ca X e helpful, pai atunci sa imi/ii aduc aminte de o situatie cand sfatul ei/lui a fost util, si asa mai departe se deapana amintiri. Nu-i mai fun?

p.s. oricum eu nu ma bag la asa ceva, nu imi place sa pun etichete pe oameni, ptr. ca e superficial ei fiind o insumare de trasaturi, unele care apar in diferite contexte.
era interesant sa vezi cum te percep unii care te-au cunoscut doar prin intermediul unor postari, nu e vb de a eticheta, la urma urmei pararea ta vis-a-vis de mine, spre exemplu, exista, e deja formata, indiferent ca ti-o exprimi prin 4 cuvinte. am zis 4 cuvinte pentru ca altfel cred ca ar iesi un talmes balmes, s-ar apuca barbolino si ar scrie romane...sau na, alegeti-va ce persoane doriti si caracterizati-le prin 4 cuvinte, inclusiv defecte si motivati-le. e mai bine asa?

Imagine
dargo
frappuccino

Mesajde Tessa! » Mar Noi 03, 2009 11:29 am

e bine, si tot e greu :)

as spune despre Alinuta de exemplu, pe ea o stiu de mai demult, dar asta nu inseamna ca o si cunosc :P
Pare si precis e, o fata foarte de treaba, amabila, simpatica si prietenoasa. Cam tot ce nu-s eu adica, cum sa zic, dar tare imi e draga. :)

In rest despre altele ce sa zic ca n-am de unde aduna 4 cuvinte, sunt cateva care imi par fete frumoasa (desi e o treaba subiectiva eu sunt sigura ca sunt, conform esteticii mele adica) dar nu pot scrie asta pentru ca restul lumii s-ar simti ca e privita drept mediocra atunci, daca nu mai rau. Desigur ca sunt de parere ca exista si persoane mai putin frumoase, urate mai adica, interior sau exterior. Daca la interior pot gresi la exterior nu cred ca pot, oricat de subiectiva as fi unele chestii ar cam trebui sa fie general valabile. Dar ptr ca nu e frumos sa discutii de astea, si pe drept ar trebui chestiunile estetice sa fie tabu, ramane sa vb despre cele despre care nu stiu sigur, inner beauty :P lol
my beliefs: www.fnpa.ro
my work: http://www.claudia-marcu.webs.com
our kid: http://mamica-lui-robi.blogspot.com
Redirectioneaza gratuit 2% din impozitul pe venit, altfel ramane la stat si il dau ei unde vor... Eu am dat mereu la ♥ http://www.apam.ro/
Tessa!
irish coffee

Mesajde dargo » Mar Noi 03, 2009 12:23 pm

na haide ca incep eu atunci, ideea nu era sa ne scaldam doar in laude...

1. dragos6 - ii apreciez simtul obiectivitatii de care poate da dovada mai tot timpul, intelepciunea aferenta varstei (inevitabil sa nu o asociez cu varsta), flexibilitatea in gandire . Cat despre defecte, mi-e cam greu sa ma pronunt, desi sunt sigura ca are destule :)

2. barbolino - puncte pozitive: fire sugubeata (na, acum ai de cautat in DEX), o companie mereu placuta, saritoare la nevoie
- printre punctele slabe: putin inradacinat in anumite idei (e perspectiva mea, evident, una subiectiva)

3. vladuli - bile albe: profunzime in gandire, ironie subtila,bun observator
bile negre: - idei duse la extrema

4. night - bile albe: spiritualitate, trairi extreme (ce-mi plac astea), aspecte intangibile
- bile negre: desi f profunda, uneori se loveste de nimicuri

5. silvye - bile albe: respect, stil, blandete
- bile negre: poate prea "conventionala " cateodata

6. anena - bile albe: bunatate, optimism, caldura
- puncte negre: prea toleranta

7. tessa - bile albe: ideea de macabru (sorry dar nu am gasit alta exprimare, oricum, imi place ideea, personal), om dintr-o bucata, direct
- bile negre: superficiala in afirmatii uneori

8. dna michi - bile albe: intelepciune (+inteligenta nativa, ce-mi place aspectul asta :) ), deschidere spre nou, tendinta continua de autodepasire
- bile negre: nu s-a deschis probabil cand trebuia

9. ruth - bile albe: sinceritate bruta, om dintr-o bucata, maturitate
- bile negre: (aici mi le aud, stiu) ideea de autocenzura vis-a-vis de propriile sentimente

10. titilica - puncte albe: prezenta placuta, spirit tanar in ciuda varstei, fire poznasa
- puncte negre: nu stiu, probabil nu o cunosc destul de bine

11. pit - puncte albe: maturitate, perspicace, intreprinzator
- puncte negre: impresia de autocunoastere totala (ups)

12. sorana - puncte albe: inteligenta, maturitate, sinceritate
- puncte slabe: radicalismul dauneza uneori sanatatii

na asa vad eu, imi asum orice afirmatie, sper ca nu se va interpreta aiurea si sper sa nu primesc multe bile in cap

Imagine
dargo
frappuccino

Mesajde dragos6 » Mar Noi 03, 2009 1:36 pm

la colegu' pit cred ca ai vrut sa spui ca prea e atoatestiutor (fara sa si fie).

puncte negre la mine? ai dreptate, am destule. cred ca cel mai mic dintre ele este lenea...

iar la restul listei, nu m-as incumeta sa scriu. e prea mare posibilitatea sa gresesc, si n-as vrea. nu mi-e frica sa spun cuiva ca are nu stiu ce defect; dar n-as vrea s-o fac in necunostinta de cauza si sa acuz aiurea persoane pe care nu le cunosc absolut deloc (cu cateva mici exceptii). si nici sa laud nu as vrea, ca iarasi, poate ma insel si le dau unora o falsa impresie despre sine. ceea ce ar putea fi si mai rau!
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde dargo » Mar Noi 03, 2009 1:39 pm

dragos6 scrie:la colegu' pit cred ca ai vrut sa spui ca prea e atoatestiutor (fara sa si fie).

puncte negre la mine? ai dreptate, am destule. cred ca cel mai mic dintre ele este lenea...

iar la restul listei, nu m-as incumeta sa scriu. e prea mare posibilitatea sa gresesc, si n-as vrea. nu mi-e frica sa spun cuiva ca are nu stiu ce defect; dar n-as vrea s-o fac in necunostinta de cauza si sa acuz aiurea persoane pe care nu le cunosc absolut deloc (cu cateva mici exceptii). si nici sa laud nu as vrea, ca iarasi, poate ma insel si le dau unora o falsa impresie despre sine. ceea ce ar putea fi si mai rau!
era un mic joc si la urma urmei era vorba de impresia pe care o lasi altora prin intermediul internetului...fara a va cunoaste fata in fata...mai dar nu prea aveti pantaloni

Imagine
dargo
frappuccino

Mesajde kioko » Mar Noi 03, 2009 5:37 pm

dargo scrie:na haide ca incep eu atunci, ideea nu era sa ne scaldam doar in laude...

hit me :)
kioko
frappuccino

Mesajde michi 73 » Mar Noi 03, 2009 6:11 pm

Imi permit sa-mi spun parerea asupra unor persoane pe care le cunosc mai bine:
-Michi, sociabilitate, perseverenta, dorinta de implicare. Defect major: ce-i in gusa si-n capusa.
-Dragos, asi inlocui flexibilitatea in gandire (are cateva partipris-uri) cu disponibilitatea enorma de a ajuta cu informatii corecte si a instrui pe oricine cu pretul timpului propriu consumat. Defect, din punct de vedere al relationarii cu forumul: citeste tot dar scrie rar.
-Barbo, OK! la el asi scrie flexibilitate.
-Night, asi taia trairile extreme din calitati ( mai degraba reprezinta un defect in economia individului) si asi inlocui cu imensa si emotionanta disponibilitate de a iubi.(v. si matza)
-Anena, in locul bunatatii care e cam acelas lucru cu caldura, asi pune echilibrul si educatia desavarsita.
Completare:
-Mamitza, humor excelent (gen rasu'-plansu'), franchete, judecata. Ca defect: se gandeste prea putin la ea
-Lia-Lia, putere exceptionala de munca, simt al datoriei, organizare. Defect: nu se menajeaza deloc (exact ca si Mamitza si ca mine pana nu s-a mai putut)
Sunt pareri personale.
"eu am fost ca tine(?),tu vei fi ca mine
michi 73
frappuccino

Mesajde dargo » Mar Noi 03, 2009 7:03 pm

kioko scrie:
dargo scrie:na haide ca incep eu atunci, ideea nu era sa ne scaldam doar in laude...

hit me :)
vrei? :)

Imagine
dargo
frappuccino

Mesajde barboneli » Mie Noi 04, 2009 10:07 am

Mmmda...! N-a iesit rau. Complectari nu mai fac, ca le-a facut Michi !

Si daca tot m-ai trimis la dex, uite ce am gasit acolo... :shock: "Sugubatz adj. – 1. Asasin. – 2. Periculos. – 3. Poznash. MERSI.... draga !!! :twisted:
Imagine Imagine
barboneli
frappuccino

Mesajde dargo » Mie Noi 04, 2009 10:08 am

barboneli scrie:Mmmda...! N-a iesit rau. Complectari nu mai fac, ca le-a facut Michi !

Si daca tot m-ai trimis la dex, uite ce am gasit acolo... :shock: "Sugubatz adj. – 1. Asasin. – 2. Periculos. – 3. Poznash. MERSI.... draga !!! :twisted:
varianta 3 mai. si lasa-ma cu completarile...ca doar parerea mea nu e si a voastra...sau suntem trasi la indiggo mai nou? :shock:

Imagine
dargo
frappuccino

Mesajde Saga » Mie Noi 04, 2009 5:58 pm

eu astept sa completezi lista :mrgreen:eu o vad ca pe o incercare de a trezi forumisti,sa speram ca vei reusi :!:
Imagine
Saga
frappuccino

Mesajde Night_du » Joi Noi 05, 2009 12:46 am

michi 73 scrie:-Night, asi taia trairile extreme din calitati ( mai degraba reprezinta un defect in economia individului) si asi inlocui cu imensa si emotionanta disponibilitate de a iubi.(v. si matza)

Va inselati. Nu iubesc nici matza (care il iubeste mai mult pe 'mnealui...simt si animalele, ce credeti?), nu-l iubesc nici pe 'mnealui, si nu stiu daca ma iubesc pe mine insami (dar cred ca nici asta nu fac).
Asa ca nu-mi "ridicati statui" cand chiar nu este cazul.

Sant UN OM OARECARE, Dargo...si atat...
Imagine
Night_du
simply the best

Următorul

46 mesaje • Pagina 1 din 41, 2, 3, 4

Înapoi la Noi si ceilalti