Papagali nimfa

Pisici, caini, papagali, reptile... sunt ai nostri si-i iubim

Moderatori: dragos6, Karina33, 121

17 mesaje • Pagina 1 din 21, 2

Papagali nimfa

Mesajde Mioara53 » Mie Sep 29, 2004 5:09 pm

Am un papagal frumos, cuminte, si cica e baietel.
Cum pot sa determin sexul puiului meu???Va multumesc
Mioara53
cafe-latte

RE: Papagali nimfa

Mesajde mamina » Dum Oct 10, 2004 8:31 pm

Nu cunosc . Dar te poti duce la orice cabinet veterinar si-ti spun ei ce sex are . Simplu . MAMINA
mamina
cafe-latte

Mesajde Mioara53 » Joi Oct 14, 2004 1:04 pm

Scuzati-mi intarzierea la raspuns: am fost la un CABINETveterinar am platit 80.000 sedinta mi-a intocmit o asazisa fisa, si mi-au sugerat sa-mi iau alt animal deoarece la papagali nu se prea pricepe nimeni, ca nu exista la noi in tara cabinete care sa-i vaccineze, s-a mirat cand l-a vazut asa cumintel si nu stia ce sa-mi zica. Din acest motiv am indraznit sa scriu, eu nu renunt la el ca oricum e mai inteligent decat Dl. Doctor.
Va multumesc, Mioara
Mioara53
cafe-latte

Mesajde Chyra » Vin Oct 15, 2004 10:27 pm

Ei, ai vazut? Ti-ai raspuns singura la intrebare...medicul respectiv nu se pricepea, in concluzie, cauta alt medic, poti sa incerci si pe la pet-shopuri, si vanzatorii (sau administratorii magazinelor) ar trebui sa se priceapa in a face diferenta intre un mascul si o femela la pasari, doar vand si genul asta de "pets-uri".

Succes.

Sometimes the people you expect to kick you when you're down will be the ones to help you get back up.
Chyra
cappuccino

Mesajde DULCINIKA » Mar Dec 28, 2004 12:25 am

1.dupa urechi:daca sunt mai inchise la culoare(portocaliu inchis) e mascul
2. daca vorbeste cuvinte ,fraze e baiat
3.fa o experienta: construieste un fel de cuib.daca se apuca sa cloceasca e fetita
 altceva nu stiu ce sa-ti mai spun.poate doar sa cauti p cineva cu o fetita de peste 10 luni si o sa vezi tu atunci daca e fata sa baiat.
al meu are 7 ani si mi-au trebuit 6 ani k sa-mi dau seama ca e baiat si nu fata precum credeam. BAFTA.DC MAI AI INTREBARI ASK FOR ME
DULCINIKA
cafe-latte

Mesajde hasse » Joi Feb 24, 2005 12:16 pm

si eu am aflat ca papagalul meu nimfa este baiat abia dupa ce a inceput sa...vorbeasca!!!
nici medicul veterinar nu a stiut iar vanzatorul a garantat ca este femela!
ai scris de ceva vreme mesajul, cred ca pana acum ai depistat ce este...
hasse
irish coffee

Mesajde cecilia1982 » Joi Feb 24, 2005 11:11 pm

nu prea ma pricep dar incerc sa te ajut.daca papagalul are narile inchise la culoare este mascul iar daca le are deschise la culoare este femela.asta e valabila pentru perusi

sper sa te ajute!!
cecilia1982
cafe-latte

Mesajde Dee Dee » Vin Apr 08, 2005 12:42 pm

Uite ce am gasit eu intr-o carte: femela adulta se aseamana in mare cu masculul, de care se deosebeste prin: lipsa culorii galbene pronuntate pe obraji; partea inferioara a cozii prezinta striuri galbene; penele de pe partea inferioara a aripilor au pete rotunde, dese, de culoare galbena; crestetul si motul sunt gri-galbui. Pentru verificarea sexului, la tineretul de doua luni, de culoare normala, se smulg cele doua pene exterioare ale cozii. Noile pene crescute sunt brune la masculi si striate cu galben la femele. Un alt procedeu sigur de diagnosticare a sexului este fluieratul pe care il putem observa la masculi, dupa varsta de 3 luni.
      Sper sa va ajute informatiile astea.
Dee Dee
cafe-latte

Mesajde badjoke » Lun Apr 11, 2005 8:29 pm

salut , am si eu un papagal nimfa , l-am prins in curte la mine ... cred ca a stat 1 ora cu gainile pana miam dat seama ca se aude ceva ciudat :) am stat 15 min cu o galeata in mana ca sa il prind :D ( daca nu il prindeam ma ofiticam rau )in fine era mort de foame si de sete plus ca era vai de el .. penele erau un dezastru , iam cumparat mancare pt. nimfa am vazut ca mananca si iam cumparat si colivia in aceiasi zi :) . era destul de speria scupa si se agita ... dar am experienta in ale papagalilor am mai avut un perus care tot aja lam prins ( mia intrat in balcon )dar dupa 2 ani lam scapat :( ... in fine dupa 5 ore dupa ce am prins nifa lam invatat sa stea pe deget si pe umar
si ma mira faptul pt. ca multi stapani doresc sa faca asta si eu am reusit in 5 ore. Pe internet nu am gasit nimic despre nimfe doar cateva forumuri ca asta. NU stiu sigur ce sex are ... il am de 1 saptamana si prin a 4 zi a inceput sa fluiere si sa bata in orice ... vb in liba lui si uraste sa stea sigur ... sta numai pe mine daca plec din camera zboara dupa mine :) si daca nu sunt acasa face urat . dupa mine e destul de tanar ... are mult galben pe obraji si corespunde a fi mascul :D e obsesiv de afectiv cu mine ma gigule la ureche si is baga ciocul intre urechea mea si gat si im ciripeste la ureche :) vreau si eu sfaturi , iam cumparat os de sepie ... cu mancare nu am probleme ... dar ii trebuie nisip ? am auzit ca ii trebuie nisip si nu stiu sigur ... si acum im dau seama ca am scris destul de mult astept niste sfaturi de la cei care au nimfa :D
badjoke
cafe-latte

Mesajde cosminap » Mie Apr 20, 2005 11:13 pm

ceau, si eu am 2 nimfe, baietel si fetita, cred, ca se iubesc de zor!! baietelul are ciocul mai mare, si ochii mai mari, fetita parca are genele mai lungi si are dungulite galbene pe tot corpul (sunt amandoi galbeni, ea e mai galbena si cu dundulite puternic galben). ii am de 2 ani dar ea nu sta inca pe mana. in rest vine la tine tot timpul (pe umar). el, inainte de a-i cumpara si femela canta si dansa toata ziua, acum nu mai canta si nu mai danseaza deloc. cat despre nisip, da, e bun. eu le dau tot timpul. au o vanita in care e tot timpul nisip si mai fac si baie in nisip. va pup, cosmina
cosminap
cafe-latte

Mesajde badjoke » Joi Apr 21, 2005 1:24 pm

Ms pt. sfat ... iam cumparat nisip , mam lamurit e BAIAT pt. a inceput sa vb sa fluiere sa bata cu ciocul sa rupa butoanele de la monitor ... plus ca corespunde si standardelor cum ar fi trebuit sa arate un mascul :D nu am probleme cu el deloc daca il lasa numai pe mine ar sta sa ma ciugule :-) dar l-am invatat liber si cand nu sunt acasa si el sta in colivie face urat si inca ceva ... imita alte animele .. am un catel in curte si vad ca papagalul a inceput sa latre ca si catelul dar latra nu se joaca :)in general imita mai orice :) ma gandeam sa ii cumpar o fetita dar am mai patit-o cu un perus ... cum ii cumperi pereche nu mai vine la tine nu mai canta :(
badjoke
cafe-latte

Mesajde Mioara53 » Joi Apr 21, 2005 4:31 pm

Am aflat Richi al meu e o mandrete de fetita, rasfatata si mamoasa, la fel ca al tau, numai pe mine sta, si trebuie sa-i vorbesti sa o mangai daca se poate tot timpul. Interesant e ce simt are cand ajung acasa si bag cheia in usa urla pana ma vede, iar cand intalnirea s-a produs da din aripioare si sare pe mine. Va multumesc si doresc sanatate micutilor companioni si voua.
Mioara
Mioara53
cafe-latte

Mesajde oana1981 » Mie Feb 14, 2007 12:04 pm

Am si eu un "nimfut" de 4-5 luni.Se numeste Roko.De cantat canta dar nu am reusit inca sa-l fac sa vb.are careva nimfa care vb?
Multumesc
oana1981
cafe-latte

Mesajde roxyyy » Sâm Apr 14, 2007 1:51 pm

eu nu m-as risca sa imi cumpar o nimfa. e destul de mare....! in schimb am doi perusi care in curand o sa-mi faca oua :D
roxyyy
cafe-latte

Mesajde ana40 » Vin Feb 01, 2008 2:36 pm

salut!! am un papagal nimfa de vreo 4 luni. lam cumparat de la un pet shop. de cateva saptamane bune ma chinui sa il imblanzesc dar nu reusesc. vorbesc in fiecare zi cu el si e liber cam de vreo 2 ori pe zi dar nu vrea de nici o culoare sa se apropie cineva de el.cum las putea imblanzi? ma putetzi ajuta? deasemenea ma tot chinui sal fac saretzina cateva cuvinte. stiu ca e cam devreme, dar cand le va rosti? are cineva nimfa care vorbejte?
ana40
cafe-latte

Următorul

17 mesaje • Pagina 1 din 21, 2

Înapoi la Animale de companie