intrebari: contract vanzare-cumparare cu clauza viagera

Probleme si sfaturi juridice

Moderatori: dragos6, paagli, 121

7 mesaje • Pagina 1 din 1

intrebari: contract vanzare-cumparare cu clauza viagera

Mesajde dreamnboy11 » Sâm Aug 18, 2007 7:48 pm

salut.

am niste intrebari.
cum poate fi atacat contractul de vanzare-cumparare cu clauza viagera, ce posibilitati sunt ?

cazul e urmatorul:

bunicul a facut nepotului un astfel de contract.
bunicul in acelasi timp locuieste cu o alta persoana de sex feminin care contribuie la diverse in casa, faianta, medicamente, etc.

dupa moartea bunicului cum s-ar spune persoana de sex feminin are un temei pentru o eventual contestatie a contractului de vanzare-cumparare ?

as dori cat mai multe detalii daca se poate.
chiar as aprecia foarte mult. va multumesc.
dreamnboy11
cafe-latte

buna

Mesajde felicita40 » Sâm Aug 18, 2007 10:41 pm

salut,
nu sunt nici avocata nici jurista macar, asadar daca ai posibilitatea ar fi bine sa le ceri si lor parerea, sa isi exprime opinia vazand actele.
Parerea mea, avand in vedere ca am avut as. de fam., cu profilul imobiliar, e una nu prea buna , scz., cred ca e cea mai proasta ideie "c.v cu clauza viagera", dupa opinia mea, si iti si motivezi, in general cam asa se intampla : batrani saraci o semneaza pt a fi ingrijiti, iar dupa semnarea lor in loc sa fie ingrijiti, ajutati cum sperau, se asteapta moartea lor, iar tratarea lor poate fi mai buna sau mai rea.
"cum poate fi atacat contractul de vanzare-cumparare cu clauza viagera, ce posibilitati sunt ?", dupa cunostintele mele se poate ataca, dar castigul de cauza, dupa parerea mea si a unori avocati corectii cu care am lucrat, castigul de cauza este undeva sub 10 % ,imi pare rau.
Logic, pe langa demonstratia in instanta ca ce a facut femeia respectiva, financiar si nu numai ( cea ce e cam greu de dovedit, trebuiesc dovezi, martori, etc., ), trebuie motivat foarte solid de ce este atacat...iar in cazul de fata, cum sc ca bunicul a decedat va fi foarte greu, cum intrebi : are temei ? are, dar e mai mult moral decat legal, mai ales daca nu a fost casatorit cu bunicul..
Detali, poti primi , zic eu numai cand vede cineva competent acel contract, eu cel putin nu a si incepe o asemenea actiune judecatoreasca, motivez : pe bunica mea, eu si mama am ingrijit o in casa noastra, ( nici macar in casa dansei ) , timp de 10 ani, fiind si bolnava, cu dovada : mutatie la politie , etc., dar totusi, dupa moartea dansei, deindata ce nu s a facut testament aveau drept de mostenire la casa dansei TOTI copii sau nepoti, asta in cazul in care la bunica o ciocolata nu i au adus timp de 10 ani, putem ajunge in instanta, dar castigul de cauza era foarte mic
Alegerea binenteles iti apartine
o seara placuta iti doresc si imi pare rau, daca postarea mea nu e cea ce ai fi dorit tu
"Sa poti sa crezi cand altii te inseala / Sa te ridici cand altii te doboara / Sa poti pastra ce altii vor s-alunge / Sa razi chiar daca sufletul iti plange / Si cald tu sa ramai , cand afara ninge / Aceastai arta de-a invinge ... "
felicita40
espresso

re

Mesajde dreamnboy11 » Dum Aug 19, 2007 4:23 am

merci pt raspuns.

deci nu eu sunt femeia. eu sunt nepotul. eu am grija de bunicul meu si nici nu se pune problema de a astepta sa moara sau alte chestii asemanatoare.
insa persoana cu care locuieste este putin cam dubioasa. si nu e nici la varsta la care poti sta sa-i explici ca persoana respectiva nu se poate sa investeasca 10 mil in izolatie, alte 10 in gresie, sa aduca una si alta fara nici un interes pentru ca ea e mai tanara ca el cu 15 ani.

citind ce scrie in contract eu am dedus urmatoarele, ca ar fi bine sa pot dovedi ca il ajut si ii fac piatza din banii mei cum s-ar spune, ii platesc cablu intretinere curent etc.

adica daca vreodata se ajunge in instanta eu sa am ceva cu care sa pot dovedi ca am avut grija de el.

lucrul care-mi vine-n minte e sa obtin o factura pe fiecare chestie enumerata mai sus, pe care sa scrie: de la y pentru x, eu fiind y.

din pct-ul meu de vedere sunt 2 cai de atac, ori situatia psihica a persoanei ( lipsa discernamentului ) ori nerespectarea prevderilor din contract. adica sa nu am grija de el.

in privinta primei nu este problema, iar in privinta celei de-a doua cred ca asta ar cam trebui sa fac, de cate ori il ajut sa cer o factura din care sa reiasa ca eu am platit pt el: cablu, curent, intretinere, piatza, medicamente, impozitul la primarie.

as aprecia un raspuns cu o parere despre cele ce-am zis mai sus. va multumesc.
dreamnboy11
cafe-latte

Re: intrebari: contract vanzare-cumparare cu clauza viagera

Mesajde dragos6 » Dum Aug 19, 2007 11:35 am

[quotedac412="dreamnboy11"]cum poate fi atacat contractul de vanzare-cumparare cu clauza viagera, ce posibilitati sunt ?
...
dupa moartea bunicului cum s-ar spune persoana de sex feminin are un temei pentru o eventuala contestatie a contractului de vanzare-cumparare?...[/quotedac412]
acel contract poate fi atacat doar de una din parti. femeia nu are niciun drept, mai ales dupa decesul bunicului. (nu ai spus daca are vreo calitate - sora, sotie, etc. sau e doar in relatii de concubinaj; nu ca ar avea vreo importanta...) vorbim de o clauza VIAGERA. ori dupa decesul vanzatorului, acea clauza este indeplinita. doar un eventual mostenitor ar putea incerca sa deschida proces ca sa reintoarca imobilul in masa succesorala si sa beneficieze de cota lui parte.

sfatul unui avocat in astfel de cazuri ar fi fost acesta:
[listdac412]Eu zic sa se mearga pe vanzare - cumparare ... [bdac412]cu rezerva dreptului de uzufruct[/bdac412] (posesia+folosinta) in favoarea bunicului - pe timpul vietii acestuia. In acest fel e si el asigurat ca il veti ingriji .. caci daca nu faceti asta va poate da afara din gospodarie pana la moartea sa (adica pe tot timpul cat dureaza dreptul lui de uzufruct) si la fel si voi sunteti garantati dispunand de nuda proprietate .. si bineinteles de intreaga proprietate dupa moartea lui - nimeni nemaiputand sa emita pretentii.[/listdac412]
acum e cam tarziu...
dragos6
Rasnita de cafea

re2

Mesajde dreamnboy11 » Dum Aug 19, 2007 12:22 pm

sunt 2 mostenitori.
1. mama mea.
2. fratele ei - acesta din felul in care-l cunosc eu ar putea fi in stare sa deschida un proces.

acum contractul nu poate fi schimbat.
eu oricum nu locuiesc cu bunicul meu, locuiesc cu mama deci nu se pune problema ca m-ar putea da afara.

intrebarea mea este in caz ca fratele/femeie cu care e doar in relatie de concubinaj si are doar cununia religioasa ( fara acte ), in caz ca unul din ei vrea sa atace cam ce cai de atac are la dispozitie ? ce parte a contractului ar putea ataca ?

eu apropo sunt student. si as dori sa stiu daca ideea cu facturile care sa aiba si numele meu si numele bunicului este buna.

va multumesc
dreamnboy11
cafe-latte

Re: re2

Mesajde dragos6 » Dum Aug 19, 2007 1:30 pm

[quote5fd732="dreamnboy11"]sunt 2 mostenitori.
1. mama mea.
2. fratele ei - acesta din felul in care-l cunosc eu ar putea fi in stare sa deschida un proces.

acum contractul nu poate fi schimbat.
eu oricum nu locuiesc cu bunicul meu, locuiesc cu mama deci nu se pune problema ca m-ar putea da afara.

intrebarea mea este in caz ca fratele/femeie cu care e doar in relatie de concubinaj si are doar cununia religioasa ( fara acte ), in caz ca unul din ei vrea sa atace cam ce cai de atac are la dispozitie ? ce parte a contractului ar putea ataca ?

eu apropo sunt student. si as dori sa stiu daca ideea cu facturile care sa aiba si numele meu si numele bunicului este buna.

va multumesc[/quote5fd732]
totusi, cel mai bine ar fi sa intrebi pe avocatnet.ro; nici eu nu am pregatire juridica, doar imi place sa ma informez mai mult in domeniu si sa ajut, atunci cand pot, pe altii.

la noi, cam oricine poate orice, daca e sa ne luam dupa ce vedem la tv si citim prin ziare... deci un sfat cu adevarat competent poti primi doar de la cineva cu o buna pregatire si cu experienta in astfel de spete.

orice te poate ajuta: si chitante/facturi, si bonuri de mana, si martori (vecini) care sa spuna ca te vedeau aducand diverse bunuri. inscrisuri olografe ale bunicului ar fi si acelea bune... (ceva gen "[i5fd732]azi... a venit nepotu si mi-a adus...[/i5fd732]")

[b5fd732][u5fd732]PS:[/u5fd732][/b5fd732] ce mama lu' proces verbal de preot i-a cununat fara acte de la primarie?!? poate au facut doar slujba de logodna; cununie nu avea voie sa faca!
dragos6
Rasnita de cafea

Re: re2

Mesajde aadynna » Lun Aug 20, 2007 11:34 am

[quote030929="dreamnboy11"]eu apropo sunt student. si as dori sa stiu daca ideea cu facturile care sa aiba si numele meu si numele bunicului este buna.
[/quote030929]

daca tu esti cumparatorul imobilului....achita facturile pe numele tau, nu treb sa mai apara numele bunicului
femeia cu care sta bunicul tau, nu are nici un drept de proprietate asupra casei, eventual poate avea un drept de creanta daca a investit in acel imobil...de exemplu poate solicita sa ii achiti contravaloarea lucrarilor cu care a imbunatati casa. ea nu poate ataca acel contract de vanzare cumparare,nu are calitate procesuala.
aadynna
cafe-latte

7 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Juridic