puncte negre

Machiaj, cosmetice, parfumuri si trucuri de frumusete

Moderatori: dia21, Safari Sunrise, sweetsweet, paagli, 121

35 mesaje • Pagina 1 din 31, 2, 3

puncte negre

Mesajde negruta_pisicuta » Joi Aug 19, 2004 2:36 am

am si eu o problema.cum as putea scapa de punctele negre de pe fata. nu am foarte multe dar pe mine ma deranjeaza foarte tare.Ajutati-ma si pe mine,va multumesc anticipat
negruta_pisicuta
cafe-latte

RE: puncte negre

Mesajde madambovary » Joi Aug 19, 2004 11:06 am

Eu am milioane...pentru ca am tenul foarte gras si desi am treizeci de ani, am puncte negre si cosuri, desi ma ingrijesc...incearca sa le scoti sau du-te la cosmetica, fa abur cu ceai de musetel si dupa ce le scoti (cu tifon) iti pui o masca astringenta (galbenus de ou amestecat cu putin suc de lamiie sau drojdie de bere amestecata cu putina apa). Plus ca dupa ce te speli pe fata, trebuie neaparat sa te dai cu crema hidratanta (potrivita tipului tau de ten), ca sa nu creada pielea ca are nevoie de si mai multa grasime! In fine, cam astea ar fi, pe scurt, sfaturile unei mari "cosmeticiene"!
madambovary
cafe-latte

Mesajde negruta_pisicuta » Vin Aug 20, 2004 3:24 am

mersi mult pentru ajutor.sper sa aibe efect.
negruta_pisicuta
cafe-latte

Mesajde tris » Vin Feb 04, 2005 4:09 pm

Incearca cu masca Herbalife. Parca ai mai avut un subiect despre burtica in care ti-am spus ca pentru informatii mai multe poti scrie la <A href="mailto:tris@home.ro">tris@home.ro</A>
tris
cream latte

Mesajde ameli » Sâm Feb 05, 2005 4:51 pm

RE:TRIS
ce ar fi sa ne scutesti de reclama la herbalife!!sunteti peste tot .pe strada , in locuri publice..numai aici pe site nu erati !!

ameli
cafe-latte

Mesajde verde23 » Dum Feb 06, 2005 10:12 am

Masca: un galbenus de ou+faina de malai.Faci o pasta, o pui pe fata, o lasi 12 minute si apoi cu un prosop freci fata pentru a da masca jos. Apoi te speli cu apa. Face minuni.
Daca cazi, incearca sa ratezi pamantul.
verde23
irish coffee

Mesajde tris » Dum Feb 06, 2005 5:56 pm

Draga mea, Ameli, suntem peste tot pentru ca suntem cei mai buni. Eu nu am facut decat sa expun o solutie care eu am folosit-o si care intr-adevar a dat roade. Nu am obiceiul sa fac reclama la ceea ce nu folosesc. Pana nu ai sa consumi produsele noastre nu ai sa intelegi niciodata de ce fac asta. Stii... uneori scepticismul, pana nu incerci ceva, este o prostie. Daca te-ai saturat de reclama schimba "programul", ca la televizor, ce aia iti place? Dar sincer nu vreau sa ma cert cu tine pentru o prostie. Chiar nu merita. Sa stii ca respect solutiile fiecaruia dintre noi si chiar recomand sa le luati in seama pe toate (pe rand, in ordinea prioritatilor in functie de bani, timp, problema, calitate si altele). Va pup si va urez sanatate si... sa aratati super din toate punctele de vedere!
tris
cream latte

Mesajde aldangua » Joi Feb 10, 2005 11:01 am

Iti recomand de la avon intreaga gama ptr ten mixt si gras: crema de zi , masca gel purificator, lotiune ptr puncte negreetc. este eficienta intr-adevar.Daca te intereseaza astept cu interesez mesajul de la tine ptr a-ti livra produsele, eu sunt reprezentant avon
aldangua
cafe-latte

Mesajde icecard2 » Joi Feb 10, 2005 9:06 pm

eu
una am incercat gelul purificator de la avon si am avut o reactie
(alergica poate) de care m-am speriat rau de tot. si dupa ce m-am
spalat cu multa multa apa nu-mi doream de cat sa se calmeze pielea, dar
a durat cateva zile. prietena mea cea mai buna care este si ea
reprezentant avon mi-a spus ca depinde de piele... dar TOTUSI!<br>
pentru punctele negre eu folosesc strips de la nivea. daca sunt
folosite cu regularitate (de 2-3 ori pe saptamana) rezultatele sunt
satisfacatoare.<br>
icecard2
cappuccino

Mesajde ciupimadrid » Dum Mar 27, 2005 5:18 pm

Si eu am probleme cu punctele negre (mai ales pe nas si pe barbie) dar sunt constienta ca este vina mea pentru ca nu acord destul de multa atentie la curatirea tenului (din cauza timpului). Cred ca punctele negre se formeaza de la praf si transpiratie asa ca fata trebuie curatata mai des si nu numai la suprafata ... Recunosc ca aplic din cand in cand masca cu albus de ou si faina de malai dupa ce in prealabil fac "aburirea" cu ceai de musestel. In mod normal dupa ce se deschid porii, punctele negre de pot curata si apoi se poate aplica masca. Eu nu pot sa fac operatia cu tifon desi stiu ca e recomandat. Am mai auzit ca sapunul Dove curata destul de bine porii dar am observat ca usuca un pic tenul. Poate e mai recomandat pentru acnee... Pentru nas am auzit de niste benzi speciale care se lipesc si apoi la dezlipire curata tenul din zona nasului. ... Nu am incercat dar o sa vad daca da sau nu rezultate... Succes ... iti urez rabdare ...!
ciupimadrid
cafe-latte

Mesajde Estella^^^ » Lun Iul 04, 2005 4:43 pm

La cosmetica daca faci un tratament pt. puncte negre din 3 in 3 luni ... ( cauta un salon dotat cu aparatura de ultima generatie ) e putin dureros dar eficient
Estella^^^
irish coffee

Mesajde orhideea2003 » Lun Iul 04, 2005 9:33 pm

am avut si eu problema asta si am reusit sa scap dupa ce am folosit un sistem de fatza de la Artrysti (gel, lotiune si crema)m-au tinut cam 1 an de zile, cei drept crema s-a terminat mai repede, dar a meritat ..... in plus iti lasa tenul luminos si  impresia ca intineresti....te vei obisnui sa fii intrebata: ce crema de fata folosesti? acum nu mai stiu la ce pret sunt ...cred ca 2-3 mil...pare mult ...dar merita sincer....daca te hotarasti iti las mailul meu sa-ti pot trimite nr de tel al fetei de la care iau si eu produsele.
<A href="mailto:ionela_pamint@yahoo.com">ionela_pamint@yahoo.com</A>
orhideea2003
cafe-latte

...

Mesajde emittta » Mie Dec 07, 2005 2:40 am

ACNEEA…OF…O ADEVARATA PROBLEMA. AICI AVETI REZOLVAREA EI.

Acneea…of…o adevarata problema, pe care atunci cand o ai, impresia ca nu mai scapi prea curand nu iti da pace. Se transforma astfel intr-un adevarat calvar ptr toti cei care isi doresc un ten perfect si in schimb au doar un ten incarcat de inesteticele cosuri. Si eu am avut aceasta problema( ca mai toti tinerii), dar acum ma numar printre fericitele care aproape au scapat. Mai dureaza max 1-2 sapt si voi avea un ten de invidiat.
Am cumparat inainte tot soiul de produse ptr aceasta problema de la farmacii, produse recomandate de prietene, produse de la plafaruri, am utilizat produse facute in casa, si multe altele.
Si mai faceam o greseala…storceam tot ce aparea sau scoteam toate punctele negre stand cate o ora in fata oglinzii. Astfel fata mea era ingrozitoare. Ca sa nu apar ca un mic monstrulet( si ca sa nu ma simt si mai complexata) stateam vesnic cu machiajul pe fata aproape intreaga zi (crezand ca asa nimeni nu observa) .Total fals!..
Chiar ajunsesem la concluzia ca nu mai am scapare. Imi era rusine sa mai ies si pe strada ptr ca aveam impresia ca toate persoanele intalnite ma compatimesc. Era groaznic.
Fata mea era plina de cosuri, puncte negre si puncte albe(de grasime) astfel incat daca aplicam pe fata fond de ten si pudra, tenul meu putea fi comparat cu o piele de gaina.
Asa ca am tot cautat ceva bun ptr mine pana cand am gasit o doamna super draguta si f bine documentata,care lucra la un plafar in Bucuresti. M-a privit si mi-a recomandat produse din gama Floritene. La inceput am privit-o tematoare. Nu-mi doream o noua dezamagire, dar pana la urma am incercat si varianta asta. Acum imi dau seama ca a meritat….si ii multumesc in fiecare zi si ma rog ptr sanatarea ei.
Produsele erau : fiole cu azulen, fiole cu extract de iris+aha si fiole cu extract de zmeura+aha, toate din gama Floritene. Sunt produse de o societate mixta romano-elvetiana.
Modul de aplicare este urmatorul: (inainte cautati un recipient in care sa amestecati continutul din fiole, iar inainte de aplicare pe ten, agitati) dimineata si seara(mai ales seara cand se relaxeaza muschii fetei) se curata tenul doar cu apa minerala sau plata( de la magazin) apoi se aplica o picatura pe ten. Nu se spala tenul dupa ci se lasa sa actioneze. Machiajul se aplica dupa min 20 min.
Nu trebuie sa va speriati daca veti simti mici intepaturi pana ce substanta intra in piele. Nu va scarpinati. Veti face mai mult rau decat bine. Acest efect are rolul inchiderii porilor.
Si ceva f important.Nu va speriati daca tenul se va exfolia usor. Astfel sunt eliminate celulele moarte ale tenului, iar porii sunt eliberati,curatati si se inchid. Puteti face un peeling usor cu un prosop putin mai aspru sau cu malai.Incercati sa nu va machiati deloc sau cat mai putin. Lasati pielea sa respire. Nu lasati parul pe frunte. Incercati sa va coafati diferit astfel incat parul sa nu intre in contact cu tenul dv (particulele de praf irita tenul si produc cosuri). Nu atingeti fata cu mana sub nici o forma decat dupa ce va spalati bine pe maini. Mai bine nu va atingeti deloc tenul daca nu va spalati. E cel mai bine. Evitati aparitia cosurilor cauzate de incarcarea porilor cu praf si bacterii din atmosfera.
Rezultatele apar chiar din a doua zi de aplicare, iar ptr rezultate de lunga durata se aplica pe toata durata unei luni de zile.
Apasati click aici: http://www.naturaplant.ro/listaproduse. ... =Floritene
Veti gasi un site cu produse de la Floritene (in cazul in care nu locuiti in Bucuresti). Comanda se poate face prin posta si ajunge in max 5 zile. Acolo sunt afisate preturile si puteti gasi si alte produse ptr toate tipurile de ten (intretinere sau reperare) . Sau puteti sa le luati de la etajul 3 din magazinul Cocor. Cautati un plafat aproape de scarile rulante. Doamna vanzatoare va explica si va recomanda ce aveti nevoie.
Va urez succes . Sper sa aveti cat mai curand un ten de invidiat. Sa auzim de bine.
emittta
cafe-latte

Mesajde calenda » Joi Ian 12, 2006 9:22 pm

Punctele negre dispar daca te demachiezi cu dischete in fiecare dimineata si seara, si daca dupa demachiere aplici o crema pt ten mixt sau gras. Daca ce ai folosit pana acum nu te-a multumit inseamna ca nu ai folosit produse dermatologice - care au efect in profunzimea pielii si elimina cauza aparitiei punctelor negre, ci creme cu efect cosmetic - care indeparteaza doar la suprafata problema si pt o perioada scurta de timp. Exista, pe langa firmele din farmacii, si una cu vanzare prin catalog, dar nu-i voi face reclama decat daca vrei sa afli.
calenda
cafe-latte

Re: RE: puncte negre

Mesajde Corinanyc » Sâm Ian 14, 2006 1:32 am

Continuam dosarul dedicat acneei..

madambovary
Faci o greseala IMENSA sa-i recomanzi sa isi extraga singura cosurile de pe fata.Nu faci decat sa-si infecteze fata si sa ramana cu cicatrice pe fata toata viata.De asta ai auzit?Ca sa numai zic sa fi vazut.Nu.Hipersecretia sebacee se poate agrava daca tratamentul de ingrijire nu este cel potrivit.Vorbesc din punct de vedere profesional si am intalnit multe "sfaturi"proaste ca acesta.
Cea mai buna si sigura modalitate de a elimina comedoanele(punctele negre) este faca o curatarea profunda intr-un cabinet specializat.Este mult mai igienic decat acasa.Noi cosmeticienele trebuie sa venim din urma sa "reparam" ce altele au stricat.
Am capatat multa experienta lucrand mai mult persoane cu situatie grava,la disperare iar dupa maxim 5 sedinte de tratament au scapat,iar pentru mine rezultatele sunt importante.Este o responsabilitate foarte mare,bazata pe cunostiinte ce nu toata lumea si-o asuma.In fond trebuie sa rezolve cineva si probleme mai grave.
Pacat ca nu stiu daca se pot atasa poze pe forum..sa vedeti unele din ele.
Si ma rog de ce ai asteptat 30 de ani sa stai cu milioanele de puncte negre pe fatza?Lasand pe o zi pe alta ..nu faci decat sa investeti mai multi bani in sanatatea ta si asta ramane la aprecierea ta. Tratamentele adecvate pentru a atenua manifestarile pielii grase si problemele provocate de ea,actiunile Dvs. trebuie sa urmareasca:

- normaliza secretiei sebacee;
- combaterea hipercheratinizarii si obstructiei porilor;
- stoparea proliferarii bacteriilor si
- prevenirea inflamatiilor.

madambovary,scuze daca am fost cam dura cu tine.

va pup .
Sa auzim numai de bine :)
Corinanyc
cappuccino

Următorul

35 mesaje • Pagina 1 din 31, 2, 3

Înapoi la Fii frumoasa!