ajutooooooooooooooor!nu mai suport!

Probleme de sanatate si raspunsuri la ele

Moderatori: dragos6, Night_du, paagli, 121

14 mesaje • Pagina 1 din 1

ajutooooooooooooooor!nu mai suport!

Mesajde anemoneanonim » Sâm Feb 16, 2008 1:43 pm

Va rog sa ma ajutati....am 13 ani ....si am 70de kg...ce pot sa fac....am rarit duciurile si painea,.......dar nimik.....mam ingrasat ingrozitor la picioare si la burta.Colegii rad de mine la scoala mama tot timpu ma bate la cap sa ma urc pe bicicleta......(akum cateva lunia luat bicicleta medicinala dar eu nu ma bazez pe ea)va rog...si diete nu vreau sa tin ...sunt un copil...si nu am de ce sa tin.....va rog sa ma ajutati.... :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :-( :-( :-( :-( :-( :( :( :( :( :crybaby: :crybaby: :crybaby:
anemoneanonim
cafe-latte

Mesajde Bennyamin » Sâm Feb 16, 2008 2:15 pm

Imi pare rau sa te dezamagesc dar fara bicicleta nu poti sa slabesti...fara miscare...mergi la sala...tine un regim care sa nu depaseasca 1000 de calorii pe zi si vei slabi!Deci fara sport...regim si ambitie nu o sa slabesti!Bafta la slabit si numai bine :D
Bennyamin
cafe-latte

Mesajde conico » Sâm Feb 16, 2008 7:31 pm

dietele oricum te ajuta pe moment sau poti da in partea cealalta sa slabesti asa de mult ca nu ai sa te mai ingrasi in veci...
eu sunt de parere sa te duci la Parhon daca esti din bucuresti sau sa mergi la un nutritionist..si evident sa faci niste analize poate s-a declansat glanda tiroida..si macar sa o tii in frau...
si clar fara putina miscare nu faci nimic..asa ca...sport sport sport..
conico
cafe-latte

Mesajde michi 73 » Sâm Feb 16, 2008 8:24 pm

Problema ta e foarte serioasa si cum ai fost deja sfatuita, cere medicului de familie o trimitere la endocrinolog.Ar fi mai usor de tratat daca ar fi o insuficienta functionare a tiroidei dar in cele mai multe cazuri de obezitate, de vina e regimul alimentar, sedentarismul dar,poate mai important si greu de invins ereditatea.In familia ta sunt persoane grase? Ce inaltime ai si care e raportul intre greutatea ta si inaltimea la patrat? Peste 25 esti hiperponderala si peste 30 obeza. Nu faci nimic cu regimuri alimentare minune.Nici cu medicamente care au multe efecte secundare. Te ingrasi apoi la loc si peste. Fiind inca un copil, nu ceda la nu stiu ce regim nemaipomenit; sunt multi sarlatani. Tocmai pentru ca esti atat de tanara, fa miscare, bicicleta, innot, sala (daca iti permiti), adica miscare in draci. Chiar daca firea ta e sedentara si nu-ti place, mobilizeaza-te, altfel vei suferi toata viata. Mananca din toate insa nu sa te saturi; renunta insa pe cat poti la dulciuri, fainoase, grasimi si incearca sa ai un regim simplu si natural: fructe, legume, lactate, oua, carne, paine neagra sau graham; dimineata ti-ar fi suficient un castron cu lapte degresat sau iaurt+o lingurita miere+cateva linguri de cereale fara zahar; pe la 11 un fruct; la pranz o salata mare cu o bucatica de carne gratar, cuptor sau fiarta (nu sosuri, nu prajeli, nu tocatura), pe la 4-5 d.p. un fruct sau iaurt iar seara cam ca la pranz sau mai simplu. Poate ca alertandu-te de tanara si daca nu e genetica grasimea, cu mamica atenta la ce-ti gateste si sprijinindu-te, vei reusi sa slabesti si sa nu treci printr-un cortegiu de suferinte pe care le poti evita.
"eu am fost ca tine(?),tu vei fi ca mine
michi 73
frappuccino

Mesajde tricurodica@yahoo.com » Sâm Feb 16, 2008 9:09 pm

pentru baietelul care este disperat ca se ingrasa am un sfat micul dejun trebuie sa fie obligatoriu iar dupa aceea inaintea fiecarei mese sa bea 1/2kg apa minerala si apoi sa manince. ce se intimpla daca bea 1/2kg apa minerala deci nu apa plata nu va mai putea minca mult si incet incet va da jos kg fara probleme iar stomacul va fi obisnuit cu mincare putina de fapt se stie un lucru si anume de la masa sa te scoli inainte de a-ti face plinul si incet incet stomacul se mai micsoreza putin
tricurodica@yahoo.com
cafe-latte

va multumesc

Mesajde anemoneanonim » Sâm Feb 16, 2008 9:11 pm

va multumesc pt toate aceste sfaturi.....sper sa le pot respecta....am sa vorbesc cu mama........dar eu voi vrea sa primesc sfaturi si mesaje......o sa vad ce pot sa fac in legatura cu miscarea....si mancarea mea de zi cu zi..........
anemoneanonim
cafe-latte

Mesajde michi 73 » Sâm Feb 16, 2008 11:47 pm

Citystar?
michi 73
frappuccino

Mesajde Marlene20 » Lun Feb 25, 2008 6:33 pm

Tu faci miscare? la varsta ta,ar trebui sa fii foarte activa.Eu zic ca inainte sa te apuci de cure si medicamente sa incerci sa faci un sport,ce-ti place tie,sa alergi in aer liber si asa mai departe.Statul la computer nu slabeste in ciuda super de varza....

Iti sugerez asa: miscare in primul rand.Cantitatea de mancare mai putina,daca mananci mult.manaca putin si des,de 5-6 ori pe zi cate putin.Nu renunta la dulciuri,corpul tau are nevoie uneori de zahar.Dar cu moderatie.Incearca aceste doua aspecte si mai vorbim dupa.
Marlene20
cafe-latte

Mesajde michi 73 » Lun Feb 25, 2008 8:04 pm

Am o vaga impresie ca Anemoneanonim nici nu exista si e o cacialma pusa la cale de Citystar.E genul lui si anume 2-3 cuvinte disperate,puncte,puncte iar 2-3.Un copil de 13 ani nu da buzna sa ceara ajutor chiar in ziua in care s-a inscris,apoi ar fi spus ce a facut pana sa ne ceara ajutorul (diete,metode,cure aberante) ori,el direct ajutoooor!.Daca s-a inscris acum cateva zile de ce a dat bir cu fugitii cand am intrebat Citystar? Doar nu avea de unde sa-l stie. Mai e unul cu toate bolile dar acolo ar putea fi si o intentie de stipendiere.
michi 73
frappuccino

Mesajde dragos6 » Dum Mar 02, 2008 6:19 pm

iti spun io (99% sigur): nu e steluta targului!

cat despre varsta, modul de esprimare si de a scrie mesajul corespunde varstei declarate. eu cred ca e personaj real. doar ca a fugit vazand ca nu gaseste o solutie minune. (adica si dulciuri si pc si tv si FARA bicicleta).
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde anemoneanonim » Mar Mar 18, 2008 12:11 am

in primul rand eu exist si faza cu citystar nici nu m inteles care e ideea.....ji nu am dat bir cu fugitii am avut o problema cu calculatorul.....si dak vreti sa ma ajutati bn dak nu nu.........eu nu am intrat k sa va dau voua explicatii am intrat pt k am nevoie de ajutor....ji k sa fie clar pt toata lumea sunt fata am 13 jumate ji 1.67m asa k acelora cre nu le convine sa nu mai lase mesaje suparatoare...bine?
:evil: :evil: :evil: :evil:
anemoneanonim
cafe-latte

Mesajde Safari Sunrise » Mar Mar 18, 2008 12:54 am

anemoneanonim scrie: in primul rand eu exist si faza cu citystar nici nu m inteles care e ideea.....ji nu am dat bir cu fugitii am avut o problema cu calculatorul.....si dak vreti sa ma ajutati bn dak nu nu.........eu nu am intrat k sa va dau voua explicatii am intrat pt k am nevoie de ajutor....ji k sa fie clar pt toata lumea sunt fata am 13 jumate ji 1.67m asa k acelora cre nu le convine sa nu mai lase mesaje suparatoare...bine?

mai, fetito de 13 ani ! mai bine joaca-te pe site-urile pentru copii. in primul rand, ti s-au facut recomandari pe care tu n-ai chef sa le iei in seama, in al doilea rand, invata sa scrii corect si in al treilea rand daca n-ai intrat sa ne dai noua explicatii, nu mai cere ajutor. esti un copil si ar trebui sa vorbesti cu parintii tai, nu sa-ti etalezi insolenta pe site-uri pentru adulti.
Mai ganditi si cu picioarele, lasati capul sa se odihneasca !
Safari Sunrise
irish coffee

Mesajde dragos6 » Mar Mar 18, 2008 1:33 am

anemoneanonim scrie: in primul rand eu exist si faza cu citystar nici nu m inteles care e ideea.....ji nu am dat bir cu fugitii am avut o problema cu calculatorul.....si dak vreti sa ma ajutati bn dak nu nu.........eu nu am intrat k sa va dau voua explicatii am intrat pt k am nevoie de ajutor....ji k sa fie clar pt toata lumea sunt fata am 13 jumate ji 1.67m asa k acelora cre nu le convine sa nu mai lase mesaje suparatoare...bine?

'faza cu citystar' este ca o persoana a crezut ca un alt forumist s-ar fi "deghizat" ca sa faca o gluma scriind acest mesaj (al tau, adica); am adus cateva argumente in favoarea ta si treaba era deja lamurita.

din pacate, tu nu cu calculatorul ai probleme, ci cu limba romana in primul rand si cu respectul pentru ceilalti (lasand la o parte chiar diferenta de varsta) in al doilea, si nu in ultimul rand chiar cu respectul pentru tine insati. e normal sa rada de tine colegii de la scoala cand tu scrii in halul asta si nici fata de corpul tau nu ai mai multa mila...

daca ai un pic de vointa si intelepciune, apuca-te si de sport si de invatatura! inca mai ai timp!

daca nu nu, ca sa te parafrazez... e oricum nevoie si de personal necalificat, altfel cine ar mai spala scarile, rufele, cine sa vanda bilete la film sau la ratb, etc.?!

PS: safari, ma scuzi, dar ma vad nevoit sa te trag putin de atentie: in general, prin saituri pt. adulti se intelege altceva decat ceea la ce te gandeai tu cand ai scris... :P
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde drpaulnistor » Joi Apr 03, 2008 12:12 pm

la 13 ani deja 70 de kilograme?E propabil o afectiune endocrinologica cu exces de hormoni.Totusi putini copii la varsta asta cauta rezolvarea problemelor de sanatate pe net.Dupa parerea mea e o cenestopatie juvenila...paote am exagerat!
drpaulnistor
cafe-latte

14 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Sanatate