Cand si cum folosim antibiotice?

Probleme de sanatate si raspunsuri la ele

Moderatori: dragos6, Night_du, paagli, 121

60 mesaje • Pagina 3 din 41, 2, 3, 4

Mesajde Doina.Mihai » Joi Mar 18, 2010 3:31 pm

cristinat scrie:Este permisa combinarea de 2 sau mai multe antibiotice in acelasi timp, pentru aceeasi afectiune, sau pentru afectiuni diferite?

Draga Cristina,
De obicei se combina 2 antibiotice atunci cand vorbim despre o afectiune grava. Administrarea se face de obicei in spital, sub supraveghere medicala si pe cale sistemica (prin perfuzie).
In cazul a doua afectiuni diferite, se alege un antibiotic cu spectru larg care sa trateze ambele afectiuni.
Doina.Mihai
cafe-latte

Mesajde Alina Bujor » Joi Mar 18, 2010 3:32 pm

adada scrie:Durerilele in gat , de genul : arsura , nod in gat , uscaciune , gadilatura care provoaca tuse iritativa , neinsotite de stare febrila , necesita tratament cu antibiotic ??? ...Folosirea unui antibiotic in situatiile amintite anterior , poate oferi teren propice unei complicatii ???
Tabletele antiseptice nu ar trebui sa aiba si rol de "tratament in fasa" si nu doar rolul de adjuvant alaturi de antibiotic ???
Multumesc.

Simptomele enumerate pot fi comune mai multor tipuri de probleme- de la banala iritatie a faringelui pana la infectii locale, micoze, alergii date de factorii externi iritanti.
Nu intotdeauna la indemana dar foarte important este exudatul faringian ( proba secretiei locale ) care va identifica exact natura afectiunii .
Bine inteles ca antibioticele ar putea fi ineficiente si chiar daunatoare in cazul in care se recomanda fara aviz.
Exista tablete cu efect local cate pot contine substante dezinfectante, antiinflamatorii sau chiar antibiotice care pot inlocui un tratament pe cale sistemica daca afectiunea este una usoara, iar tratamentul este inceput la debutul simptomatologiei.
Alina Bujor
cafe-latte

intrebare

Mesajde Rosanita » Joi Mar 18, 2010 3:33 pm

este mai eficient tratamentul injectabil cu antibiotic decat cel administrat oral?
Rosanita
cafe-latte

Mesajde Alina Bujor » Joi Mar 18, 2010 3:37 pm

Rosanita scrie:Folosesc Yasmin si as dori sa stiu care sunt antibioticele care reduc efectul anticonceptionalelor.
Multumesc anticipat!
Multumim, Daniela, pentru oportunitatea de a dobandi informatii foarte importante pentru sanatatea nostra!

Efectul anticonceptionalelor , indiferent de formula hormonala este scazut de rifampicina, tetraciclina, eritromicina,penicilina, griseofulvina.
Daca este necesara administrarea acestor antibiotice trebuie sa folositi metode contraceptive suplimentare ( prezervativ, ovule cu efect contraceptiv,foite contraceptive )pe perioada administrarii antibioticelor si inca 3 zile dupa terminarea tratamentului.
Alina Bujor
cafe-latte

Re: virozele si antibioticele

Mesajde Doina.Mihai » Joi Mar 18, 2010 3:40 pm

ellenas scrie:De ce nu sunt eficiente antibioticele in viroze?

Draga Ellenas,
De obicei, antibioticele se dau in infectii cauzate de bacterii. Este gresita administrarea antibioticelor in infectii virale, acestea fiind tratate in functie de simptomele bolii si in cazuri mai complicate se administreaza antiretrovirale.
Medicul este cel care poate face diferenta intre o infectie virala si una bacteriana.
E bine de stiut faptul ca antibioticul incepe sa isi faca efectul dupa administrarea celei de-a doua doze si nu imediat. Pentru o stare mai buna a pacientului, pana la instalarea efectului antibioticului, se administreaza simptomatice (antitusive, antipiretice, antiinflamatorii in functie de simptomele bolii).
Doina.Mihai
cafe-latte

Re: candida

Mesajde Alina Bujor » Joi Mar 18, 2010 3:44 pm

iohannapurdea scrie:Buna ziua,

Se vorbeste mult despre faptul ca administrarea unor antibiotice poate favoriza aparitia Candida. As dori sa stiu care este legatura dintre antibiotice si aparitia Candida si cum ne putem proteja (in cazul in care este neaparat nevoie sa luam antibiotice).
Multumesc.

Candida albicans este o ciuperca ce ne apara de bacterii patogene externe si este localizata in gat, gura, tract intestinal, vagin.
Aceasta ciuperca devine patogena cand este alterata imunitatea organismului gazda, dar poate sa apara si in timpul tratamentului cu antibiotice ( mai ales antibiotice din clasa penicilinelor ) care pot distruge flora microbiana locala, de aceea se recomanda ca tratamentul cu antibiotic sa fie insotit de un antimicotic sistemic sau local ( in candidoze vaginale)sau de diferite produse care contin fermenti si bacili lactici cu rol in mentinerea florei locale.
Alina Bujor
cafe-latte

Re: periculoase

Mesajde Doina.Mihai » Joi Mar 18, 2010 3:53 pm

luminja scrie:Cat de periculoase sunt antibioticele?
Care sunt efectele secundare?
Antibioticele tip crema sunt mai eficiente decat antibioticele tip pastila?

Draga Luminja,
Antibioticele sunt periculoase atunci cand sunt administrate necorespunzator si fara sfatul medicului. Efectele secundare pot fi: distrugerea florei intestinale si favorizarea micozelor-candida (cel mai frecvent intalnita), cresterea rezistentei la tratamentul cu antibiotic in cazul in care acesta se impune (acesta nu isi mai face efectul).

Tratamentul antibiotic tip crema este de obicei local si actioneaza in consecinta si este indicat atunci cand avem o afectiune dermatologica, de exemplu. Combinarea celor doua tipuri de antibiotic creste sansa de vindecare.
Doina.Mihai
cafe-latte

Mesajde Alina Bujor » Joi Mar 18, 2010 3:54 pm

cristinat scrie:Este sau nu permis consumul de iaurt in timpul tratamentului cu antibiotice?
Un mit spune ca iaurtul reduce problemele digestive, si face bine daca este luat cu antibiotice, iar altul spune ca iaurtul diminueaza efectele acestora.
Pe prospectele antibioticelor (sau cel putin pe cele pe care le-am citit eu) nu se face nicio referire la interzicerea sau recomandarea consumului de iaurt sau lapte, in timpul tratamentului cu antibiotice.
Care este realitatea?

Iaurtul, de fapt cel preparat in casa, contine fermenti lactici care au rol in mentinerea sau refacerea florei intestinale normale, care poate fi distrusa de tratamentul cu antibiotice. Este bine venit consumul lor in timpul acestor tratamente- este foarte important de stiut ca orice medicament trebuie inghitit doar cu apa si nu cu alte lichide.
In cazul in care se foloseste iaurtul ca vehicul pentru antibiotice, acesta poate sa opreasca absorbtia lor completa - acesta afirmatie este valabila in cazul clasei tetraciclinelor.
Altfel iaurtul poate fi folosit cu incredere la 2 ore dupa ingestia antibioticelor.
Laptele poate avea doar efect alcalin si de asemenea nu este recomandat ca vehicul direct pentru ca unele medicamente se dizolva si se absorb in mediul acid.
Alina Bujor
cafe-latte

Re: Antibioticele

Mesajde Alina Bujor » Joi Mar 18, 2010 3:58 pm

crryss scrie:De ce este contraindicat consumul de alcool in timpul tratamentului cu antibiotice?

Alcoolul este un agent toxic metabolizat la nivel hepatic la fel ca antibioticele. Ingerarea lui pe timpul tratamentului poate micsora sau mari viteza de absorbtie, poate potenta efectele adverse si toxice pe care le pot avea antibioticele.
Alina Bujor
cafe-latte

Mesajde Doina.Mihai » Joi Mar 18, 2010 3:58 pm

marina1983 scrie:Buna ziua!

Urmez de cateva saptamani tratament la dentist. Ma supara o masea care are toate canalele obturate, nervul scos, pe radiografie nu se vede nimic ( desi dr mea spune ca s-ar putea sa am sinuzita) Totul pare a fi in regula numai ca pe mine ma doare ingrozitor. Iau un ketonal pe zi de vreo 2 sapt ceea ce nu mi se pare ok.

Ieri doctorita mi-a spus ca ar fi bine sa iau Augmentin. Eu stiu ca e un antibiotic foarte tare, care nu trebuie luat asa oricum. Poate fi o solutie pentru cazul meu desi cel putin aparent nu este o infectie. Poate ajuta si la sinuzita? Multumesc

Draga Marina,
Augmentinul este un antibiotic cu spectru larg - acopera atat afectiunea stomatologica cat si sinuzita. E foarte important sa stii daca esti alergica la acest medicament. Se poate administra in contextul prezentat de tine si poate rezolva problemele cu atat mai mult cu cat ar trebui sa intrerupi tratamentul cu Ketonal (antiinflamator care da dureri de stomac si poate provoca o gastrita).
Doina.Mihai
cafe-latte

Mesajde Alina Bujor » Joi Mar 18, 2010 4:03 pm

crryss scrie:Antibioticele pot provoca alergii? Cum poti afla la ce antibiotice esti alergic?

Alergiile la orice fel de substanta, inclusiv cele medicamentoase se pot depista doar prin testari specifice facute sub supraveghere medicala.
In cazurile nefericite la ingerarea unor substante la care putem prezenta alergii pot aparea eruptii cutanate, manifestari gastro-intestinale, diaree si in cele mai grave cazuri soc anafilactic.
Alina Bujor
cafe-latte

Mesajde Doina.Mihai » Joi Mar 18, 2010 4:04 pm

SilviaMarinescu scrie:buna ziua!
toate antibioticele interfereaza cu pastilele anticonceptionale? sau depinde de ce fel de antibiotice si ce fel de pastile luam? trebuie luate masuri de precautie si in cazul in care antibioticele sunt in forma de unguent?
multumesc!

Buna,
Nu toate anticonceptionalele interactioneaza cu antibioticele. Pentru siguranta, in cazul administrartii unui antibiotic, va recomand sa cititi prospectul anticonceptionalului pe care il luati, la rubrica "Interactiuni cu alte medicamente".
E bine de stiut ca antibioticele pot scadea efectul anticonceptionalelor si ca metoda suplimentara de precautie se vor folosi metode suplimentare de contraceptie.
Doina.Mihai
cafe-latte

Re: intrebare

Mesajde Mara » Joi Mar 18, 2010 4:06 pm

Rosanita scrie:Este recomandata folosirea unor protectoare hepatice si ale florei intestinale in timpul administrarii antibioticelor? Din pacate, unii medici omit acest aspect al tratamentului...De asemeni, pentru preintampinarea aparitiei unei micoze, ce este recomandabil?
Va multumesc!

Apopo de asta, ce ne puteti spune de efectul secundar de aparitii a candidozelor dupa tratamentul cu antibiotic. Ne putem proteaitr-un fel?
Mara
cappuccino

Mesajde Doina.Mihai » Joi Mar 18, 2010 4:08 pm

Naa scrie:Buna!
Am citit de curand ca in ultimul timp s-a constatat o crestere a rezistentei bacteriilor in fata antibioticelor. Care se fie cauza? Administrarea antibioticelor incepand cu o varsta frageda? Administrarea lor dupa ureche? Abuzul de antibiotice?
Mutumesc frumos.

Buna,

Din pacate este adevarat. Sunt studii care confirma rezistenta bacteriilor la antibiotice, tocmai din cauza factorilor enumerati de tine, precum si din cauza faptului ca oamenii sunt inclinati mai degraba catre automedicatie, decat catre respectarea indicatiilor medicului.
Doina.Mihai
cafe-latte

Mesajde Alina Bujor » Joi Mar 18, 2010 4:09 pm

Mara scrie:Am vazut ca sunt multe antibiotice care au terminatia asemanatoare: amoxicilina, penicilina, doxaciclina, oxaciclina, etc. Care e diferenta intre ele? Presupun ca sunt mai multe feluri de antibiotice? Cum se deosebesc?

Exista mai multe clase de antibiotice clasificate in functie de spectrul antibacterian ( spectul de actiune ) si structura chimica a substantei.
Vezi articolul publicat despre antibiotice.
Alina Bujor
cafe-latte

AnteriorUrmătorul

60 mesaje • Pagina 3 din 41, 2, 3, 4

Înapoi la Sanatate