durere in partea dreapta sub coaste

Probleme de sanatate si raspunsuri la ele

Moderatori: dragos6, Night_du, paagli, 121

5 mesaje • Pagina 1 din 1

durere in partea dreapta sub coaste

Mesajde dargo » Mie Feb 03, 2010 4:34 pm

ce poate fi? am mers la 15 mii de doctori si nu mi-au gasit nimic. e o senzatie ciudata, ca si cum ma tine din a respira si devine stresanta cand stau pe scaun. e in partea din fata, sub coaste parca.
Soulmate, dry your eye...cause soulmates never die

Cata parere-i in destin / Cata greseala-i imprejur.
Imagine
dargo
frappuccino

Mesajde dragos6 » Mie Feb 03, 2010 5:21 pm

sub coaste, in dreapta fata, ar cam fi pateul... mergi la medicul de familie si cere-i trimitere la un internist, la anlize, ca-i ficatelu' marit... (cel putin asa pare).
remedii empirice: odihna si miere.
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde dargo » Mie Feb 03, 2010 5:33 pm

dragos6 scrie:sub coaste, in dreapta fata, ar cam fi pateul... mergi la medicul de familie si cere-i trimitere la un internist, la anlize, ca-i ficatelu' marit... (cel putin asa pare).
remedii empirice: odihna si miere.
am cam abuzat de oua in ultima perioada :?

Imagine
dargo
frappuccino

Mesajde Night_du » Mie Feb 03, 2010 7:13 pm

Daca-mi permiti, Dragos, ficatul marit (hepatomegalia) nu apare de azi pe maine (si cu atat mai mult nu poti pune dg pe baza unei dureri...). Trebuie sa ai niscaiva suferinte hepatice sau metabolice in antecedente.
Asa cum nici hepatosteatoza (ficat gras) nu apare de azi pe maine. Trebuie sa ai un regim consistent compus din grasimi, ca sa ajungi la performanta asta.

Dargo, durerea ta poate avea varii cauze. Poate fi o suferinta hepatica (dar pt cultura ta generala, ficatul doare f rar), dar poate avea si alte cauze. Cum ar fi cele colecistice, cele enterice (de intestine), durerea de coloana poate iradia in hipocondrul drept, o nevralgie intercostala poate iradia in hipocondru, durerea de apendice poate iradia, si chiar o si afectiune cardiaca.

Cu siguranta ca regimul tau preponderent colesterolic (alde oua) a participat la suferinta ta (care as pune-o pe baza colecistica...adica bila ta este putin lenesa), dar as putea f bine spune ca e vb despre o nevralgie intercostala.
De ce atata nevralgie pe forum (vezi si Pit)?
Din cauza frigului, a pozitiilor vicioase (la calculator), si etc.

Daca ai usoare dureri localizate (care iti taie respiratia, dar care sant localizate strict in hipocondru, si sant de intensitate medie) iti recomand antialgice usoare, un dus cald acasa (pt destinderea muschiului intercostal) si masaj zonal usor.
Daca afectiunea ta este de natura colecistica, pt detoxifierea lui, lapte sau ceaiuri hepatice. Destind caile biliare si detoxifica ficatul.

Pana la vizita la medic (pe care ti-as recomanda-o s-o faci cat mai repede, mai ales daca te stii suferinda de colecist) te-as sfatui sa combini aceste doua.
Un regim usor seara asta, un dus cald, coloana intinsa (adica mi-te pui in pat, nu stai in fotoliu si la pc), si un antialgic usor.
Imagine
Night_du
simply the best

Mesajde dargo » Joi Feb 04, 2010 1:14 pm

gabi, durerea asta o am de mult timp, cam de un an de zile daca nu si mai mult, am perioade in care nu am nimic, dar vad ca acum iar m-a luat, la doctor nu mi-a gasit nimic (analize si ecograf). nu s-a vazut nimic.deci nu s-a vazut nici ficat marit, colecitul era ok, fierea la fel. nevralgie? si daca o simt parca sub coaste, in interior parca?

Imagine
dargo
frappuccino

5 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Sanatate