Regim dupa operatie de apendicita

Probleme de sanatate si raspunsuri la ele

Moderatori: dragos6, Night_du, paagli, 121

6 mesaje • Pagina 1 din 1

Regim dupa operatie de apendicita

Mesajde Laura28 » Sâm Ian 27, 2007 1:05 am

Salutare. Stie cineva ce se poate manca concret dupa o operatie de apendicita? Sotul meu tocmai a fost operat si toata lumea ne spune sa manance light, supe si alte alea........... noi orcum mancam light, am inteles ca nu are voie alimente grase, si din cele care baloneaza dar nu stiu ce sa ii dau concret si numai pe supa nu pot sa il tin o saptamana.
Multumesc si multa sanatate
Laura28
cappuccino

Mesajde eli@ » Sâm Ian 27, 2007 2:08 am

Nu se consuma alimente care baloneaza si constipa si atat. Se consuma cat mai multe lichide.
[img:390c82ac44]http://i146.photobucket.com/albums/r251/elia_02_album/flori/natu11.gif[/img:390c82ac44]
eli@
espresso

regimul de apendicita

Mesajde cori2006 » Dum Ian 28, 2007 3:23 pm

In mod normal ar fi trebuit sa primesti regimul alimentar de la spital. Copilul meu tocmai a fost operat si a primit regimul pe primele 5 zile:
- prima zi- apa, compot, ceai indulcit;
- a doua zi - asemenea + supa;
- a treia zi - asemenea + pure de cartofi + iaurt slab;
- a patra zi - + branza de vaci, un ou fiert moale;
- a cincea zi - la fel ca in primele patru zile + carne vita sau de pui - fiarta, 1-2 felii de paine.
Nu sunt permise 2 sapt: varza, mazare, fasole, fructe crude, legume crude, prajeli, bauturi acidulate, grasimi, apoi se reia treptat alimentatia.
cori2006
cafe-latte

Mesajde laura1970 » Mar Ian 30, 2007 12:16 pm

Este f.bine ce a scris [b995afb]cori[/b995afb]. Asa i-am dat si eu sotului meu in prima saptamana dupa operatie. In continuare i-am pregatit la inceput pe langa supe mancaruri din carne de pui (cartofi, piure, ostropel) sau carne bine fiarta, pe care o pasteurizam apoi (cu un blender). Apoi, treptat, treci la mancare obisnuita, dar excluzi ce il poate balona (fasole, mazare) si ce este "samantos" (rosii, castraveti). Doctorul mi-a spus ca ar trebui sa tin cont de asta minim 6 luni.
Ah, sa nu uit: dupa externare, la fiecare nou aliment introdus in alimentatie(chiar si piure) sotul meu avea dureri de stomac. Nu puternice, dar existau. S-a apoi nu mai avea absolut nici o problema.
laura1970
mochaccino

Mesajde White Light » Mar Ian 30, 2007 8:51 pm

sa nu-i dai cumva apa minerala sau bauturi gazoase cat de light ca baloneaza
White Light
cafe-latte

Mesajde Laura28 » Mie Ian 31, 2007 2:18 am

Va multumesc foarte mult. Sotul meu a fost operat in regim de urgenta si nu apucasem sa vorbesc cu medicul care era de garda si foarte ocupat si de al asistente am primit un raspuns vag. Multa sanatate si multumiri.
Laura28
cappuccino

6 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Sanatate