Sindromul Meniere ( ameteli, asurzire, vertij, zgomote)

Probleme de sanatate si raspunsuri la ele

Moderatori: dragos6, Night_du, paagli, 121

5 mesaje • Pagina 1 din 1

Sindromul Meniere ( ameteli, asurzire, vertij, zgomote)

Mesajde michi 73 » Joi Noi 05, 2009 11:36 pm

Vreau sa va descriu simptomele unei maladii care apare la varste cuprinse intre 30-50 de ani, deci v-ar putea interesa. Ca la mine a aparut aproape de 70, asta e exceptia care confirma regula sau oi fi eu mai senzationala.
Boala se manifesta la inceput prin pusee la distanta in timp ( luni sau ani) de ameteli(rotirea obiectelor cu o viteza din ce in ce mai puternica pana nu se mai disting intre ele) sau vertij (senzatie de prabusire in gol). Ele dureaza de la cateva zeci de secunde la cateva minute dar am intalnit persoane care sunt tintuite la pat ore si ore. Important e sa stiti inca de la primul puseu care reprezinta o surpriza, ca n-o sa se intample nimic, ametelile vor disparea in cateva zeci de secunde la inceput. Chiar cu tratament corect, respectiv 2 cpr. Betaserc 24 mg/zi ( atentie! numai ORL-istul personalizeaza doza, altfel e de rau, multi nu-l suporta, deoarece face vaso dilatatie!) daca il suspenzi la cateva zile dupa incetarea senzatiei, ai toate sansele ca urmatorul puseu sa fie mai lung, sa apara o surditate brusca la o ureche si acufene sau tinitus adica zgomote sau tiuituri in cap zi si noapte.
Nu se cunoaste exact cauzele acestui hidrops endolimfatic dar se stie ca boala nu se vindeca dar se trateaza.
Eu am avut primul puseu doar de ameteli acum 7-8 ani, a trecut cu medicamente in mai putin de o saptamana. Erau doar cateva invarteli/zi la schimbarea pozitiei capului, apoi, dupa cateva saptamani de la disparitia lor am intrerupt tratamentul. Alt puseu mai serios dupa vreun an. Altul, cu vertij in Japonia, altul si mai si pe canicula in bataia soarelui. Ultimul a fost saptamana trecuta, de data asta cu surzenie brusca, uruit de camion in cap si ameteli puternice de 2-3 minute. A tinut 5-6 zile dar sa nu exageram,ametelile erau numai cateva pe zi dar mai era si o stare neplacuta de greata spre voma..
Am zis ca nu-i de gluma si am mers pe doua linii de investigatii:
- neurologic, prin ecografie Doppler la carotide si RMN la cap. Rezultatul: "in contextul varstei" , vai de capul meu la propriu! dar asta nu explica de ce sunt intr-o ureche.
- ORL. Mi s-a dat metoclopramid pt greata (din nou, medicul fixeaza), betaserc pe viata(n-o sa fac paguba prea lunga in depozitele farmaciilor) si daca si sub tratament continua crizele, internare la Panduri pentru operatie- ceeace, daca voi fi cuminte sper sa evit.
Daca patiti asa ceva:
-urgent la medicul de familie si insistati pt. trimitere la ORL-ist.
-nu intrati in panica pentru ca la inceput crizele sunt scurte ca durata si anuntate: ex. intai o mica ameteala cand te apleci, dupa o ora-doua mai serioasa si mult mai tarziu rotirea innebunitoare. Cei care cad pe strada sau chiar in casa si se ranesc, fie n-au dat atentie primelor semnale din criza, fie boala n-a fost tratata si e f. avansata.
- chiar daca stai in pat, te uiti la TV si vezi ca se misca perdeaua fara a fi vant afara sau lustra fara a fi cutremur, considerati asta ca un semnal de alarma si mergeti la medic.
- ca sa nu va automedicati, pana ajungeti la doctor luati o cana -doua de ceai de matase de papusoi sau cozi de cirese diuretice.
- nu va dati singure explicatii c-o fi de la suparari, menopauza, emotii sau alte medicamente.
- nu desvoltati ipohondrie in sensul de a va feri sa duceti viata cat mai aproape de normal. Repet, ameteala nu vine brusc, te anunta. Totusi rugati sotul sa monteze perdelele sau sa stearga becurile la lustre si nu asasinati familia cu suferinta voastra caci intre episoade, la distanta de ani, se poate sa nu aveti nimic.
De ce va spune astea o baba-batrana ? Pentru ca boala debuteaza f.devreme la 30-50 de ani, ca are destul timp sa evolueze la surzenie totala, frica de a mai iesi din casa, nevroze; se cunosc destule sinucideri ale persoanelor care n-au mai suportat.
Eu am fost un caz fericit pentru ca a debutat atat de tarziu, n-am intrat in panica, m-am tratat si am fost foarte atenta sa nu devin povara pe spatele nimanui. Auzul mi-a revenit la 80% fata de cel de la urechea buna si probabil va reveni de tot, camionul mai e in cap dar mult mai departe, nu mai ametesc si nu mai am greata...deci o sa va mai plictisec mult si bine pe forum.
"eu am fost ca tine(?),tu vei fi ca mine
michi 73
frappuccino

Mesajde silvye » Sâm Noi 07, 2009 11:51 am

Si eu am avut ceva simptome asemanatoare ,am fost la orl ,m-au luat, intors, pe toate partile dupa care m-au pus pe masa si brusc (foarte brusc) m-au intors pe partea cealalta .Mi-au explicat ca in ureche exista ca niste cristale fixate (eu traduc mot a mot) care s-au deplasat. Imi aduc aminte , cu ochii inchisi si bratele intinse faceam pasi pe loc (dupa 50 de pasi ) ma regasisem in partea cealalata a camerei :shock: Cel mai greu a fost ca fiind cu copii mici acasa ,nu indrazneam nici macar sa-i iau in brate de frica sa nu cad ,de condus nu mai vorbesc .
silvye
frappuccino

Mesajde silvye » Sâm Noi 07, 2009 12:14 pm

Ca sa completez , nu sufar de sindromul menier dar vroim doar sa specific ca imi dau seama "cam" prin ce treceti si stiu ca nu e usor. Dar se stie ca sunteti o persoana puternica si probabil v-ati obisnuit cu ideea(sper......)
silvye
frappuccino

Mesajde michi 73 » Sâm Noi 07, 2009 4:45 pm

silvye scrie:Si eu am avut ceva simptome asemanatoare ,... ma regasisem in partea cealalata a camerei :shock: Cel mai greu a fost ca fiind cu copii mici acasa ,nu indrazneam nici macar sa-i iau in brate de frica sa nu cad ,de condus nu mai vorbesc .

Episodul asta, cel mai puternic din toate,a tinut de marti 27.10 pana pe 2.11 dar din prima jumatate de ora am luat ce trebuia. Acum sunt buna intreaga, aud din nou bine "in contextul varstei", au plecat si motocicletele din cap dar iau in continuare si probabil pentru totdeauna tratament. Eu am postat topicul ca sa avizez fetele care incep sa sufere de asa ceva din tinerete, ca boala are timp sa evolueze pentru ca nu se vindeca, doar se trateaza. La primul semnal obiectiv(nu ca te-a plesnit omul in moalele capului ca ai fost infidea) sa nu neglijeze, sa mearga la ORL (medicamentele sunt compensate) si in niciun caz sa nu creada ca cu asta s-a sfarsit lumea si cazul lor e unicat. In general ai timp sa te asezi pe scaun sau daca se produce in pat, sa eviti o anumita miscare a capului. Cu volanul ar fi o problema ca in cele cateva zeci de secunde pe care le percepi inainte de a ameti nu cred sa ai timp sa iesi din trafic. Ar mai fi : sa nu te urci pe masa sau scaun, sa nu privesti in jos cand esti pe balcon...o minima precautie nu strica.
"eu am fost ca tine(?),tu vei fi ca mine
michi 73
frappuccino

Mesajde silvye » Sâm Noi 07, 2009 5:01 pm

E bine ca ati postat,cu siguranta exista multe persoane care nici macar nu au auzit de asa ceva (a fost cazul meu ,eram speriata panicata nu intelegeam ce se intampla).Pe mine m-a apucat pe scari ,m-am agatat cu bratele de balustrada si am asteptat sa treaca......

Cunosc o doamna ,care a suferit de sindromul meniere , din spusele dansei acum nu mai are nimic.
silvye
frappuccino

5 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Sanatate