Secretii vaginale neobisnuite :(

Probleme de sanatate si raspunsuri la ele

Moderatori: dragos6, Night_du, paagli, 121

87 mesaje • Pagina 1 din 61, 2, 3, 4, 5, 6

Secretii vaginale neobisnuite :(

Mesajde loredana5 » Mie Mai 24, 2006 12:14 pm

Buna!As avea si eu o intrebare...daca exista fete care m-ar putea ajuta.De ceva timp(cam 1-2 luni)am o secretie vaginala neobisnuita:alb-galbuie,care la prima vedere pare a fi normala..atat inainte ciclului cat si dupa doar ca acuma are un miros neplacut(pe care probabil doar eu il simt)si care ar5e o consistenta mult mai lichida ca pana acum.Ma simt putin jenata si nu stiu ce ar trebui sa fac,nu as vrea sa consult un ginecolog!!Exista oare ceva tratamente naturiste pe baza de plante(ceaiuri)sau altceva care m-ar putea ajuta la indepartarea acestui miros ?
Poate fi oare din cauza unui contact sexual neprotejat ,o boala sau infectie?sau nu are legatura? sau din cauza racelii la ovare ? Va rog mult sa-mi scrieti parerea voastra :cry: Multumesc mult !
loredana5
cafe-latte

Mesajde Klein Andreea » Mie Mai 24, 2006 12:23 pm

ai venerica.candida.
Klein Andreea
espresso

Re: Secretii vaginale neobisnuite :(

Mesajde laura1970 » Mie Mai 24, 2006 12:31 pm

[quotebf05a9="loredana5"]....Ma simt putin jenata si nu stiu ce ar trebui sa fac,nu as vrea sa consult un ginecolog!!.... Poate fi oare din cauza unui contact sexual neprotejat ,o boala sau infectie?sau nu are legatura? sau din cauza racelii la ovare ? Va rog mult sa-mi scrieti parerea voastra[/quotebf05a9]
loredana, in general o femeie se simte jenata sa mearga la ginecolog. Dar e mai bine, pentru ca poate depista o boala, infectie sau altceva cu certitudine, nu pe "bajbaite", cu tratamente naturiste. Poti opta pentru un cabinet particular, unde sa nu fi vazuta de cunoscuti. Cauzele pot fi nenumarate, pe langa cele enumerate de tine mai pot fi alte cateva zeci. Tot ginecologul (cu analizele aferente) poate spune "ce si cum"
laura1970
mochaccino

Re: Secretii vaginale neobisnuite :(

Mesajde Arianna » Mie Mai 24, 2006 12:57 pm

Buna Loredana!
Parerea mea este ca trebuie sa te duci la doctor, ca sa-ti faca un test microbiologic. Poti avea o bacterie, cum ar fi, candida sau trichomonas, etc, ceea ce nu inseamna o boala venerica, si nu se iau neaparat numai prin contact sexual. Poti alege un medic femeie, daca asta te face sa te simti mai confortabil. Oricum, parerea mea personala este ca trebuie facut un consult ginecologic anual. Rusinea trebuie lasata deoparte, este de datoria noastra sa ne ingrijim :)
Arianna
cafe-latte

Mesajde loredana5 » Mie Mai 24, 2006 2:33 pm

Stiu ca toata lumea asta ar zice "e mai bine sa mergi la ginecolog"! dar vroiam sa va intreb,doar asa sa stiu daca nu e ceva mai grav!Dar nu cred ca e candida pt ca n-am scurgeri vascoase,mancarimi vulvare,iritare sau altele.
Am luat destule antibiotice pt tratarea altor afectiuni,de aceea va intrebam daca exista tratamente naturiste pt ingrijire.Vreau sa mai mentionez ca in perioada sangerarii ( ciclului menstrual) nu am simtit nici un fel de miros neplacut sau vreo schimbare.Stiu ca aceste scurgeri sunt normale dar m-a sperita compozitia mult prea lichida si mirosulOricum va multumesc :cry:
loredana5
cafe-latte

Mesajde ariadna79 » Joi Mai 25, 2006 10:19 am

de la antibiotice ai scurgerile, fa niste spalaturi vaginale cu bicarbonat de sodiu, la un litru de apa cand da in clocot opresti focul si pui trei lingurite de bicarbonat luat de la farmacie si faci spalaturi, regleaza aciditatea vaginului. Si spala-te local cu sapun moale de copii cu ph neutru, e foarte important.
ariadna79
irish coffee

Mesajde nunuda » Joi Mai 25, 2006 12:56 pm

nu face nimic dupa ureche(scris :D )! mergi la medic si fa-ti analizele!
nunuda
cafe-latte

Mesajde monicutabulinita » Joi Mai 25, 2006 5:23 pm

Buna, si eu am avut problema ta, si recunosc ca este foarte neplacut, dar mi-am facut curaj si am fost la un medic ginecolog, care mi-a facut analize iar apoi mi-a prescris un tratament.Am avut candida, care dupa cum mi-a spus doctorita se poate face si de la constipatie. Oricum scapi foarte greu de ea.... :|
monicutabulinita
cafe-latte

Mesajde Klein Andreea » Vin Mai 26, 2006 8:33 am

scuze, de femeie nespalata.hai sariti si dati-va de gol, candidelor.
Klein Andreea
espresso

Mesajde mira77 » Vin Mai 26, 2006 9:44 am

un cataroi meriti nu o piatra.....nu trebuie sa fii imputita sau nespalata ca sa contactezi o candida sau trichomonas.....i se poate intampla oricui....
omul cu adevarat bun este doar cel ce ar fi putut fi rau si n-a fost.-N. IORGA.
mira77
irish coffee

Mesajde Klein Andreea » Vin Mai 26, 2006 9:51 am

hai sa fim seriosi, cine are venerica este nespalat si genetic provine dintr-un loc unde inca se foloseste ziarul -in cazul ce -l mai fericit sau frunza de brusture de linga gard.
Klein Andreea
espresso

Mesajde mira77 » Vin Mai 26, 2006 10:15 am

nu e chiar asa andreea....daca vrei sa stii candida o faci si daca mananci f multe dulciuri.....flora vaginala e f sensibila si orice dezechilibru al organismului o afecteaza....
omul cu adevarat bun este doar cel ce ar fi putut fi rau si n-a fost.-N. IORGA.
mira77
irish coffee

Mesajde Klein Andreea » Vin Mai 26, 2006 10:25 am

auzi, tu chiar nu realizezi ca este o infectie?doamne, dar mare iti e gradina.ai si pentru cine, de fapt.
Klein Andreea
espresso

Mesajde leoaicagina » Vin Mai 26, 2006 10:29 am

http://www.copilul.ro/a_3_379_Candidoza ... cans_.html

cititi aici sa nu mai vorbiti aiurea..
leoaicagina
frappuccino

Mesajde yaluro » Vin Mai 26, 2006 10:31 am

mira este pasionata de crescut copii ,nu de regulat...
yaluro
frappuccino

Următorul

87 mesaje • Pagina 1 din 61, 2, 3, 4, 5, 6

Înapoi la Sanatate