dupa cat timp se poate face testul de sarcina?

Subiecte fierbinti, dar si serioase.

Moderatori: dragos6, Night_du, paagli, 121

6 mesaje • Pagina 1 din 1

dupa cat timp se poate face testul de sarcina?

Mesajde elenuzzy » Dum Apr 26, 2009 10:40 pm

as dori si eu sa aflu dupa cat timp pot face un test de sarcina... mi-am inceput viata sexuala acum 2 saptamani... si nu stiu cand imi vine ciclul... asa ca nu pot sti daca imi intarzie sau nu...si as dori sa aflu dupa cat timp pot afla daca sunt sau nu insarcinata... astept un raspuns urgent... va multumesc
elenuzzy
cafe-latte

Mesajde midnight555 » Lun Apr 27, 2009 8:33 am

Dupa 2 saptamani de la conceptie. Si invata sa notezi pe calendar cand iti vine menstruatia, mai ales daca ai o viata sexuala activa.
Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca. Si nu sunt sigur in legatura cu primul. Albert Einstein
midnight555
cappuccino

Mesajde dragos6 » Lun Apr 27, 2009 9:17 am

Toate testele de sarcina functioneaza pe principiul detectarii unei substante hormonale specifice in sange sau in urina, substanta care este prezenta doar atunci cand femeia este gravida. Aceasta substanta, gonadotropina corionica umana, se numeste colocvial hormonul sarcinii.

Testele de sange va pot spune daca ati ramas insarcinata in interval de 6-8 zile dupa ovulatie (dupa ce ovarul a secretat un ovul), iar testele de urina pot detecta sarcina dupa circa doua saptamani de la ovulatie. Insa unele teste de urina mai sensibile va pot spune daca sunteti gravida la 6 zile dupa conceptie sau la o zi de intarziere a menstruatiei.

Testele de urina au o fidelitate mare, in general situata intre 97% si 99%. Daca insa testul nu este aplicat corect, fidelitatea scade. Trebuie verificat ambalajul, ca in cazul oricarui produs, pentru a vedea daca testul este in termenul de garantie, altfel el pierzandu-si fidelitatea. Majoritatea testelor recomanda sa se repete procedura peste cateva zile, pentru a diminua probabilitatea de eroare. Indiferent de rezultat, pentru mai multa siguranta va puteti contacta medicul. Testul de sarcina interfereaza preponderent cu tratamentele hormonale impotriva infertilitatii, deoarece aceste medicamente contin de regula hormonul de sarcina.

(sursa)

note:
  • nu e mai simplu sa te informezi INAINTE sa incepi viata sexuala? si mai ales, sa te protejezi cum se cuvine? e totusi corpul tau, nu un cos de gunoi... :sad:
  • hormonul asta incepe sa fie secretat deindata ce ovulul fecundat se nideaza, deci primele semne pozitive pot apare dupa circa 7 zile de la fecundare. ATENTIE! fecundarea NU e musai rezultatul unui act sexual petrecut in ACEEASI zi! spermatozoizii pot trai chiar si 48 de ore in caldurica pe care le-o oferi tu!
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde Zambi » Mar Apr 28, 2009 2:04 pm

Dupa noile date omologate de Societatea Moderna de Stiinta Europeana, testul de sarcina se poate face imediat dupa menarha, adica prima menstruatie. Inca nu sunt studii care sa recomande utilizarea testelor de la gradinita.
Zambi
espresso

Mesajde dragos6 » Mar Apr 28, 2009 2:32 pm

Zambi scrie:... Inca nu sunt studii care sa recomande utilizarea testelor de la gradinita.

pacat... :sad: ai fi putut afla cand o sa-ti mai faca mintea un pui. :P
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde Zambi » Mar Apr 28, 2009 6:46 pm

Eram in urma cu stiinta la gradinita. Acum sunt informata informata, trec pe a III-a si fac vizite la sexolog. La colt de buticul cu dulciuri din fata scolii.
Zambi
espresso

6 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Sex si viata intima