sfaturi pentru femei

Prieteni, rude, cunostinte si cum ne intelegem cu ei

Moderatori: dragos6, dargo, dorina17, 121

26 mesaje • Pagina 1 din 21, 2

sfaturi pentru femei

Mesajde ela74 » Lun Feb 12, 2007 10:47 am

Asa cum spunea Read_my_lips intr-un topic mai vechi, "Viata in 2" e plina de topice deschise de femei singure, triste, inselate, parasite, care cauta cu disperare sfaturi/sugestii care sa le scoata din [ie8f656]borcanul cu melancolie[/ie8f656] si sa le dea un sens vietii.
Fac o invitatie deschisa pentru [be8f656]Brighi si adada [/be8f656]sa ne impartaseasca din experienta lor de femei cu mariaje fericite(stiu ca inca ma citesc :D ,daca nici topicul asta nu le aduce inapoi pe 121, cred ca am sa iau si eu o pauza..)
Nu este un topic cu dedicatie :) , invit toate femeile care au reusit sa depaseasca o criza in relatia lor si-au stiut cum sa gestioneze un moment critic , sa ne povesteasca asta.Punctat:care a fost criza, si ce modalitati de rezolvare au gasit.Asta asa, ca mobilizare, la inceput de saptamana! :P
ela74
irish coffee

Mesajde ankita » Lun Feb 12, 2007 11:58 am

Eu una sunt casatorita recent..probleme nu am avut...dar am avut o relatie inainte de casatorie cu un tip care mi-a scos peri albi vre-o 2 ani si jumatate...deee tanara...fara experienta si tanjeam dupa atentie....
Pana intr-o zi cand m-au apucat pe mine nervii si am hotarat ca nu mai vreau sa fiu impreuna cu respectivul....omul nu s-a lasat batut si cica sa ne despartim dar sa ramanem parteneri de sex...si sa ne mai intalnim din cand in cand...

Si eu care am si eu mandria mea...am zis sa-i dau o lectie sa o tina minte...
Intr-o zi mi-a spus sa ne intalnim ca cica vrea sa ne vedem....etc,etc...i-am spus ca nu am timp ca trebuie sa ma vad cu o prietena( ceea ce era adevarat)nu si nu sa ne vedem( ptr o descarcare hormonala)
Am spus ok si i-am spus ca nu am mai mult de 45 de min....am ajuns la locul cu pricina....sa inceapa dansul la orizontala si i-am spus sa se grabeasca ca nu am timp....omul se agita de zor eu cu ochii pe ceas...HAI MAI REPEDE CA NU AM TIMP....faptul s-a consumat...tipu cica sa mai stau putin..eu i-am spus ca ma grabesc...m-am imbracat si am plecat...de atunci nu l-am mai vazut...viata mea a luat un alt curs...s-au intamplat multe...
Desi ceea ce am scris poate pare ciudat...sincer asa s-a intamplat...desi am avut sentimente puternice ptr aceea persoana am realizat ca nu ERA BUN PTR MINE...si m-ar fi tras in jos in timp daca as mai fi continuat relatia...
Din relatia respectiva am invatat SA VREAU MAI MULT...SA NU FAC COMPROMISURI DACA JUMATATEA MEA NU ESTE GATA SA FACA SI EA COMPROMISURI DACA E NECESAR...AM INVATAT CA NU TOT CEEA CE ZBOARA SE MANANCA..NU TOT CEEA CE STRALUCESTE ESTE AUR...SI ORICE RELATIE AR TREBUI SA FIE O IMPLICARE 100% DIN AMBELE PARTI....

Ptr femeile singure..nesigure...frustrate....
Nu disperati...AVETI INCREDERE IN VOI...lipsa de incredere in sine...duce la multe probleme...invatati sa va placeti asa cum sunteti...nu conteaza body size,culoarea parului sau a pielii,conteaza sa crezi in propriile forte!!!!

Si sincer oamenii sunt mult mai puternici decat par...si pot fi capabili de lucruri minunate daca vor cu adevarat!!!
NEVER SAY NEVER....AND SMILE TODAY TOMORROW CAN BE WORSTE!!!
ankita
espresso

Re: sfaturi pentru femei

Mesajde dumitruapostol » Lun Feb 12, 2007 12:15 pm

[quote464d3b="ela74"]Fac o invitatie deschisa pentru [b464d3b]Brighi si adada [/b464d3b]...,daca nici topicul asta nu le aduce inapoi pe 121, cred ca am sa iau si eu o pauza...
[/quote464d3b]

[color=green464d3b][b464d3b]Brighi si Adada sunt de mult oale si ulcele.Sau poate pe campii verzi pline cu ingerasi frumosi si cu patratele pe burta. :D

Cat despre pauza, la unele intreprinderi exista asa numitul "remont", o pauza de 2-3 luni cand se repara sau inlocuiesc utilajele.In acest timp oamenii sunt trimisi acasa.
Probabil ca nu ar strica o schimbare totala a site-ului 121 intr-o perioada de cateva luni si in timpul careia nimeni sa nu mai poata intra.
Dupa o asa pauza fiecare va reveni cu un nou suflu.[/b464d3b][/color464d3b]
dumitruapostol
Sf. Moderatorie cel Nou

Mesajde danielaz » Lun Feb 12, 2007 1:22 pm

[quote992323="dumitruapostol"][quote992323="ela74"]Fac o invitatie deschisa pentru [b992323]Brighi si adada [/b992323]...,daca nici topicul asta nu le aduce inapoi pe 121, cred ca am sa iau si eu o pauza...
[/quote992323]

[color=green992323][b992323]Brighi si Adada sunt de mult oale si ulcele.Sau poate pe campii verzi pline cu ingerasi frumosi si cu patratele pe burta. :D

Cat despre pauza, la unele intreprinderi exista asa numitul "remont", o pauza de 2-3 luni cand se repara sau inlocuiesc utilajele.In acest timp oamenii sunt trimisi acasa.
Probabil ca nu ar strica o schimbare totala a site-ului 121 intr-o perioada de cateva luni si in timpul careia nimeni sa nu mai poata intra.
Dupa o asa pauza fiecare va reveni cu un nou suflu.[/b992323][/color992323][/quote992323]
Te oferi preacuvioase?
Oricum de saptamana viitoare incepe Postul Pastelui.
danielaz
cappuccino

Mesajde ela74 » Lun Feb 12, 2007 1:42 pm

[quote72ff74="dumitruapostol"][quote72ff74="ela74"]Fac o invitatie deschisa pentru [b72ff74]Brighi si adada [/b72ff74]...,daca nici topicul asta nu le aduce inapoi pe 121, cred ca am sa iau si eu o pauza...
[/quote72ff74]

[b[color=red72ff74]]Brighi si Adada sunt de mult oale si ulcele.Sau poate pe campii verzi pline[/color72ff74] cu ingerasi frumosi si cu patratele pe burta. :D

Dupa o asa pauza fiecare va reveni cu un nou suflu.[/b][/color][/quote72ff74]

e foarte urat ce spui despre cele 2 moderatoare..si in plus esti off topic.. :sad:
ela74
irish coffee

Mesajde ariadna79 » Lun Feb 12, 2007 2:07 pm

FEMEILE AR TREBUI SA AIBA INCREDERE IN ELE, ASTA LE CAM LIPSESTE LA MAJORITATEA
ariadna79
irish coffee

Mesajde chanoya » Lun Feb 12, 2007 2:32 pm

Usor sa vorbesti de rau persoane care nu sunt de fata, nu?
Cam asta se face aici si pacat!

In rest ...frumoasa idee de topic [bbc1620]ela[/bbc1620] !
Esentialul este nu sa traiesti, ci sa traiesti cum trebuie!
chanoya
frappuccino

Mesajde ela74 » Lun Feb 12, 2007 3:37 pm

[quotec8559a="chanoya"]Usor sa vorbesti de rau persoane care nu sunt de fata, nu?
Cam asta se face aici si pacat!

In rest ...frumoasa idee de topic [bc8559a]ela[/bc8559a] ![/quotec8559a]

mesc chanoya! :) dar te astept cu sfaturi/sugestii, nu neaparat intamplari personale, pot fi [ic8559a]si din auzite![/ic8559a] :D

M-am gandit la cateva situatii in care , marea majoritate a femeilor nu stiu cum sa reactioneze, sau daca o fac, o fac impotriva lor;Iata cateva

-cand o femie e inselata
-cand alta femeie ii face avansuri sotului (iubitului)
-cand el nu vrea sa se insoare , desi locuiesc impreuna
-cand nu se impaca cu soacra/cumnata
-cand ea nu lucreaza, iar sotul, ca unic intretinator de famile isi ia o caruta de drepturi si zero obligatii
-cand ea castiga mai mult iar el e parazit
-cand el e alcoolic
-cand exista probleme de comunicare in cuplu
-cand cuplul nu poate avea copii(un avort nereusit care duce la sterilitate, sau cauze [ic8559a]naturale[/ic8559a])
-cand el nu are stabilite prioritatile, iar familia lui primeaza
-etc, etc..mai completati voi
ela74
irish coffee

Mesajde soranasky » Lun Feb 12, 2007 4:08 pm

[quote4c209b="ela74"][M-am gandit la cateva situatii in care , marea majoritate a femeilor nu stiu cum sa reactioneze, sau daca o fac, o fac impotriva lor;Iata cateva

-cand o femie e inselata (1)
-cand alta femeie ii face avansuri sotului (iubitului)(2)
-cand el nu vrea sa se insoare , desi locuiesc impreuna(3)
-cand nu se impaca cu soacra/cumnata (4)
-cand ea nu lucreaza, iar sotul, ca unic intretinator de famile isi ia o caruta de drepturi si zero obligatii (5)
-cand ea castiga mai mult iar el e parazit (6)
-cand el e alcoolic (7)
-cand exista probleme de comunicare in cuplu (8)
-cand cuplul nu poate avea copii(un avort nereusit care duce la sterilitate, sau cauze [i4c209b]naturale[/i4c209b]) (9)
-cand el nu are stabilite prioritatile, iar familia lui primeaza (10)
-etc, etc..mai completati voi[/quote4c209b]
1, 3, 5,6,7,10 - cam dau papucii. la celelalte trebuie sa ma gandesc. din punctul meu de vedere ca una care a fost inselata, a intretinut o putoare,si am dat peste ala cu familia care primeaza sunt situatii care tin de respectul pe care ti-l acorda si de viziunea pe care o are supra vietii. daca lui i se pare normal si natural sa se culce cu tot ce se impiedica si ii cade in ... nu se va schimba. daca este putoare si nu-l intereseaza ca muncesti pana cazi lata si vrea sa-i fie numai lui bine nu se poate schimba, daca pentru el ma-sa sau tac-su sau sor-sa sunt cei mai importanti iar nu ai ce schimba. poti sa faci un om cel mult sa nu-si mai lase sosetele imprastiate prin casa dar in rest...nu stiu. poate sunt si femei fantastice care pot sa schimbe fundamental un barbat. poate sunt si barbati capabili sa iubeasca atat de mult incat sa vrea sa fie mai buni pentru femeia pe care o iubesc. eu nu vreau sa pierd timpul cu incercari. cer prea multa energie, prea multi nervi consumati... iar mie imi place linistea.in general cred ca fiecare femeie are barbatul pe care si-l merita. am avut cateva experiente mai neplacute. m-am tavalit nitel. am invatat multe din ele. nu merita. nu merita sa fiu nefericita pentru nimeni. nu iubim o singura data in viata si nu moare nimeni din dragoste. asa ca sfatul meu pentru orice fata din lumea asta este: daca un barbat nu te iubeste frumos, nu te respecta, nu-ti ofera afectiune, tandrete si tot ce mai ai nevoie, schimba-l!
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
soranasky
frappuccino

Mesajde tau_xxx » Lun Feb 12, 2007 4:45 pm

sorana, ma amuza mereu posturile tale..:D
teoria o stii la perfectie, ce bine ar fi (pentru tine) daca ai si aplica-o... :alien:

Un mic comentariu vis-a-vis de ultima fraza:"daca un barbat nu te iubeste frumos, nu te respecta, nu-ti ofera afectiune, tandrete si tot ce mai ai nevoie, schimba-l!"

Si daca iti ofera toate astea, tot il schimbi, nu?Ca te plictisesti..:D
Ultima oară modificat de tau_xxx pe Lun Feb 12, 2007 5:09 pm, modificat 1 dată în total.
tau_xxx
frappuccino

Mesajde soranasky » Lun Feb 12, 2007 5:09 pm

[quotec4bb7d="tau_xxx"]sorana, ma amuza mereu posturile tale..:D
teoria o stii la perfectie, ce bine ar fi (pentru tine) daca ai si aplica-o... :alien:[/quotec4bb7d]
asta imi zic si eu de fiecare data cand o dau in bara. da si cand oi aplica-o...mama, mama :D :D :D
soranasky
frappuccino

Mesajde soranasky » Lun Feb 12, 2007 5:11 pm

[quote87835d="tau_xxx"]sorana, ma amuza mereu posturile tale..:D
teoria o stii la perfectie, ce bine ar fi (pentru tine) daca ai si aplica-o... :alien:

Un mic comentariu vis-a-vis de ultima fraza:"daca un barbat nu te iubeste frumos, nu te respecta, nu-ti ofera afectiune, tandrete si tot ce mai ai nevoie, schimba-l!"

Si daca iti ofera toate astea, tot il schimbi, nu?Ca te plictisesti..:D[/quote87835d]
din vasta mea experienta rezulta ca ai dreptate, mi-a oferit de toate si i-am dat papucii, era ....dubios de perfect :cool:
Duamne ce defecta sunt! :D
soranasky
frappuccino

Mesajde Geany_bc » Mar Feb 13, 2007 10:27 am

Am trecut si eu anul trecut printr-o perioada grea, de cumpana as putea sa spun pentru casnicia mea.
Cum am reusit sa trec peste ea? In primul rand prin comunicare, eu in general nu pot sta linistita cand ceva scartaie si atunci incerc sa gasesc solutii, apoi prin recunoasterea greselilor si prin compromisuri de ambele parti.
Cateodata ma bucur ca am trecut prin acea cumpana, caci ne-am redescoperit unul pe altul, am reusit sa iesim din monotonia care incepea sa puna stapanire pe casnicia noastra, ne-am schimbat in bine amandoi si iubirea noastra parca a renascut cu forte mult mai puternice. :drunken:
Geany_bc
irish coffee

Mesajde ela74 » Mar Feb 13, 2007 10:28 am

[quote532e02="ela74"]

-cand alta femeie ii face avansuri sotului (iubitului)
[/quote532e02]

Oricat ar parea de ciudat, cand o alta femeie este interesata de partenerul tau, cea mai indicata actiune este s-o ignori.Daca intri in polemica cu ea , individa prinde curaj, isi da seama ca-o simti ca un potential pericol si actioneaza mai intens.In plus, poate ataca in locatii in care tu nu esti prezenta, si prin absenta ta ea poate castiga puncte.Apoi, poti deveni tinta glumelor, a barfelor celor din jur si-ti pui si partenerel intr-o postura proasta.Cea mai fericita metoda de-a scapa de cotocarla este ca partenerul tau s-o puna la punct! :twisted:
ela74
irish coffee

Mesajde cordula » Mar Feb 13, 2007 4:06 pm

Eu de obicei cand vad ca n-am cu cine discuta imi iau jucariile si am plecat.
Asa am incheiat conturile cu soacra mea care voia sa ma desparta de sot cu orice pret ca ea considera ca fosta sotie a sotului meu e femeia care i s-ar potrivi lui mai bine. Sotul a pus-o la punct, desi i-a luat ceva timp sa creada ca mama lui gandeste atat de odios.
Stiam ca daca sar eu la ea sotul m-ar lua de nebuna si tot ea ar castiga. Am avut grija ca sotul sa priceapa singurel despre ce era vorba. :twisted:
cordula
frappuccino

Următorul

26 mesaje • Pagina 1 din 21, 2

Înapoi la Noi si ceilalti