Stie cineva la e foloseste duphaston-ul?

Probleme de sanatate si raspunsuri la ele

Moderatori: dragos6, Night_du, paagli, 121

9 mesaje • Pagina 1 din 1

Stie cineva la e foloseste duphaston-ul?

Mesajde rramy » Joi Sep 15, 2005 9:43 am

Buna fetelor!Pentru ca vreau sa raman insarcinata medicul mi-a recomandat duphaston pentru reglarea menstruatiei si accelerarea fertilitarii!A fost cineva in situatia mea si a ramas insarcinata cu ajutorul duphastonu-lui?E posibil sa ma ingras sau sa-mi creasca sanii de la el?Am facut control si eco si nu am absolut nimic!Mersic!
rramy
cafe-latte

RE: Stie cineva la e foloseste duphaston-ul?

Mesajde genny76 » Joi Sep 15, 2005 11:14 am

eu am facut tratament cu duphaston pentru noduli mamari dar pentru sarcina nu cunosc.Oricum acest produs nu iti poate face rau ptr ca regleaza estrogenii si hormonii.Bafta multa si mult

Sa ramanem oameni atata timp cat stiinta nu descopera ca suntem altceva.
genny76
espresso

Mesajde rramy » Joi Sep 15, 2005 11:44 am

Buna Genny!Am citit despre un caz in care o fata era insarcinata si era in prag de avort.Medicul i-a recomandat duphaston , a reusit sa tina sarcina si acum are un baietel sanatos si frumos!Nu credeam ca este asa de eficient!PA!
rramy
cafe-latte

Mesajde Figovici » Joi Sep 15, 2005 4:04 pm

<A href="http://www.solvay-pharma.ro/products/gynecology/duphaston.php">http://www.solvay-pharma.ro/products/gynecology/duphaston.php</A> ai aici detalii despre medicament
Tot ceea ce se intampla, se intampla pentru ca asa trebuie sa se intample.:coffee2:
Figovici
frappuccino

Mesajde CORI2168 » Joi Sep 15, 2005 10:16 pm

Dragelor,
Sie am primit tratament cu duphaston pentru nodulii mamari dar al doilea medic pe care l0am vizitat (dupa ce luasem tratamentul!) mi-a spus ca este nociv si ca poate fi cauza unui cancer uterin...MAI INTREBA UN MEDIC INAINTE DE A-L UTILIZA!
MULTA SANATATE!
CORI2168
espresso

Mesajde rramy » Vin Sep 16, 2005 9:38 am

Buna Cori!Tocmai de-aia am inceput sa iau duphaston pentru ca mi-a fost recomandat de medic pentru reglarea mentruatiei si accelerarea fertilitatii!Bine-nteles ca nu-l luat la intamplare pentru ca sunt impotriva medicamentelor!Mersi1 Pa!Pa!
rramy
cafe-latte

Re: RE: Stie cineva la e foloseste duphaston-ul?

Mesajde lumy_nica » Mar Feb 19, 2008 10:32 pm

genny76 scrie:eu am facut tratament cu duphaston pentru noduli mamari dar pentru sarcina nu cunosc.Oricum acest produs nu iti poate face rau ptr ca regleaza estrogenii si hormonii.Bafta multa si mult

cum ai folosit duphastonul ptr noduli mamari. si eu am aceeasi problema. eu iau din ziua a16 a 10 zile cate o pastila pe zi timp de 6 luni. vreau sa stiu daca pe timpul menstruatiei se intrerupe tratamentul. eu am menstruatie la 21 de zile. doctorita mi-a zis ca de la duphaston se duce menstrutia mai incolo dar daca nu e asa ce fac iau pe menstruatie? la tine a dat roade?
lumy_nica
cafe-latte

Mesajde dragos6 » Mar Feb 19, 2008 11:43 pm

daca tu crezi ca o forumista care a scris mesajul asta cam acu' trei ani si de vreo doi n-a mai avut nicio activitate in forum iti va citi intrebarea si va mai si raspunde... esti SUPERoptimista.

incearca sa-i dai un mail (are activ butonul mail Imagine , deci apesi pe ala si incerci sa-i scrii direct).
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

duphaston

Mesajde dusa » Vin Mar 21, 2008 2:23 pm

Duphastonul este progesteron sintetic; utilizarea lui trebuie intrerupta in timpul ciclului. Este posibil ca acest tratament sa nu-ti foloseasca DELOC deoarece:
1. polimenorrea poate sa aiba alte cauze decat deficienta de progesteron;
2. orice hormon sintetic este periculos deoarece (a) scade productia proprie de acel hormon - organismul considera ca are "prea mult" (b) nu este recunoscut de toate celulele receptoare din organism datorita dimensiunilor moleculelor (c) creste riscul de cancer
Ai facut analizele hormonale in ziua a 3-a, a 14 -a si inainte de ciclu ?
Presupunand ca ai deficit de progesteron, intai ar trebui sa vezi CAUZA lui, apoi sa o inlaturi, sa incerci resturarea productiei hormonale proprii si, numai daca nu reusesti, sa treci la suplimente hormonale naturale (fito-hormoni - compatibili la nivel molecular cu tesuturile umane).
Daca vrei amanunte despre posibilitatile de reglare neuro-emotionala scrie-mi mesaj privat.
dusa
cafe-latte

9 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Sanatate