TREBUIE sa slabesc 25-30 kg!!!!

Cum sa mananci sanatos

Moderatori: Night_du, dargo, paagli, 121

32 mesaje • Pagina 1 din 31, 2, 3

TREBUIE sa slabesc 25-30 kg!!!!

Mesajde Gine » Joi Mai 12, 2005 12:12 pm

Va rog sa-mi dati un sfat, trebuie sa slabesc neaparat intre 25 si 30 kg.Am probleme cu sanatatea, sunt prea grasa.Multumesc
Gine
cafe-latte

RE: TREBUIE sa slabesc 25-30 kg!!!!

Mesajde madalinanita » Joi Mai 12, 2005 12:51 pm

Vreau sa iti impartasesc cum am procedat eu ca sa slabesc, dupa ce am facut primul copil (acum l-am facut si pe al doilea, dar inca nu ma pot apuca de regim, deoarece il mai alaptez).
In primul rand iti trebuie AMBITIE SI VOINTA. Daca nu le ai, atunci ceea ce iti scriu nu mai are nici un rost.
Nu am urmat un regim alimentar, deoarece e stresant sa te tot gandesti ce sa iti prepari si poate nu ai chef intr-o anumita zi de respectivele alimente.
Dimineata incepeam ziua cu un pahar de apa, apoi mancam 2 felii de paine Graham cu branza (nu de vaci, pt ca e oribila si imi ramanea pe gat) si o cana cat mai mare de ceai.
La ora 10 mancam un fruct  (in general mere, pt ca era iarna).
La pranz, daca eram acasa mancam mancare obisnuita; iar daca eram la seviciu imi luam o salata de legume (inclusiv cartofi, desi nu prea sunt indicati in cure de slabire, dar nici nu vroiam sa fie f infometata, ca atunci e mai rau) cu peste sau carne; sau cand nu aveam salata, imi luam un ou fiert, un iaurt si un sandwich cu cascaval si sunca slaba de pui.
La ora 16 - un fruct.
Si de acum incepea "distractia", adica faceam zilnic antrenament, minim 30 de minute.
Deci ultima masa era la ora 16. Daca imi era f foame mai beam o cana de lapte.
Si lichide cat mai multe in cursul zilei.
Parerea mea este ca daca nu faci si antrenament( nu neaparat la sala, eu am facut acasa), nu prea se vad rezultatele.
Eu am reusit sa slabesc (vreo 15 kg) in 5-6 luni.
Iti urez REUSITA.
madalinanita
cafe-latte

Mesajde cezarra » Joi Mai 12, 2005 1:51 pm

primul sfat ar fi sa nu slabesti foarte repede, pentru ca cele cateva kg date rapid jos se vor pune si mai repede la loc. incearca un regim disociat(montigniac). are la baza, dupa cum ii spune si numele disocierea alimentelor. principala regula este sa nu combini glucide cu lipide la o masa.. deasemenea, nu trebuie sa bei lichide in timpul sa imediat dupa masa.. la fel si fructe. ar fi multe reguli. eu le-am gasit pe <A href="http://www.idieta.ro/dieta/346_michel_montignac_sau_disocierea_alimentelor.html">http://www.idieta.ro/dieta/346_michel_montignac_sau_disocierea_alimentelor.html</A> 
daca vrei, iti pot da si cartea lui, in format electronic. (<A href="mailto:cezara_g@yahoo.com">cezara_g@yahoo.com</A>)
cezarra
cafe-latte

Mesajde gabitzone » Joi Mai 12, 2005 6:39 pm

draga gine... exact asta e cel mai mare secret in a slabi: vointa si ambitia... eu, cind m-am hotarit sa slabesc aveam 70 de kg... mi se parea imposibil... acum am 53... este adevarat ca am slabit in timp, usor, in jur de 2 ani... cum: am scos piinea, sulciurile, am consumat ceai - 2 l pe zi, am mers pe jos foarte mult... atit! in rest - nimic altceva. Si acum a rams cu obiceiul acesta de-a bea lichde, de-a merge pe jos... daca azi maninc mai mult, in urmatoarea zi am grija sa nu se mai intimple. Doar asta a dat rezultat la mine. O cura impusa, stricta - nu m-a ajutat niciodata. Dupa trei zile de chin - nu nimeream mai repede frigiderul, imi tremurau picioarele - si sa te tii... pina intr-o zi, cind totul a venit pur si simplu. Ambitia si vointa m-au ajutat cel mai mult! Succes mult, vei reusi!
gabitzone
cafe-latte

Mesajde ileekitty » Vin Noi 25, 2005 9:46 pm

cea mai buna este cea data de nutritionist
:!:
ileekitty
cafe-latte

Mesajde nemonavicusrino » Mie Dec 07, 2005 8:23 pm

[quotee62db7="ileekitty"]cea mai buna este cea data de nutritionist
:!:[/quotee62db7]

Te inseli...cea mai buna e data de propriul tau organism...dupa o cunoastere temeinica a propriului organism...a ce poate face si ce nu poate face...
+
asa cum s-a spus...ambitie si vointa.
P.S. no offence
GLADIATOR - SOLITAR NAVIGATOR - TUAREG

http://nemolovegod.blogspot.com

NEMO NISI MORS
nemonavicusrino
cafe-latte

Mesajde mona26 » Lun Dec 26, 2005 10:15 pm

nutritionistul este salvarea ta.
mona26
cafe-latte

Mesajde kelly21 » Vin Dec 30, 2005 12:03 am

Un nutritionist este de crezut. Nu prea am auzit sa fi avut cineva probleme dupa consultarea lui. O cura buna este aia in care nu-ti infometezi organismul. Am gasit de curand o carte, de a carei existenta stiam, cum sa te hranesti sanatos in functie de grupa sanguina. Pentru cei cu grupa 0 sunt cele mai multe restrictii. Eu fac foarte mult sport, de cativa ani, si-mi mai permit sa fac rabat de la unele reguli. Trebuie sa-ti cunosti bine organismul, si mare grija cu aceste cure, sa nu luati in greutate mai mult decat ati avut!
Succes! Aveti incredere in voi! :)
Numai dupa invidia altora iti dai seama de propria ta valoare. (Tudor
Musatescu)
kelly21
irish coffee

Mesajde gabi85 » Lun Feb 06, 2006 10:44 pm

25 kg nu este acelashi lucru cu 5 kg. pt o astfel de pierdere in greutate nu itzi trebuie o dieta,trebuie sa itzi schimb total modul de viata. cred ca stii regulile de aur: renunti la paine, la zahar(atat cat poti) la prajeala definitiv si la mancatul dupa ora 7 seara. legumele si fructele sunt sfinte, sa nu iti lipseasca dinm frigider,pot fi o gustare perfecta fara sa iti afecteze silueta. Mancatul la ore fixe face si el minuni. acorda-ti cel putin 10-15 minute pt fiecare masa in parte si ai grija la fiecare imbucatura. nu e greu dar nici usor. depinde cum iti educi organismul. Succes!
gabi85
cappuccino

TREBUIE SA SLABESC 25-30 DE KG

Mesajde Simosymo » Joi Feb 09, 2006 10:06 am

Buna tuturor
Eu sunt noua aici si am citit cu interes despre ce se vb.pe acest forum.
Si eu vreua sa slabesc vreo 7,8 kg dar nu reusesc nici cum.
A folosit cineva HERITAGE?Daca da, ati mai pus kg. la loc dupa ce nu ati mai luat?
Merci.
Simona.
Simosymo
cafe-latte

Fara dieta am slabit cat am vrut eu

Mesajde onix_82 » Sâm Feb 18, 2006 1:57 pm

fetelor, eu sunt o persoana foarte pofticioasa, daca poftesc la ceva si nu am, fac temperatura, si atunci ce dieta sa tin eu ca sa pot da jos kg in plus? Am gasit niste prafuri elvetiene ce sunt 100%naturale, ce nu mi-au creat nici anemie, ba mai mult am mult mai multa energie acum.Daca le vreti si voi , cautati-ma pe adresa mea de mail, onix_82@yahoo.com
onix_82
cafe-latte

Mesajde andutza}{ » Mar Iul 18, 2006 1:27 pm

Si eu am aceeasi problema! Doresc sa slabesc cam 20 de kg deoarece sunt prea grasa! Cunoaste cineva o dieta nu foarte drastica dar care sa aiba efect imediat sau macar indepartat dar sa aiba??
andutza}{
cafe-latte

Mesajde yaluro » Mar Iul 18, 2006 3:16 pm

anduto daca esti cam in depresie nu ai nici o sansa, fiindca unica ta bucurie este frigiderul. Nu cumva esti bulimica pe fond psihic ?
yaluro
frappuccino

Mesajde andutza}{ » Mie Iul 19, 2006 8:55 am

Nu am spus ca nu ma pot abtine de la mancare ba din contra ca nu ma omor cu ea! Mananc doar de 2 ori pe zi! ingrasarea a fost un efect al bolii tiroidiene! Eu doresc o dieta mai usor de tinut deoarece nu o pot tine foarte stric in timpul serviciului!
andutza}{
cafe-latte

Mesajde dorina17 » Mie Iul 19, 2006 10:49 am

[quote61436b="andutza}{"]Nu am spus ca nu ma pot abtine de la mancare ba din contra ca nu ma omor cu ea! Mananc doar de 2 ori pe zi! ingrasarea a fost un efect al bolii tiroidiene! Eu doresc o dieta mai usor de tinut deoarece nu o pot tine foarte stric in timpul serviciului![/quote61436b]
Draga mea, glanda tiroida poate fi usor controlata facand o cura cu tinctura de valeriana, dar crede-ma, daca nu-ti impui singura, fara sa dai vina pe alte motive, nu ai nici o sansa sa slabesti. Si cred ca ti-ai dat seama cam tarziu ca ai depasit masura cu kilogramele, scapi mai greu de ele acum. Iar cu mancatul de doua ori pe zi....depinde cat mananci de 2 ori pe zi. Eu spre exemplu cele mai multe kg. le-am capatat cand mancam doar o data pe zi, si asta seara dupa ora 8, pentru ca nu aveam timp in cursul zilei. Dar daca am mai mult cu vreo patru kg. decat inaltimea ma consider deja prea grasa si intru in panica.
Imagine
In viata exista doua tragedii. Una e sa obtii ceea ce doresti cealalta sa nu obtii(G.B.S)
dorina17
blue eyes

Următorul

32 mesaje • Pagina 1 din 31, 2, 3

Înapoi la Dieta & nutritie