bagajul din cala avionului

Unde ai fost, unde ai vrea sa pleci, vacante si excursii... Povesteste!

Moderatori: dragos6, paagli, 121

10 mesaje • Pagina 1 din 1

bagajul din cala avionului

Mesajde elena47 » Mie Iul 28, 2010 12:42 pm

ce pot pune in bagajul din cala avionului? :-? ma refer la alimente, carne , mezel, branza, conserve, am voie sau nu? compania cu care zbor este wizz air :-\
elena47
cafe-latte

Re: bagajul din cala avionului

Mesajde Karina33 » Mie Iul 28, 2010 12:57 pm

Compania aia cu care zbori are vreun nr de tel pentru informatii? Sau un sait pe care sa fie trecute conditiile in care isi desfasoara activitatea? Daca iti spun eu ca ai voie sa iei oala cu sarmale si aia iti lasa bagajul in Ro vii si-mi ceri mie socoteala pentru informatii eronate?
viatzaerozsirozestelumeatoata
Karina33
irish coffee

Mesajde dragos6 » Mie Iul 28, 2010 1:37 pm

elena47 scrie:ce pot pune in bagajul din cala avionului? :-? ma refer la alimente, carne , mezel, branza, conserve, am voie sau nu? compania cu care zbor este wizz air :-\

cu doar 2-3 clicuri, aflai singura raspunsul:
Articole care nu sunt acceptate în bagajele înregistrate:
  • bani, titluri de valoare
  • bijuterii, metale preţioase, pietre preţioase şi semipreţioase
  • computere, camere foto, camere video, telefoane mobile sau orice alte
  • obiecte de aparatură electronică şi accesoriile acestora
  • documente oficiale, de afaceri sau personale
  • documente de călătorie sau alte documente de identitate
  • chei
  • lichide (cu excepţia: bateriei acide a unui scaun cu rotile)
  • medicamente
  • obiecte de artă
  • bunuri perisabile
În cazul în care bagajele înregistrate conţin oricare dintre obiectele din lista de mai sus, compania Wizz Air nu va fi considerată responsabilă pentru niciun fel de pierdere, distrugere, întârziere sau deteriorare a respectivelor obiecte.

dar presupunand ca ai avea voie cu un anumit produs/obiect/etc. mai trebuie sa afli si daca este permis accesul cu acel lucru in tara de destinatie (de pilda, stiam ca in SUA nu ai voie cu absolut nimic de mancare!) sa nu ai surpriza ca te opreste la vama, dupa ce zbori cu avionul!!! :))
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde elena47 » Joi Iul 29, 2010 9:54 am

mutumesc dragos6, tara este Italia :)
elena47
cafe-latte

Mesajde anena » Vin Iul 30, 2010 8:24 am

Elena, Wizz Air are conditii speciale de zbor.De altfel fiecare companie are particuleritatile ei, asa ca ar fi mai bine sa intri pe siteul lor si sa vezi exact ce si cum...
anena
frappuccino

Mesajde dragos6 » Vin Iul 30, 2010 10:04 am

@anena, daca te uti putin mai sus, atanta, la mesajul meu, vezi ca i-am dat si link, si citat exact din saitul Wizz air. :P
Imagine
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde ni-na » Vin Iul 30, 2010 3:40 pm

Am pus din cele zise de tine.......am pus si-o visinata in pet insa am ambalat-o foarte bine.Nu te cauta nimeni si ai nostri asteapta bucate traditionale,de acasa......ca din cele industriale au si nu sunt scumpe....am dus inclusiv dulceata de nuci si trandafiri sau ardei iuti,si,da,am zburat cu wizz.Nu fiti mai catolici decat papa!
ni-na
cafe-latte

Mesajde dragos6 » Vin Iul 30, 2010 4:11 pm

ni-na, nu sunt "spuse de mine", ci interzise de către compania aeriană. care, în cazul că nu-i respecţi regulile, spune că:
În cazul în care bagajele înregistrate conţin oricare dintre obiectele din lista de mai sus, compania Wizz Air nu va fi considerată responsabilă pentru niciun fel de pierdere, distrugere, întârziere sau deteriorare a respectivelor obiecte.
Imagine
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde Night_du » Vin Iul 30, 2010 6:04 pm

Nina, daca tot vrei sa duci ceva traditional, de acasa, lasa tu visinata si dulceturile.

Pune, daca tot doresti, alimente pe care le ambalezi IN VID.....
Daca gasesti UNDE....sa le faci in vid.
Eu asa am trimis din It, in Danem, cu avionul, sunca si salamuri, AMBALATE IN VID.
Da, le-am facut la mall-ul de unde le-am luat, ei aveau acest sistem de ambalare.

Nu stiu in Ro, daca gasesti un loc unde atunci cand cumperi (ca nu stiu daca prosudele tale de acasa le pune in vid) sa-ti si puna produsul respectiv in masina de vidat.

Si 1. pt Dumnezeu, mai oameni, mai lasati mancatul.... Daca tot ii este dor de casa, ca si mi-e, se pune pe avion, face un gratarrrr cu toate cele, mananca carnat pana ragaie boiereste si numa bine a facut o calatorie pana in tara sa va vada si pe voi.

Si 2. sant magazine romanesti...in It...cu produse romanesti...
Nu or fi ca si alea de acasa, dar oricum sant de natia noastra.

Si 3. te asigur ca pe tot teritoriul It, exista produse artizanale (asa se cheama) facute de om in casa lui, si puse pe piata. Nu au gustul celor din magazine, logic, sant naturale, proaspete, si costul este acceptabil.
Poate dai 1 E in plus pe un salam traditional, dar stii ca mananci bun, gustos si de la mama de acasa.
Imagine
Night_du
simply the best

Mesajde Night_du » Vin Iul 30, 2010 6:12 pm

Si pt ca tot sant eu asa...ce-i in gusa si-n capusa, chiar daca spus cu diplomatie....

Romanul este un fomist din cale afara. Peste tot unde merge are teama asta ca o sa moara de foame, ca nu are de manca, ca nu ii ca acasa la mama, ca mi-e dor de mamaliga cu branza, si pastrama, si sunca, si soricul pe care il facea mama acasa, si tot asa.
Sa te fereasca Dumnezeu ce stomac are romanul (asta o spunea si marele Fotino).

Cand am fost in Germania, am gatit alea 3 saptamanai de s-au crucit nemtii. Ca sa nu mai spun ca tomberonul de umed (ca erau pt hartie, plastic, metal si umed) care se ridica saptamanal, era plin cu resturi romanesti......

Da' e posibil ca romanul se gandeste numa' la foale?
Imagine
Night_du
simply the best

10 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Turism