Sfaturi pentru vacanta/concediu

Unde ai fost, unde ai vrea sa pleci, vacante si excursii... Povesteste!

Moderatori: dragos6, paagli, 121

38 mesaje • Pagina 1 din 31, 2, 3

Sfaturi pentru vacanta/concediu

Mesajde Bucurie » Mar Aug 23, 2011 10:55 am

Fiecare dintre noi asteptam nerabdatori vacanta/concediul si cautam destinatii, traseee interesante, urmarim atenti vremea....ne pregatim sufleteste - odata ajunsi la destinatie constatam ca mai trebuiau luate in calcul cateva amanunte care ne pot indispune pentru o vreme.
Uneori sunt ,,sarea si piperul'' dar alteori pierzi vreme indelungata daca nu stii dinainte ce ar trebui sa faci.
Abia intorsi din vacanta - cand totul este atat de ,,proaspat'' - poate vreti sa impartasiti si celorlalti cateva idei de care sa tina cont in viitor.
Bucurie
irish coffee

Re: Sfaturi pentru vacanta/concediu

Mesajde dragos6 » Mar Aug 23, 2011 2:19 pm

nu pot decât să spun că, pentru exact acest lucru, există deja un sait înfiinţat de un entuziast care are drept motto "şansa unei alegeri informate, garanţia unei vacante reuşite".
mai multe pot spune doar pe p.m., aşa cum ştii neavând voie să facem reclamă altor saituri aici. dar chiar face treabă bună!
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde Bucurie » Mar Aug 23, 2011 4:22 pm

Super!
Te rog, daca nu e mare deranjul, sa mi-l trimiti pe privat fiindca ma intereseaza.
Zi excelenta!
Bucurie
irish coffee

Mesajde michi 73 » Mar Aug 23, 2011 5:50 pm

Dupa ce intr-o excursie in grup un turist a suferit un deranjament stomacal, a renuntat la o zi de excursie ramanand la hotel din cauza ca din farmacie nu a putut lua nimic fara reteta, un altul nu a auzit telefonul de trezire iar o fetita dupa prima zi de mers a facut basici la calcaie, trei lucruri am grija sa nu-mi lipseasca: o punguta cu medicamente, nu cele pe care le iau in mod curent dar cateva preventive cum ar paracetamol sau aspirina, un desifectant gastric, niste strepsils pentru gat, cativa plasturi antialgici, leucoplast cu rivanol, etc; al doilea e un ceas mic de voiaj pe care-l pun sa sune cu un sfert de ora inaintea apelului de la receptie caci nu se lasa timp suficient pana la micul dejun. Oricat de comozi ar fi adidasii, pentru orice eventualitate mai am in geamantan o pereche de incaltari, important e sa fie purtate pentru ca piciorul sa se simta bine in ele.
Ca mergem in grup sau individual, in borseta sau gat-legau am o copie xerox dupa pasaport, cartea de vizita de la hotel si cativa euroi cat de un taxi in caz ca ma pierd.
Temperatura medie in Creta in noiembrie e 13 grade noaptea si 20 ziua iar in decembrie 11/17. Moamaa! ce dor de duca am.
"eu am fost ca tine(?),tu vei fi ca mine
michi 73
frappuccino

Mesajde vreausieu » Mie Aug 24, 2011 9:24 am

Da, da, medicamente pentru cat mai multe probleme si....ceva bani in plus.

Ca sa vezi, ce sfaturi dau eu pe forum, eu care intotdeauna imi planific excursiile de toti banii pe care ii am, asa ca am mai degraba bani in minus decat in plus...

Niste numere de telefon. Daca mergi in Romania ar fi bine sa-ti iei numarul de telefon de la OPC (protectia consumatorului) si doua-trei numere de la alte unitati de cazare din zona in care te duci (in afara de cea unde ai facut rezervarea). In strainatate in cel mai rau caz vei avea nevoie de telefonul de la Ambasada Romaniei. Eu imi mai iau (cand am) numere de telefon de la persoane care locuiesc in tara respectiva, persoane pe care le cunosc cat de cat dar nu sunt intr-o relatie de prietenie cu ele, nu doresc neaparat sa le vad (si banuiesc ca nici ei pe mine) dar intr-un caz extrem as putea apela (este vorba de fosti colegi in general).
vreausieu
cappuccino

Mesajde dragos6 » Mie Aug 24, 2011 9:46 am

Bani în plus nici io nu iau, dar am mereu la mine un card de credit (pe care pot lua toată suma disponibilă - adică vreo 500 €). Şi mai am şi cardurile de debit cu care fac majoritatea plăţilor, ca să nu stau să schimb mormane de bani în alte valute. Asta mi-a folosit mai ales în Ungaria.
PS atenţie!!! anul acesta am avut o 'surpriză' în Germania - o parte a comercianţilor de acolo nu mai acceptă decât carduri EC. Astea sunt nişte carduri pe care le-au inventat o parte dintre băncile lor (germane adică) şi nu sunt încă disponibile (şi) la noi. E bine ca pentru orice cumpărături vreţi să faceţi să aveţi în buzunar şi ceva ca$h...
Imagine
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde Bucurie » Mie Aug 24, 2011 12:01 pm

Incet incet se incropeste si-aici cate-un mesaj! :ymhug:
Eu(noi) am patit-o la vizitarea unui palat. Dupa ce am facut o coada de vreo 3/4 h fericite, n-am relizat ca iesirea - in gradinile palatului era de fapt si cu libera intrare. Ca noi cred ca s-au mai tepuit si altii fiindca pe aceeasi placuta erau scrise cuvintele ,,iesire'' si ,,gradini"....
Dupa haladuiala de rigoare prin coltul de rai(se pot inchiria masinute pt o mai rapida deplasare prin hectarele de minuni) am revenit cu gand sa vedem palatul.
Tupeul romanesc si-a spus cuvantul caci am apelat la cei de la ordine si n-am mai facut iar coada care se marise cu inca pe-atat....
Decat sa aveti dubii la luarea unor decizii(cand indicatoarele, marcajele sunt incerte) mai bine cereti un sfat autorizat. Veti fi scutiti de nervi si, mai ales, de timp pretios.
Bucurie
irish coffee

Mesajde michi 73 » Mie Aug 24, 2011 4:53 pm

Romanul se descurca in orice situatie. Daca aveti o persoana mai demolata in grup, folosit-o pana la epuizare. Asa au procedat romanasii mei cu mine la Vatican. Mi s-a asociat un ciorchine de trei-patru insotitori si am intrat cu totii peste rand. Amoral? Nu, specific romanesc.
michi 73
frappuccino

Mesajde Bucurie » Mie Aug 24, 2011 11:36 pm

Ei, nu mi-as fi permis sa nu respect randul dar mi se parea complet aiurea sa mai stau o data la coada (aproape dubla celei la care statusem) fiindca indicatoarele lor erau de o ambiguitate maxima.
Dar tot raul spre bine fiindca astfel am inchiriat masinuta pentru plimbarea prin gradina fara sa pierdem timp - la acea ora matinala inca nu se dezmeticisera toti cat era de eficienta....
Bucurie
irish coffee

Mesajde Adriana » Joi Aug 25, 2011 10:29 am

Un lucru util de stiut este urmatorul : cand intentionez sa pleci dimineata foarte devreme si pierzi micul dejun, pot merge de cu seara la receptia hotelului si sa anunti , ti se da un formular de picnic si a doua zi dimineata , la rasaritul soarelui , iti iei pachetelul de picnic si asa linistit mananci in autocar si-ti bei cafeaua , fara niciun stres ...
Sau daca pierzi cina din cauza vreunui eveniment , poti schimba si sa mananci pranzul ...sunt foarte flexibili si te ajuta cum vrei tu , numai sa te simti bine.
In caz ca ai incurcaturi cu transferul , cum am avut eu la final...desi am rezolvat si nu a mai fost cazul...am aflat ca se pot organiza transferuri si de receptie, contra unor preturi digerabile , doar sa anunti cat de cat din timp...
Adriana
frappuccino

Mesajde michi 73 » Joi Aug 25, 2011 1:15 pm

Adriana scrie:Un lucru util de stiut este urmatorul : cand intentionez sa pleci dimineata foarte devreme si pierzi micul dejun, pot merge de cu seara la receptia hotelului si sa anunti , ..

Cand am fost pe Costa del Sol cu pensionarii ( 380 eu 7 nopti, 4 stele, avion, transfer, all inclusive plus doua excursii dar sa ai min. 55 ani) noi ne-am inscris tot la receptie in fiecare zi la alta excursie cu plata. Asa am vazut Granada, Ronda, Cordoba, Tanger in Maroc, Gibraltar. Dimineata la sase luam micul dejun zdravan si pe saturate dar la pranz ne dadeau la pachet cam anemic asa ca seara mancam de speriat. Am vazut ca se organizeaza pentru seniori si la Barcelona, as mai vedea-o odata.
michi 73
frappuccino

Mesajde dragos6 » Joi Aug 25, 2011 1:30 pm

lasa michi, ca peste 3 ani mergi cu mine! :P
Imagine
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde Adriana » Joi Aug 25, 2011 2:31 pm

dragos6 scrie:lasa michi, ca peste 3 ani mergi cu mine! :P

Viu si io...ca nu am terminat ce vroiam sa vaz !
Si pe Costa del Sol...pe peste tot vreau... :-D

Daaaaaa, la pachet mi-au pus exact cascavalul care nu-mi placea....mamaliga lor !!! :twisted:
Adriana
frappuccino

Mesajde dragos6 » Joi Aug 25, 2011 2:55 pm

Adriana scrie:Viu si io...ca nu am terminat ce vroiam sa vaz !
Si pe Costa del Sol...pe peste tot vreau... :-D

tu... peste vreo 20 de ani, ca esti inca pustoaica!!! :-?
Imagine
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde michi 73 » Joi Aug 25, 2011 4:59 pm

dragos6 scrie:lasa michi, ca peste 3 ani mergi cu mine! :P

Las' ca domnii asa mai trecuti ( nu e vorba de tine, tu ai sa arati a adolescent totdeauna, chiar daca mai copt), deci cei de 55-60 aveau niste partenere de 25, top model, nu altceva. Conditia e, ca macar unul din cuplu sa aiba >55 ani. Oare crezi ca eu peste trei ani am sa arat ca la 25? Eu cred ca da, daca-mi fac pe rand, din sase in sase luni operatii de liposuctie, lifting+ botox, indreptarea coloanei, distantoare cu surub,de 10-15 cm. pe tibii pentru inaltime si ce-o mai fi necesar. :D. Vazute de mine pe Discovery si DoQ.
( Mama Michi inainte de toate ar trebui sa-si faca un RMN la creer ca prea a luat-o razna sau un test de Altzy)
michi 73
frappuccino

Următorul

38 mesaje • Pagina 1 din 31, 2, 3

Înapoi la Turism