Tzeapa AVIVA

Tot ce se intampla in jurul nostru si ne afecteaza... sau nu.

Moderatori: dargo, 121

8 mesaje • Pagina 1 din 1

Tzeapa AVIVA

Mesajde soldatu » Mar Apr 28, 2009 3:03 pm

Scriu asta in primul rand ,altii sa nu traga ce am tras eu .Asadar aveam o asigurare de viata pe o durata de 30 de ani la Aviva si plateam lunar cam 113 ron .Am facut asta timp de 2 ani...pana a venit criza..si am ramas fara loc de munca .Am incercat sa mentin platile la zi..dar nu am reusit si am ajuns sa intarzii platile cu vreo 3 luni. Lucrurile au mers si mai prost si astfel am ajuns la ei cu rugamintea de a imi returna banii de pana atunci sa pot supravetui in continuare .Aici a inceput circul , ..sa vezi, ca nu e bine ,bla,bla,...ca o sa luati bani f putini ."Doamna..,zic daca as fi murit tot asa ai fi ajutat familia mea sa recupereze banii?acum sant la nevoie si imi spui ca nu imi dai decat...bla,bla ".Concret am contribuit cu vreo 2200ron si mi se inapoiaza 530 ron .Unde oare sant restul de bani ,sau cine profita de necazul meu ,acum nu mai este ca am gasit un nou job ,......dar increderea mea e zero pt aceasta firma de asigurari .
soldatu
cafe-latte

Mesajde ruth20 » Mar Apr 28, 2009 3:55 pm

poate n-ai citit contractul pe care l-ai semnat! in care se specifica cat la suta iti va fi returnat, in caz de...
http://www.youtube.com/watch?v=f52PWOkbtjE
ruth20
frappuccino

Mesajde dragos6 » Mar Apr 28, 2009 4:02 pm

scuza-ma, daca iti faci CASCO la masina si n-ai niciun eveniment (accident), crezi ca mai vezi vreun ban inapoi?! esti culmea!!! ar trebui sa-i pupi ca ai avut parte de un contract care iti permite sa recuperezi O PARTE din suma, mai ales dupa un interval de cotizare atat de scurt!

nu e nicio teapa, nu sunt clientii romani pregatiti pentru astfel de polite!!!

in caz ca (Doamne fereste!) dadeai coltul, fii sigur ca se tineau de cuvant (cu conditia ca si tu, la randul tau, sa-ti fi platit sumele cuvenie la termen si mai ales ca decesul sa nu fi survenit dintr-o cauza neacoperita de polita. (moarte prin impuscare in zona de conflict militar, de exemplu!))
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde antonia13 » Dum Aug 23, 2009 10:36 pm

Mi s-a intamplat si mie ceva asemanator. In contract se preciza ca dupa minim 5 ani pot retrage banii. Cel care mi-a facut asigurarea mi-a spus ca nu am nimic de pierdut, ca banii sunt la ei ca la banca, ca primesc dobanda...etc. Am crezut, mai ales ca in fiecare luna imi venea o hartie in care ma anuntau cat este dobanda in luna respectiva. Era o dobanda mica dar asta ma asigura intr-un fel ca banii mei cresteau. Dupa 5 ani am vrut sa scot banii...si surpriza...suma era cam 70% din cat depusesem eu in 5 ani...iar de crestere nici nu se punea problema. Este vorba de ING...lider pe piata de asigurari...deci nu de o firma fantoma.
antonia13
cafe-latte

Mesajde dragos6 » Lun Aug 24, 2009 12:19 am

raspunsurile date mai sus sunt valabile si in acest caz... (si au am avut o asigurare la ING, am lichidat-o si mi-am scos banii. chiar si putin peste. asa ca...)
Imagine
We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone...
dragos6
Rasnita de cafea

Mesajde pitbully » Lun Aug 24, 2009 10:07 am

Antonia,daca e vb de o asigurare de viata...sunt doua variante.Ori ai inteles tu gresit ori a fost consultantul siret(de obicei consultantii ing sunt cei mai sireti de pe piata).
Asigurarea de viata nu e o forma de imbogatire,de castig peste noapte sau cateva luni,ani.Nu asta face o asigurare.
Daca te-ai decis sa faci o asigurare dupa care sa te retragi dupa 5,10 ani e cea mai mare greseala...
Si daca vrei sa iei inapoi ban pe ban sau ceva in plus te retragi cand este contractul aproape de maturitate cu toate ca ar fi tot o greseala.
Asigurarile sunt bune dar asa cum spune Dragos,nu suntem inca pregatiti...
Viziune înseamna sa vezi lucrurile nu cum sunt, ci cum vor fi...

Orice vis poate deveni realitate cu conditia sa sti ce sa visezi...
pitbully
frappuccino

Mesajde antonia13 » Lun Aug 24, 2009 4:18 pm

Cred ca ambele variante sunt valabile. Precizez ca nu voiam sa ma imbogatesc doar sa imi recuperez banii. Daca as fi stiut ca nu imi voi recupera banii niciodata totul ar fi fost ok (asa cum stiu la casco)dar mie mi s-a prezentat acest avantaj de a primi si un pic de dobanda. Smecheria asta m-a deranjat cel mai rau.
Dragos, tu ai fost mai norocos decat mine....sau probabil mai atent atunci cand ai semnat acel contract.
Pitbully, despre faptul ca am facut o greseala ca am scos banii ....este discutabil.
antonia13
cafe-latte

Re: Tzeapa AVIVA

Mesajde Saga » Mar Aug 25, 2009 10:51 am

soldatu scrie:Scriu asta in primul rand ,altii sa nu traga ce am tras eu .Asadar aveam o asigurare de viata pe o durata de 30 de ani la Aviva si plateam lunar cam 113 ron .Am facut asta timp de 2 ani...pana a venit criza..si am ramas fara loc de munca .Am incercat sa mentin platile la zi..dar nu am reusit si am ajuns sa intarzii platile cu vreo 3 luni. Lucrurile au mers si mai prost si astfel am ajuns la ei cu rugamintea de a imi returna banii de pana atunci sa pot supravetui in continuare .Aici a inceput circul , ..sa vezi, ca nu e bine ,bla,bla,...ca o sa luati bani f putini ."Doamna..,zic daca as fi murit tot asa ai fi ajutat familia mea sa recupereze banii?acum sant la nevoie si imi spui ca nu imi dai decat...bla,bla ".Concret am contribuit cu vreo 2200ron si mi se inapoiaza 530 ron .Unde oare sant restul de bani ,sau cine profita de necazul meu ,acum nu mai este ca am gasit un nou job ,......dar increderea mea e zero pt aceasta firma de asigurari .

Acum da-mi voie sa zic ca nu tzeapa se cheama ci o neintelegere a contractului,daca citeai contractul ai fi vazut ca ai atasat si un tabel de restituire a fondului cu nprocentajele exacte si mai ales cu suma concreta iar consultantul avea datoria sa te informeze ca acest tip de asigurare nu e identic cu un depozit bancar...si ca nu se recomanda rezilierea contractului la o perioada asa scurta de timp..te pot sfatui sa vb cu un consultant care sa-ti prezinte cele mai bune optiuni pt d-voastra..aveti posibilitatea de a intrerupe plata politei dar asigurarea sa mearga mai departe{pt o perioada de pana la 9 luni difera de la o firma la alta} sau sa recalculati valoarea politei si implicit a sumei asigurate dar cel mai bine este sa mergeti la sediul firmei in cauza si sa va prezinte ei optiunile si foarte important pe viitor sa cititi orice fel de contract inainte de a semna pt a nu mai fi in necunostinta de cauza!
Imagine
Saga
frappuccino

8 mesaje • Pagina 1 din 1

Înapoi la Ultima ora