vopsitul parului in timpul menstruatiei!!!

Machiaj, cosmetice, parfumuri si trucuri de frumusete

Moderatori: dia21, Safari Sunrise, sweetsweet, paagli, 121

20 mesaje • Pagina 1 din 21, 2

vopsitul parului in timpul menstruatiei!!!

Mesajde xandra** » Sâm Ian 19, 2008 1:01 pm

este adevarat ca in timpul menstruatie vopseau de par nu are acelasi efect, adica nu ii ofera parului culorea dorita......sau chiar nu prinde deloc vopseaau pe par? daca e asa de ce nu ne atentioneaz in instructiunile de foloisre ale vopselei?
atunci cand iubesti, tolerezi multe lucruri care nu-ti plac......
xandra**
cappuccino

Mesajde Safari Sunrise » Sâm Ian 19, 2008 2:03 pm

se poate sa fie asa, dar eu n-am observat nici o diferenta. stii ca se spune ca in acele zile nu e bine nici macar sa uzi florile, ca se ofilesc. ei bine, nici asta nu s-a intamplat :P

probabil conteaza gandul cu care uzi floarea. iar in acea perioada se presupune ca esti mai indispusa si probabil asta conteaza.

cu vopseaua si parul, chiar n-am remarcat vreo diferenta, cu toate ca stiam "ce se spune".

Mai ganditi si cu picioarele, lasati capul sa se odihneasca !
Safari Sunrise
irish coffee

Mesajde Saga » Sâm Ian 19, 2008 3:25 pm

e adevarat ce se spune am patita pe pielea sau mai bine zis capul meu,vopseaua de par nu a vrut sa prinda,de atunci merg la coafor doar in zilele bune ale lunii ptr. a nu repeta experienta neplacuta,cred totusi ca conteaza si de tipul de par,la prietena mea nu e nici o diferenta se poate vopsi indiferent de perioada in care se afla,la mine nu se poate!
Saga
frappuccino

Mesajde xandra** » Sâm Ian 19, 2008 5:25 pm

multumesc fetelor pentru sfat....dar eu am ramas in aceeasi dilema...nu stiu ce sa fac....si luni am o intalnire si vreau sa fiu la inaltime :(
atunci cand iubesti, tolerezi multe lucruri care nu-ti plac......
xandra**
cappuccino

Mesajde yaluro » Sâm Ian 19, 2008 6:45 pm

xandra** scrie:multumesc fetelor pentru sfat....dar eu am ramas in aceeasi dilema...nu stiu ce sa fac....si luni am o intalnire si vreau sa fiu la inaltime :(

Puneti pantofi cu toc. Tot e mai bine decat sa te dai cu rosu d-ala de la......pe cap.Brrr.
yaluro
frappuccino

Mesajde RALUCA8 » Dum Ian 20, 2008 4:12 pm

Sunt persoane ce cred in superstitii si nu ies din casa decat dupa 10 rugaciuni si 200 de matanii pentru ca le-a trecut pisica printre picioare si avea in gura un soarece de plus roz .
Aste sunt prostii inventat de bunici pentru a speria nepotii, partea proasta este ca dupa 20-30 sau 40 de ani nepotii inca mai cred in astfel de tampenii .
RALUCA8
frappuccino

Mesajde Safari Sunrise » Dum Ian 20, 2008 6:01 pm

Raluca, daca ai vrut sa faci o analogie intre vopsitul parului si pisica neagra, nu prea ti-a reusit, din simplul motiv ca sansele de 50% ca parul sa capete culoarea dorita dupa vopsire, in zilele menstruatiei, nu sunt superstitii. e un fapt constatat in mod repetat de multe persoane.

oricum, s-a retinut ideea ca tie ti se pare o "tampenie" . e ok si asa.

Mai ganditi si cu picioarele, lasati capul sa se odihneasca !
Safari Sunrise
irish coffee

Mesajde raluk68 » Mie Ian 23, 2008 7:47 pm

nici in cazul meu vopseaua nu prinde la fel de bine in perioada aceasta, de aceea nici eu nu mai repet "experienta"
explicatia logica esta ca in perioada menstruatiei in corpul femeii au loc modificari.
raluk68
frappuccino

Mesajde fan al artei » Lun Ian 28, 2008 9:56 am

ok ok, au loc in corp dar parul deja este materie moarta, d'aia nu te doare cand il tai, asa ca ma indoiesc ca vopseaua ar fi afectata de modificari hormonale. poate sa aiba vreun efect chiar la radacina, unde parul sa zicem ca inca mai "traieste" dar ma indoiesc sincer...
si cele care zic ca li s-a modificat nuanta parului atunci cand s-au vopsit in perioada delicata..stii cum se zice, daca nu le-a iesit bine dau si ele vina pe dezechilibrul hormonal in loc de propriul talent de coafeza.

dar fiecare parere/regula are si exceptii
fan al artei
espresso

Mesajde silvioara » Lun Ian 28, 2008 12:42 pm

Cand in organism se produc modificari hormonale parul cade mai mult ca de obicei,sau mai rau el poate sa creasca in exces in zone nedorite.Deci exista o legatura.Si din experienta,de peste 40 de ani,a mamei mele ,care este coafeza,va spun sigur ca sunt femei al caror par este influentat .Difera de la persoana la persoana.
silvioara
frappuccino

Mesajde onlydenissa » Dum Apr 06, 2008 5:46 pm

care este perioada optima pt vopsit??adik cu cat timp inainte sau dupa mentruatie???
astept raspuns urgent!!!!
onlydenissa
cafe-latte

Mesajde onlydenissa » Dum Apr 06, 2008 7:49 pm

aaa si inca ceva..are importanta daca e parul proaspat spalat???
ms
onlydenissa
cafe-latte

Mesajde bibistanescu @yahoo.com » Dum Apr 06, 2008 11:09 pm

Fata draga!Inainte sa-ti vopsesti parul este corect sa-ti speli parul inainte cu o zi.Nu din superstitie,dar spalandu-l in ziua respectiva,reactia cu vopseaua poate sa-ti provoace iritatii ale pielii capului.
Problema cu vopsitul in perioada ciclului nu are nici o treaba.
Este adevarat ca porii sunt mai deschisi si circulatia sangelui este mai accelerata.Aceasta problema se pune in cazul extractiei dintilor.
Nici cand esti insarcinata nu este o problema cand vrei sa arati bine si iti vopsesti parul.Doamne fereste de reactia organismului.Aici numai ai nici o putere si nici numai poti tine seama de superstitii!Fa-te frumoasa!
Niciodata nu judeca un om dupa prieteni. Prietenii lui Iuda au fost perfecti!
bibistanescu @yahoo.com
frappuccino

Mesajde onlydenissa » Lun Apr 07, 2008 12:47 pm

multumesc pt sfat.asa voi face :D ...ca de cand astept
onlydenissa
cafe-latte

Mesajde DeEyyA » Mar Dec 30, 2008 11:38 pm

Eu m-am vopsit in timpul menstruatiei si mi-a iesit culoarea mai bine decat ma asteptam!!Auzisem k nu e bine sa te vopsesti in aceasta perioada...dar am zis ca mai bine ma conving singura!! :)
DeEyyA
cafe-latte

Următorul

20 mesaje • Pagina 1 din 21, 2

Înapoi la Fii frumoasa!