Femeia la 40 de ani

scris de Otilia Ignat   
Femeia la 40 de ani
Echilibru

Cred ca frumusetea celor 40 de ani vine din echilibru. Si aici nu este vorba despre un echilibru pe care il gasesti in familie, la serviciu sau in cercul tau de amici si prieteni, ci intr-un mod esential, este vorba despre echilibru pe care TU il gasesti in TINE INSATI!

Eu cred ca asta este secretul. Sa te simti bine cu tine insati, sa ai incredere in tine si sa gasesti formula de echilibru intre ceea ce esti, intre varsta pe care o ai biologic, si varsta pe care o simti psihic. Spun asta pentru ca stiu femei de 40 de ani care sunt cu mult mai tinere decat pustoaicele de 20! Nu poti arata ca o fata de 20, si daca ai sa te gandesti putin ai sa ajungi la concluzia ca nici nu vrei. Te simti insa plina de energia de la 20 de ani, si ai in plus experienta de viata, calmul si intelepciunea de la 40. Daca la asta adaugi, grija pentru tine, un look placut, fara extravagante, care nu plac nici la 20, daramite la 40, o silueta feminina, si siguranta de sine, care vine doar din maturitate, vei fi, la 40 de ani, o femeie de nota 10!

Elefantul

Am sa va spun o poveste! Eefantul - cel mai mare mamifer terestru - nu poate sta, nu poate merge, decat daca se sustine concomitent pe trei, din cele patru picioare ale sale.

Imaginati-va ca elefantul sunteti voi insiva, cu toate ale voastre.

Si acum imaginati-va ca un picior reprezinta viata de familie, altul cariera, al treilea viata sociala, al patrulea viata interioara, adica tu cu tine insati. Elefantul isi poate pastra echilibrul daca se sustine pe cel putin trei picioare. Poate tine suspendat doar unul, oricare ar fi acesta, daca, dintr-un motiv sau altul ar ridica si un al doilea picior, ar cadea, s-ar prabusi… fara sa se mai poate ridica!

Intelegeti ce vreau sa spun? Trebuie sa va satisfaceti, sa va impliniti, concomitent, oricare trei din cele patru nevoi fundamentale. Ce rezulta este ECHILIBRU si din el izvoraste tot. Frumusete, sanatate, implinire, tihna… intr-un cuvant o viata care sa merite traita!

Prietenul cel mai bun

Nu pot incheia pledoaria mea inainte de a va enumera cateva principii fundamentale ale oricareia dintre noi, aflata de o parte sau de alta a pragului celor 40 de ani.
1.Mergeti la medic, constant, este prietenul vostru cel mai bun. Ginecologul, medicul de familie. Consultati-va periodic, ca sa puteti peveni sau trata in faze incipiente orice problema de sanatate.
2.Mancati echilibrat, beti apa, luati suplimente de minerale si vitamine.
3.Faceti miscare.
4.Gasiti-va un hobby, oricare, faceti constant ceva ce nu implica cariera, viata de familie - faceti munca voluntara la o asociatie de caritate, de exemplu.
5.Preocupati-va de viitorul vostru - o asigurare de viata, pensie suplimentara, asigurari pentru copii - va vor oferi un gen de siguranta si incredere care sunt o sursa constanta pentru un tonus psihic bun.
6.Faceti dragoste!
7.Traiti fiecare clipa din plin.

In loc de final am sa va citez o fraza a unui scriitor roman, indragostit vesnic de femei.
"O femeie poate avea oricand orice isi doreste, indiferent de varsta, daca are maini si picioare nervoase, dinti frumosi si ochi inteligenti". (Camil Petrescu - Patul lui Procust)
© copyright 121.ro
 
Ti-a placut acest articol?

Da LIKE paginii 121.ro de Facebook!

15 Comentarii
  • gravatar
    aura.campan 2012-03-15 10:30:26    [Raspunde]

    Ma regasesc in articolul de azi.Felicitari pentru mesajul transmis .
    Este adevarat ma simt implinita, inteleapta si cu bucuria de a trai. Copiii sunt studenti, s-au maturizat , comunicam foarte bine si fac fata cu brio provocarilor studentesti.
    Eu am mai mult timp pentru mine, ma ingrijesc , fac miscare, citesc, ies cu prietenele, muncesc cu drag, iubesc si sunt fericita alaturi de familie.

  • gravatar
    doridenis 2012-03-15 10:59:15    [Raspunde]

    of.....de ce oare nu vreti sa cititi mesajul..sa intelegeti puterea cuvintelor si incurajarea dorintei "de a imbatrani frumos"..in loc sa cautati greselile gramaticale?!Suntem cei mai buni carcotasi,insa uitati ca "a gresi e omeneste",iar la viteza la care trebuie sa facem totul perfect,se accepta si o mica "eroare"!Am 40 de ani..si viata m-a invatat sa vad doar "partea plina " a paharului.

  • gravatar
    meoki yo 2012-03-15 13:25:30    [Raspunde]

    frumos scris! Iti spune asta o femeie de aproape 40 de ani :)! Iar reprezentarea stalpilor de echilibru prin asocierea povestii cu elefantul e de tzinut minte! O femeie matura este mai stapana pe sine, mai increzatoare, a ajuns in etapa in care se cunoaste suficient incat sa aibe abilitatea de a-si gasi echilibrul, pacea interioara, pasiunile, de a-si infrange temerile si himerele !

  • gravatar
    Gramaticus 2012-03-15 06:32:46    [Raspunde]

    Frumos articol !
    Dar gramatica are scapari si mi-am adus aminte de ce nu am mai vizitat websiteul asta de mult.
    "face-ti munca ..." (NO COMMENT!)

  • gravatar
    petronius 2012-03-15 22:46:37    [Raspunde]

    Salutare

    Iti scrie un barbat care iubeste o femeie de 40 de ani. Este frumoasa, desteapta, un pic plinuta dar cu atat mai sexy, inca nu este la menopauza, face sex in draci si este mai "tanara" decat multe pustoaice de pe strada. Doamnelor daca si dumneavoastra sunteti asa sa fiti fericite toata viata. Va pup.

  • gravatar
    ttavi 2012-03-16 10:15:16    [Raspunde]

    Barbatii adevarati iubesc femeile din acest articol !

  • gravatar
    Andreea 2011-10-12 22:22:34    [Raspunde]

    Nici vb de armonie, intelepciune si alte din astea. Am 41 de ani dar nu cred in nimic din ce ati sp aici. Am un copil de 8 ani si sunt casatorita dar nu simt nimic din pofta de viata si toate ce le-ati enumerat aici.

  • gravatar
    Corina Gheorghe 2012-03-15 09:34:20    [Raspunde]

    Ca si celelalte ,am 40 de ani dar ma simt "mamaie" .ma imbrac mai gros,ma doare spatele,sora mea care este cu 10 ani mai mica rade de mine ca-mi pun caciula....tot ce ma motiveaza este fetita mea....Va pup!

  • gravatar
    asclepyos 2012-03-15 13:47:09    [Raspunde]


    nu am 40,dar am 39....insa nici nu-i simt! si nu pot spune ca am trait usor,insa m-am motivat in fiecare zi.Am un copil de 15 ani,cam devreme am nascut,insa,am divortat de un an,am muncit si mi-am luat o casa prin "prima casa" ,ma implic in proiecte,am cautat singura sa invat cat mai multe,ce-i drept ,nu de putine ori am intalnit persoane egoiste ce nu-si impartasesc cunoasterea din teama de a nu fi inlaturate.Eu ,insa,...am invatat sa impart cu bucurie din ce cunosc,iar acum viata imi ofera multe.Singura am invata ,am cautat si am reusit! Nu prea m-am distrat, insa bucuriile mi le-a dat copilul.Se spune ca ne-am nascut cu tot e ne trebuie pt a reusi in viata,insa multi, din comoditate renunta prea usor. Cautati ,asa cum o fac si eu in contnuare, sa gasiti motivatii.Nici celor ce le au nu le transmite nimeni,insa nu va lasati!Pentru toti ziua are 24 ore........cu drag,sa reusitit sa intelegeti momentele vietii.

    fa-ti timp sa muncesti-acesta este pretul succesului
    fa-ti timp sa gandesti-aceasta este sursa puterii
    fa-ti timp sa te joci-acesta este secretul tineretii
    fa-ti timp sa citesti-aceasta este fantana intelepciunii
    fa-ti timp pentru prieteni-acesta este drumul fericirii
    fa-ti timp sa visezi-aceasta este trambulina ta catre stele
    fa-ti timp sa iubesti si sa fii iubit-acesta este privilegiul zeilor
    fa-ti timp sa privesti in jururl tau-e prea scurta ziua ca sa fii egoist
    fa-ti timp sa razi-aceasta este muzica sufletului

  • gravatar
    surima 2012-03-15 17:18:49    [Raspunde]

    Am o parere buna despre acest articol deoarece chiar daca avem 40 de ani sau cu unul,doi, trei ,patru mai mult trebuie sa gandim pozitiv, sa ne bucuram de viata asa cum este ea, cu greutati si bucurii; sa trecem cu vederea oboseala, durerile de spate, picioare etc, deoarece fiecare clipa gandita si traita pozitiv te face mai puternic, mai intelept si mai bun.

  • gravatar
    Carmen 2012-03-15 09:17:39    [Raspunde]

    De ce andreea? Esti prea obosita poate....sau traim intr-o tara de barbati imaturi care nu apreciaza decat pustiocele si naivitatea lor, cea care ii ajuta pe ei sa se simta atat de barbati?!

  • gravatar
    Gabriela 2012-03-16 09:15:05    [Raspunde]

    Am 42 de ani si doua fiice de 16 si 10 ani. Nu ma simt deloc batrana, ba chiar ma uit la fiicele mele si nu-mi vine sa cred ca am copii atat de mari. Uneori ma simt de parca as avea eu 18-20 de ani si as vrea sa fac "nebunii" specifice varstei. Insa ma port matur si responsabil pentru ca trebuie sa fiu un exemplu bun copiilor mei. Pot doar sa va spun ca in preajma varstei de 40 de ani am descoperit o latura a feminitatii mele de care nu aveam habar. Si de atunci viata noastra de cuplu este nemaipomenita!

  • gravatar
    vasile 2012-09-17 14:18:42    [Raspunde]

    es vrea sa te cunosc dami poza si tio dau si io vad ca esti o fita frumoasa care ami place

  • gravatar
    Norisa 2014-02-06 22:06:52    [Raspunde]

    Doamnelor, Va mai amintiti cand aveati 18-20 de ani? Ce credeati atunci de cele de 40 de ani? Ca sunt niste mamaie....nici macar nu le vedeati pe strada! Asa ca acum, aceste mamaie am ajuns noi, cele trecute de 40.
    Da, mai multa intelepciune, stapanire de sine, bla bal bla.....dar tineretea a trecut! Nu va mai mintiti singure! Imbatranim si nu vrem sa recunoastem, devenim penibile prin incercarea de a parea mai tinere cu orice pret.... , ne infometam ca sa ajungem niste batrane slabe ! Ne impopotonam ca sa parem mai tinere....sa fim seriosi: suntem mature si mergem rapid spre batranete! Dar pt ca imbatranim zi de zi cate putin, ne obisnuim cu asta si nu ni se mai pare asa de rau....cine te iubeste, te iubeste la orice varsta, dar asta nu inseamna ca suntem in plina forta sau ca am pacalit varsta! Nu crezi?fugi la oglinda!

  • gravatar
    Moni 2014-02-06 22:12:11    [Raspunde]

    Cred ca mai bine va simtiti la 40 de ani in special cele care ati fost urate in adolescenta sau fara prea mare succes la barbati !

Spune-ti si tu parerea